Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 8d. 10:39

75-asis Venecijos kino festivalis. Prieš verdiktą. Samurajų, aborigenų ir nuogalių revoliuciją

Guillermo del Toro
„Scanpix“/AP nuotr. / Guillermo del Toro

Šeštadienio vakarą Lido saloje meksikiečių režisierius Guillermo del Toro paskelbs 75-osios Venecijos kino bienalės rezultatus. Konkursinę programą užbaigė trys plačiau geografinį pasaulį apjuosiantys filmai iš Australijos, Japonijos ir Italijos, o tarp jų prestižinius apdovanojimus atsiėmė elitiniai režisieriai ir netikėtai sudrebino nemandagus skandalas.

Apdovanojimų ceremonijos išvakarėse savo žodį tarė Italijos jaunimas. Nenuostabu, kad jaunų ekspertų sprendimu įteikiamas „Auksinis liūtukas” atiteko vokiečių režisieriaus Floriano Fenckelio von Donnersmacko epinei melodramai „Niekuomet neatsigręžk” (Never Look Away) apie nacių ir komunistų nenugalimą intymią meilę. Būtent šis filmas turi aukščiausią reitingą publikos simpatijų balsavime.

Du laureatai

Akivaizdžiai susijaudinęs Guillermo del Toro vieną prizą jau įteikė ketvirtadienio popietę. Iš jo rankų po jausmingos įžanginės kalbos „Auksinį liūtą” už gyvenimo ir karjeros nuopelnus atsiėmė 75-erių metų giminystės ryšiais su Lietuva susijęs kanadietis Davidas Cronenbergas („Videodromas”, „Musė”, „Skaneriai”, „Pavojingas metodas”, „Rytietiški pažadai”). Jis šmaikščiai prisistatė nenugalimu Kino monstru ir pasidžiaugė gavęs Meno monstrą, kuris gali riaumoti, nepasiduoti, skristi ir įveikti visus priešus.

Tą patį vakarą asmeninį prizą „Šlovė kino kūrėjui” (Glory to the Filmmaker) už reikšmingą įnašą šiuolaikiniam kinui atsiėmė Kinijos Maestro Zhangas Yimou parodė įspūdingą ir nuožmų kovos menų, muzikos, istorijos ir šekspyriškų intrigų reginį „Šešėlis” (Shadow).

Istorinis epas dideliame ekrane žiūrisi ir skamba kerinčiai – įstabių kostiumų dailininkų ir scenografijos dėka filmas atrodo lyg juodai balta drobė, kurioje spalvomis išryškinama tik žmogaus oda, mūšiuose patirtos žaizdos, trykštantis kraujas ir susirėmimams naudojami bambukai. Zhangas Yimou režisavo Pekino Olimpinių žaidynių Atidarymo ir Uždarymo ceremonijų renginius.

Pykčio ir keršto giesmė

„Auksiniam liūtui“ nominuota vienintelė moteris Jennifer Kent šiurpiam trileryje „Lakštingala” (The Nightingale) prabyla apie rasizmą, moterų seksualinį išnaudojimą, socialinę nelygybę, diskriminaciją ir kolonializmo paliktas žaizdas. Režisierės vaizduojamas nemalonus smurtas ir nejauki prievarta sukrečia, todėl natūralu, kad filmas išprovokuoja prieštaringas reakcijas.

Septynerius metus už smulkią vagystę kalėjime atsėdėjusi ir į Australijai priklausančią salą ištremta airė Kler gieda dieviškas giesmes gimtąja kalba 1825 m. Tasmanijos kaimelio užeigoje. Čia šeimininkaujantis ir paaukštinimo pareigose laukiantis britų leitenantas šelmiškai naudojasi moters kūnu lyg nuosavu daiktu.

Eilinio konflikto įkarštyje žiaurūs ištvirkėliai nušauna dainininkės sutuoktinį ir užmuša jos kūdikį. Kitą rytą su aborigenu gidu jie išeina į kelių dienų kelionę link didesnio miesto ir toliau nestabdomai smurtauja lyg gyvuliai. Paskui juos su žirgu ir jaunesniu išmintingu aborigenu pėdsekiu skuba nuskriaustoji keršto dama. Ją virtuoziškai suvaidinusi TV serialo „Sostų karai” žvaigždė Aisling Franciosi pilnai galėtų būti svarstoma geriausios debiutuojančios aktorės apdovanojimui.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Aisling Franciosi
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Aisling Franciosi

Nemalonus išpuolis prieš moterį

Jennifer Kent suplanavo kupiną netikėtumų, nuotykių, humoro, romantikos ir atpirkimo kelionę per prerijas ir kalnus. Ši provokuojanti kelionė išryškino, kad prieš daug metų įsigaliojusios žmonijos nuodėmės yra aktualios šiandien. Liūdniausia, bet senų senovėje įsiveisęs patriarchatas lyg veidrodyje atsispindi šiandieniniame pasaulyje. Dominuojantys vyrai leidžia sau tyčiotis prieš moteris ir išnaudoti moteris.

Išankstinis „Lakštingalos” seansas baigėsi skandalingai. Iš pradžių rasistiškai nusiteikę italų pašlemėkai (jiems kažkaip pavyksta gauti akreditacijas) audringai paplojo, kai buvo nudurtas tamsiaodis aborigenas.

Titruose užsidegus Jennifer Kent pavardei tos pačios kompanijos narsuolis atsistojo ir demonstratyviai surėkė: „Visiška gėda. Tu esi kekšė!”. Ne pirmus metus Venecijoje garsiai besireiškiantis ir plačiai gestikuliuojantis kino blogeris greitai buvo išaiškintas. Kitą rytą socialiniame tinkle jis atsiprašinėjo, pabrėždamas, kad ne visi italai yra neapykanta moterims permirkę seksistai. Pavėluotos atgailos viešai režisierę įžeidinėjusiam rasistui nepakako – festivalis mikliai sureagavo į išsišokimą ir anuliavo jam akreditaciją.

„Absoliučiai svarbu reaguoti su gailestingumu ir meile į visus, kurie ignoruoja. Neturiu kito pasirinkimo. Manau, kad filmas ypač aiškiai apnuogina šią problemą. Didžiuojuosi visos komandos drąsa nenutylėti istoriją, kuri privalo būti išgirsta. Meilė, gailestingumas ir nuoširdumas yra mūsų gyvenimo privalumai. Kai tik jų nebeteksime, iškart susinaikinsime”, – stipriai ir tiksliai atsakė į įžeidimą australų režisierė Jennifer Kent. Pažiūrėsime, ar jos žodžius išgirs Guillermo del Toro su kolegomis.

Seksas geriau už karą

D.Britanijai skelbiant karą Vokietijai tarptautinė laisvamanių šokėjų ir menininkų trupė apsigyvena ramioje Kapri saloje. Jie atsiduoda klano lyderio vokiečio kerams ir vykdo visus nurodymus. Nudistai ne tik deginasi saulėje be drabužių, šokiruodami vietinius, bet dar ruošiasi nuogam šokiui. Iš Indijos įkvėpimo pasisėmusių atvykėlių veikla susidomi žavingoji, kukli ir drovi italė, kurią šeima trokšta kuo greičiau sutuokti su pasiturinčiu vyru. Ji pat nori išsilaisvinti nuo apribojimų ir nurodymų. Akivaizdu, kad apgaulingai tyra idilija pernelyg ilgai nesitęs.

Nuolat į Venecijos konkursą kviečiamo italų režisieriaus Mario Martone intymioji istorinė drama „Kapri salos revoliucija” (Capri Revolution) nufilmuota klasikinėmis ir nuobodžiomis senamadiško kino tradicijomis. Banalaus kūrinio lokalumą šiek tiek pagelbės praplėsti į kitas pasaulio šalis seksualus maištas, tačiau net nuogais kūnais suvilioti nereiklūs žiūrovai nieko įsimintino šioje dramoje neatras.

Samurajų garbė ir šokiai

Vienintelis Azijos filmas Venecijoje efektingai ir dinamiškai sugrąžino į Edo laikotarpio samurajų bendruomenę. Japonų režisierius Shinya Tsukamoto istorinėje veiksmo dramoje „Nužudymas” (Killing) prisimena amerikiečių kariniais laivais į Japoniją atgabentą Pilietinį karą. Geranoriškas treniruojantis paauglius ir ryžių augintojams talkinantis samurajus privalo pasipriešinti užpuolimui. Vietoj medinių lazdų jam tenka vėl griebtis mirtį nešančio kardo.

Kultinis režisierius Shinya Tsukamoto ir pats nesikuklina pasirodyti prieš kamerą – meistriškai suvaidina samurajų veteraną. Moderniame kine jau retai pasitaiko progos pasimėgauti grynu samurajiško žanro reginiu. Režisierius tiria mistifikuotas samurajų psichologijos paslaptis, sudomina samurajų kodeksu ir užburia negailestingai kruvinais kardų šokiais. Filme inscenizuojamų dvikovų ir mūšių choreografija užgniaužia kvapą. Nesunku numanyti, kad 250 metų taiką nutraukti priversti samurajai neišvengs keršto akcijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

N-18 Aktualu

40 metų nuo makabriškų Džonstauno žudynių: išgyvenusi moteris gyvenimą kūrė iš naujo

Aktualu

Mergaičių mokykla Palestinoje: šypsenas slepia tragedijos ir košmarai naktimis

Gyvenimas

40-metės nuotykiai internete: ieško meilės, bet jaučiasi klampojanti po gilią pelkę

Aktualu

Kovodamas su kainomis Saulius Skvernelis gali sudeginti savo populiarumą

Interviu Kultūra

T.H.Eriksenas apie žmonijos perkaitimą: „Mes neturime laiko informaciją paversti žiniomis, o žinias – išmintimi“

Verslas

Iš Ispanijos į Lietuvą grįžusi vilkaviškietė sėkmę atrado pasidalinusi žaislo nuotrauka internete

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie Rusijos tęsiamą sovietų dezinformaciją – vyriausiojo N.Ceausescu šnipo lūpomis

Sportas

Tautų lygoje – futbolo stebuklas: neįtikėtinai sugrįžusi Šveicarija triumfavo grupėje

Vardai

Po žinios apie „Naktinių personų“ iširimą Alanas Chošnau pristato naują singlą „Tu gali arba ne“

Aktualu

Gaisrai Kalifornijoje: kodėl tiek daug žmonių laikomi dingusiais be žinios?

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Pasaulis kišenėje

Automobiliu po Europą keliavę jonaviškiai: norėjome pratęsti bobų vasarą

24sek

Po A.Kavaliausko tritaškio – Šaro pokštai: „Nemanau, kad ant to reikia statyti žaidimą“

Gazas

A.Juknevičius ir K.Povilaitis: kam vairuotojui reikalingas „šaltas dušas“

Gyvenimas

Pigmentinės dėmės kankina ir jaunus: kaltas vitaminų stygius

Gyvenimas

A.Kriščiūnas pasidalijo patirtimi, kaip atsikratė nerimo priepuolių ir išmoko mylėti

Vardai

„Orų mergaitei“ K.Liukaitytei – 30 metų: „Didžiausia dovana man – vyras ir dukrai sesuo į kompaniją“

24sek

M.Kuzminskas nežaidė, o A.Gudaitis su „dizaineriais“ vos neprisižaidė Venecijoje

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Aktualu

Gamtosaugininkai: vilkų nėra tiek daug, kaip teigia medžiotojai ir ūkininkai

Naujienos

Aktualu

Ch.Sugiharos sūnus Vilniuje atrado tėvo suklastotų „gyvybės vizų“

Gazas

Laikinai sutrikdytas eismas Krymo tiltu: į atramą atsitrenkė plaukiojantis kranas

Aktualu

Piktnaudžiavimu įtariamas „Kauno švaros“ vadovas D.Tumynas išleistas į laisvę

Aktualu

S.Jakeliūnas: krizės tyrimas bus baigtas iki rinkimų

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: didelis jautienos šonkaulių kepsnys

Vardai

Amerikiečių aktoriui Vince'ui Vaughnui pateikti kaltinimai dėl vairavimo apsvaigus

Aktualu

Patyrusi Šiaulių buhalterė padarė vaikišką klaidą: beveik 40 000 eurų – sukčių kišenėje

Sportas

Jaunimo rinktinės trenerį žaidimas įtikino: „Buvome geresnė komanda“

Gyvenimas

5 greiti sveikatos testai: įvertinkite organizmo ženklus

Gazas

„Toyota“ atšaukia šimtus automobilių Lietuvoje

Sportas

Rinktinės vyrų verdiktas: buvo verti bent lygiųjų

Aktualu

Naktinis reidas Vilniuje: girtai „Porsche“ vairuotojai prie vairo nesutrukdė sėsti net ir vežamas vaikas

Vardai

Mirė buvęs Arianos Grande mylimasis, 26-erių reperis Macas Milleris: perdozavo narkotikų

Aktualu

Barackas Obama sukritikavo Donaldą Trumpą ir respublikonus

Verslas

ES prisideda prie Lietuvos raginimo „Walmart“ pašalinti marškinėlius su sovietų simbolika

Sportas

14-metės Rusijos čiuožėjos triumfas Kaune: pirmoji istorijoje atliko keturgubus šuolius

Aktualu

Tomas Viluckas: Demokratijos testas R.Karbauskiui

Vardai

Katažina skaudančia širdimi parduoda tėvų namus: čia prabėgo vaikystė, čia krikštijo ir dvynukus

Aktualu

Orai.lt: vasariškai šilti orai trauktis dar neskuba

Kultūra

Kaip obuoliai virto haiku: Jurga Vilė ir Lina Itagaki pasakojo „Sibiro haiku“ atsiradimo istoriją

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma