Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Bendruomenes vienijantis „Fluxus“ festivalis – nuo Parodos kalno iki Rokų

Praėjusią vasarą vykęs pirmasis istorijoje fluxus kopimas į eismui uždarytą Parodos kalną Kauno centre tapo vienu ryškiausių metų akcentų. Šiemet projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ inicijuotas įvykis kraustosi į rudens pradžią ir taps „Fluxus“ festivalio kulminacija. Rugsėjo 6–7 dienomis vyksiantis bendruomenių festivalis savo įvykių geografiją išplės net iki Rokų gyvenvietės.
Kopimas į Parodos kalną „Fluxus“ būdu
Kopimas į Parodos kalną „Fluxus“ būdu / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Fluxus – tai niekada nesibaigiantis judėjimas ir noras kilti, kopti, keistis. Taigi ir simbolinis Parodos kalno užkariavimas šiemet vyks kiek kitaip – jau sutemus, naktį iš rugsėjo 6-osios į 7-ąją, rašoma pranešime spaudai.

Bet tai – tik viena margaspalvės dviejų dienų programos dalis. „Iš laikinumo – į šiuolaikiškumą. Iš centro – į ne-centrą. Iš kasdienybės – į netikėtumus. Iš aikštės, į kurią negalima patekti – į spektaklį, kurio negalima matyti“, – taip į „Fluxus“ festivalį kviečiami visi susidomėję.

„Kaunas 2022“ Bendruomenių programos „Visi kaip vienas“ kuratorė Greta Minkštimienė teigia, kad šiemet į festivalį ir kopimą į Parodos kalną siekiama įtraukti kuo daugiau Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojų ir jų bendruomenių, kurios yra miesto varomoji jėga: „Visus kviečiame dalyvauti ne tik vidurnakčio lipime, bet ir pasirodyti po jo vyksiančiame renginyje Ąžuolyne – sąraše jau turime daugiau nei 30 įvairių bendruomenių ir bendruomenių atstovų, visų jų pasirodymai festivalyje bus kitokie, netikėti, nekasdieniški, išvirkšti ir taip toliau.“

Gyvenvietėje „ant ribos“ – bendruomenių forumas

Dar iki penktadienio vidurnakčio „Kaunas 2022“ bendruomenių programa „Visi kaip vienas“ šią dieną pavers tikra visų kauniečių ir Kauno rajono gyventojų susibūrimo bei draugystės švente. Pirmasis bendruomenių forumas rugsėjo 6 d. vyks Rokų gyvenvietėje ir sukvies įvairias bendruomenes, menininkus, kūrybininkus, fasilitatorius ir kuratorius iš visos Europos.

„Rokus forumui pasirinkome neatsitiktinai, tam yra net kelios priežastys – ši gyvenvietė dar 1992 metais padalinta dviems savivaldybėms – Kauno miesto ir Kauno rajono – ir, būdama „ant ribos“, simbolizuoja mūsų programos siekį – kultūros decentralizaciją. Be to, Rokų laisvalaikio salė ir jos aplinka pritaikytos asmenims turintiems judėjimo negalią, o į Rokus patogu atvažiuoti viešuoju transportu“, – paprastai kultūros žemėlapyje nefigūruojantiems Rokams komplimentų negaili G.Minkštimienė.

Klaipėdietė Inga Urbonaitė-Vadoklienė bendruomenių forume skaitys pranešimą tema „Kaip pakviesti žmones norėti pokyčių? Poreikių analizė per patirties dizaino prizmę“. Kaune jau viešėjusi lenkė Iza Rutkowska forume dalinsis asmenine patirtimi, kaip sukurti erdves įtraukiant jos naudotojus ir atsižvelgiant į gyventojų poreikius. Lietuvoje gyvenantis socialinio verslo konsultantas iš Didžiosis Britanijos Phil Tulba tuo metu dėstys, kaip identifikuoti poreikius ir sustiprinti resursus, kurie egzistuoja bendruomenėse.

Dar vienas forumo dalyvis iš Lietuvos – Ramūnas Navickas, pristatysiantis Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų patirtį ir veiklos perspektyvas. Popiet forume vyks praktinis užsiėmimas „Pokyčių matavimas bendruomenėse“.

Kostiumų dirbtuvės Pelėdų kalne

Kol bendruomenių atstovai dalinsis patirtimi Rokuose, Lietuvos dailininkų sąjunga kviečia į „Meno pikniką“. Jis penktadienį nuo vidurdienio vyks Pelėdų kalne – parke prie Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto. Čia vyks skulptūros, stiklo meno, tekstilės, mozaikos, lino raižinių ir kt. kūrybinės dirbtuvės, liesis poezija, skambės muzika.

Nuo 16 val. „Fluxus Labas!“ bendruomenių laboratorijos kvies visas pikniką aplankiusias Kauno miesto ir rajono šeimas pasigaminti fliuksiškiausius kostiumus mieste – jie pravers vidurnaktį kopiant į Parodos kalną. Pasistengti verta – kūrybiškiausio festivalio kostiumo autorius laimės du kelialapius į Kroatiją, į „Rijeka – Europos kultūros sostinės 2020“ atidarymo renginį – karnavalą.

Vietoj bilieto į Fluxus kabinetą – konservai

Taip pat penktadienį, pakeliui į Jurgio Mačiūno aikštę, kurioje startuos vidurnakčio kopimas, visi kviečiami užsukti į atnaujinto Fluxus kabineto Kauno paveikslų galerijoje atidarymą. Čia nuo 19 val. bus galima susipažinti su Pašto menu, išbandyti fluxus menininko iš Japonijos Ayo-O pirštų žaidimą, bei pasimatuoti apie vieną paskutiniųjų Kaune gimusio menininko Mačiūno darbų – prijuostę „Milo Venera“ (1973).

Tąvakar įėjimas į fluxus kabinetą simboliškai kainuos vieną konservų dėžutę – tai aliuzija į 1960 m. Mačiūnui į galvą šovusį verslo planą. Tuomet menininkas Europos konservų gamintojų paprašė atsiųsti jam konservų pavyzdžių – žinoma, maisto gaminių importu į JAV kaunietis taip niekuomet ir neužsiėmė, bet konservai jam ir bičiuliams tikrai pravertė.

Neįžengiama, nematoma, bet jau trečius metus Parodos ir K.Donelaičio gatvių ir Vytauto prospekto sankryžoje esanti J.Mačiūno aikštė (beje, ji visai prieš pat buvusio menininko buto langus!) taps susibūrimo vieta visiems, kopsiantiems į Parodos kalną. Čia puikus metas dar kartą priminti, kad kopiama bus fluxus stiliumi – tai reiškia, kuo keistesniu būdu:

Atbulomis ar ant rankų, nešant dėdę ar auksinę žuvelę, su riedučiais ar su banglente – įmanoma viskas, ką leidžia fantazija. Keistenybės užlipus nesibaigs. Ąžuolyne visi taps bendro spektaklio dalimi – landžios po mitinio Kauno Žvėries arteriją bei įsivels į bendruomeniškas linksmybes parke.

„Fluxus“ festivalis tęsis ir šeštadienį. Į Pelėdų kalną vėl vilios „Meno piknikas“, o kitoje Neries pusėje… ten ir lauks „Kita Neries pusė“ – taip pavadintos keramikos dirbtuvės, įsikūrusios Vilijampolėje, Jurbarko g. 2.

Čia nuo vidurdienio vyks visiems atviros mozaikos, molio lipdymo, lino raižinių dirbtuvės bei grupinė pastate dirbančių menininkų paroda. Žadamas ir palankus oras piknikui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais