Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 20d. 11:29

Pierre‘o-Auguste‘o Renoiro darbai, asmeniniai daiktai aukcione parduoti už 1,3 mln. dolerių

Pierre‘o-Auguste‘o Renoiro šeimos nuotraukų albumas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Pierre‘o-Auguste‘o Renoiro šeimos nuotraukų albumas

Daugiau kaip 100-o Pierre‘o-Auguste‘o Renoiro laiškų, nuotraukų, piešinių ir asmeninių daiktų kolekcija ketvirtadienį buvo parduota aukcione Niujorke, nors prieš jos pardavimą protestavo šio impresionizmo meistro provaikaitis.

„Didžiausios“ P.-A.Renoirą menančių daiktų kolekcijos pardavimą organizavęs „Heritage Auctions“ paskelbė, kad už ją buvo gauta beveik 1,3 mln. dolerių – daug mažiau nei laukti 3 milijonai.

Aukcione atsidūrė P.-A.Renoiro akiniai, jo garsusis taškuotas šalikas, jo santuokos liudijimas ir laiškai, kuriuos jam parašė draugai ir amžininkai, tokie kaip Claude‘as Monet, Edouard‘as Manet ir Auguste‘as Rodinas.

Visa ta kolekcija priklausė vienam P.-A.Renoiro vaikaičių Pauliui, kuris persikraustė į Jungtines Valstijas ir 2005 metais, prieš savo mirtį, ją pardavė.

Prancūzijoje Jacques‘as Renoiras, dailininko provaikaitis, smerkė „Renoiro privataus gyvenimo draskymą viešai parduodant šeimos daiktus, ... tarp jų – asmeninius daiktus, asmeninius laiškus ir nuotraukas, tarp kurių yra Renoiro mirties patale“ nuotrauka.

Brangiausias laiškas žmonai buvo nupirktas už 12,5 tūkst. dolerių, o brangiausias laiškas sūnui, taip pat dailininkui Jeanui Renoirui – už 7 tūkst. dolerių.

Atvirame laiške Prancūzijos kultūros ministrei Aurelie Filippetti, Orsay muziejui Paryžiuje ir Renoiro muziejui Pajūrio Kanė Prancūzijos pietryčiuose jis išreiškė savo troškimą, kad kai kuriuos daiktus nupirktų šios dvi institucijos.

Aukcionas kėlė „didžiulį“ susidomėjimą, sakė „Heritage Auctions“ dailės padalinio vykdomasis direktorius Brianas Roughtonas.

„Čia buvo įvairių muziejų, daugiausia – prancūzų (atstovų)“, – sakė jis.

Jis atsisakė nurodyti konkrečius pavadinimus, bet tvirtino, „kad visų svarbiausi buvo čia apžiūrėti kolekcijos“.

Šiuos daiktus iš Paulio Renoiro nupirko galerija „Rima Fine Arts“, įsikūrusi JAV pietvakarinėje Arizonos valstijoje. Dabartinio pirkėjo „Heritage“ nenurodė, bet Rima Fine Arts“ reklamavo aukcioną savo „Facebook“ puslapyje.

Jacques‘o Renoiro pasipiktinimas nedarė didelio įspūdžio B.Roughtonui, kuris sakė, kad minimi menininko daiktai neabejotinai priklausė Pauliui Renoirui ir jo žmonai.

„Niekada nebuvo jokio ginčo dėl to, kad jiems priklauso (kolekcija). Iš pradžių jie atidavė jį kaip vieną daiktą – jie norėjo parduoti viską. Tuo metu, jei Jacques‘as Renoiras būtų norėjęs ją nupirkti, jam reikėjo ją nupirkti, ji būtų buvusi jo“, – sakė B.Roughtonas.

Dauguma kolekcijos laiškų, kurių pardavimas vertinamas kone prieštaringiausiai, buvo nupirkti už daug didesnę sumą nei tikėtasi. Tarp tų laiškų yra ir dailininko žmonai Aline rašyti laiškai apie jo meną.

Brangiausias laiškas žmonai buvo nupirktas už 12,5 tūkst. dolerių, o brangiausias laiškas sūnui, taip pat dailininkui Jeanui Renoirui – už 7 tūkst. dolerių.

Parduotoje kolekcijoje taip pat buvo paveikslas „Slankos“ (Les Becasses), užbaigtas vos kelios valandos prieš dailininko mirtį 1919 metų gruodžio 3 dieną, esant 78 metų amžiaus. Tas paveikslas, kuris prieš aukcioną buvo vertinamas 80-120 tūkst. dolerių, buvo nupirktas už 125 tūkst. dolerių.

Tačiau virtinė gipso maketų, sukurtų paskutiniais dailininko gyvenimo metais jo namuose Pajūrio Kanė, padedant jaunam asistentui Richard‘ui Guino, nebuvo nupirkti, o keli kiti buvo parduoti daug pigiau nei tikėtasi.

1,8 m aukščio skulptūra „Grande Venus Victorieuse“, kuri turėjo būti tarp brangiausių daiktų, buvo nupirkta už 545 tūkst. dolerių – tik už maždaug pusę lauktos 900 tūkst.-1 mln. dolerių sumos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Aukcionas Menas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės