Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 16, 13:02

Atviros Manto Kvedaravičiaus filmų peržiūros Vilniuje: poetams ir batsiuviams

Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klubas tęsia ketvirtadienio susitikimus su Vilniaus publika. Gegužės 19 ir 26 dienomis klube įvyks atviros kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto Kvedaravičiaus filmų „Mariupolis“ (2016) ir „Partenonas“ (2019) peržiūros, rašoma pranešime spaudai.
Mantas Kvedaravičius
Mantas Kvedaravičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Ukrainoje, Mariupolio mieste okupacinės Rusijos armijos nužudytas M.Kvedaravičius sukūrė penkis filmus. Visi režisieriaus darbai pelnė labai didelį tarptautinės kino profesionalų bendruomenės dėmesį. Paskutinio režisieriaus dokumentinio filmo „Mariupolis 2“, kurį pabaigė montuoti M.Kvedaravičiaus asistentė, bendraautorė Hanna Bilobrova, pasaulinė premjera įvyks gegužės 19 d. Kanų kino festivalyje.

Tą pačią dieną vilniečius ir sostinėje viešinčius svečius Kino klubas kviečia pažiūrėti pirmąjį M.Kvedaravičiaus „Mariupolį“. Tai šiandien neatpažįstamai sugriauto Ukrainos didmiesčio prie Juodosios jūros Mariupolio kasdieninio gyvenimo mozaika. Šis filmas – ir vizualinis tyrimas, ir jaudinantis žvilgsnis į vietą, žmones, ir filosofinis svarstymas apie karo veikiamą tikrovę.

M.Kvedaravičus savo pirmąjį „Mariupolį“ skyrė poetams ir batsiuviams. „Žvejys nueina nuo tilto. Miestas rengiasi šventei. Neįtikėtina, bet vienas į kitą įsirėžę tramvajai nieko nesužeidžia – jų laidus sutaiso tuoj pat. Mažame kambarėlyje vyksta koncertas fabriko darbininkams. Bombos krenta į jūrą, tik niekas nepastebi“, – rašė režisierius „Mariupolio“ anonse. Pasaulinė filmo premjera įvyko Tarptautinio Berlyno festivalio programoje „Panorama“.

Gegužės 26 d. Kino klubo publika turės galimybę pamatyti trumpai Lietuvoje rodytą M.Kvedaravičiaus filmą „Partenonas“, kuris ir savus, ir svetimus kritikus paskatino kalbėti apie išskirtinį vizualinį ir emocinį patyrimą, kūniškumo tyrinėjimus, šiuolaikinio pasaulio iššūkius. Filmas dėl drąsiai ir atvirai derinamų vaidybinio ir dokumentinio kino raiškos priemonių priskiriamas hibridinio kino rūšiai, jis filmuotas Turkijoje, Ukrainoje, Graikijoje, Šiaurės Ugandoje. Nelinijinis pasakojimas, daugybė personažų sukasi aplink Atėnų viešnamyje papasakotą meilės istoriją. Atėnų tvirtovės papėdėje pagrindinis filmo personažas prisimena nepaprastus savo gyvenimo įvykius, kurie persipina su kitų gyvenimais – atsitiktinės prostitutės praeitimi, nesėkmių persekiojamo gangsterio nuotykiais, ikonų tapytojos.

Pasaulinė filmo premjera įvyko Tarptautinio Venecijos kino festivalio konkursinėje programoje „Kino kritikų savaitė” (Venice Film Critics' Week).

M.Kvedaravičius debiutavo dokumentiniu filmu „Barzakh“ (2011) apie dingusius žmones Čėčėnijoje, jų artimųjų traumas. Filmas pratęsė M.Kvedaravičiaus mokslinį tyrimą „Mirtis, sapnai ir žmonių dingimas įstatymo paribiuose kovos su terorizmu zonoje Čečėnijoje“; Berlyno kino festivalyje; „Barzakh“ pelnė Ekumeninio žiuri ir „Amnesty International“ apdovanojimus. Ketvirtasis dokumentinis režisieriaus filmas „Prologas“ (2022) dar laukia premjeros viename iš šiųmetinių tarptautinių kino festivalių.

M.Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis“ peržiūra Lietuvos kinematografininkų sąjungos klube įvyks gegužės 19 d. 18 val.; „Partenono“ seansas – gegužės 26 d. 18 val. Renginiai nemokami. Kino klubo adresas – Vasario 16-osios g. 8.

Kinematografininkų sąjungos veiklą remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą