Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 5d. 10:40

Ch.Chaplinas: nemėgtas nacių ir FTB bei ramybės neturėjęs net po mirties

Charlie Chaplinas
Charlie Chaplinas

JAV ir Europoje mėgtas Charlie Chaplinas šaltai sutiktas tik Vokietijoje, o 1940 m. ten jis paskelbtas nacių priešu. Sulaukė Ch.Chaplinas ir JAV slaptųjų tarnybų dėmesio – Federalinis tyrimų biuras pasiekė, kad jam būtų uždrausta patekti į šalį. Beje, garsus aktorius ir po mirties neturėjo ramybės – 1978 m. Šveicarijoje vandalai iškasė ir pagrobė jo palaikus tikėdamiesi, kad našlė sumokės užstatą, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.

Scenoje – nuo penkerių metų

1889-ųjų balandžio 16-oji, Londonas. Operečių atlikėjai Hannah ir dainininkui Charlie vyresniajam gimsta sūnus – Charlie Spenceris Chaplinas, dabar geriau žinomas tiesiog kaip Charlie Chaplinas.

Neįprastos išvaizdos – juodaplaukis garbanius žydromis akimis, talentą demonstravo jau nuo mažų dienų. 1894 m., kai mama dėl ligos prarado balsą, jos vietą užėmė vos penkerių Charlie, nes operečių režisierius pastebėjo jo talentą. Aidinčios ovacijos, mažajam artistui į sceną mėtomi pinigai – tokia Ch.Chaplino kelio į sceną pradžia.

VIDEO: Charlie chaplin barber sceneFunniest by Charlie Ch

Tačiau viskas nebuvo taip paprasta. Jaunasis Ch.Chaplinas sėkmingai pasirodydavo vietoj mamos, bet ji balso taip ir neatgavo, sveikata ėmė blogėti. Nebegalėdama dainuoti, ji dirbo pavienius darbus. Išlaikyti šeimą padėjo ir Charlie su broliu Sydney – jie pinigų uždirbdavo atlikdami įvairius triukus gatvėje. Tačiau to nepakako, ir Hannah su vaikais galiausiai atsidūrė prieglaudoje.

Deja, problemos nesibaigė. Ch.Chaplino tėvas, taip pat dainininkas, buvo labai populiarus, gastroliavo ne tik Europoje bet ir JAV, bet pradėjo smarkiai gerti ir 1901 m., nesulaukęs keturiasdešimties, mirė. Po kelerių metų, vis blogėjant Hannah sveikatai ir jai pradėjus elgtis neprognozuojamai, 12-metis Charlie ją paguldė į psichiatrijos kliniką. Beje, panašus buvo ir močiutės likimas, o vėliau pats Ch.Chaplinas prisipažino labai bijojęs tokioje klinikoje atsidurti ir pats.

12 metų priverstas dirbti, Ch.Chaplinas pirmiau mokyklą lankė atmestinai, vėliau iš viso metė. Dirbant laikraščių pardavėju, gydytojo pasiuntinuku ar atliekant kitus pagalbinius darbus, rašyti ir skaityti Ch.Chaplinui nereikėjo, bet, 13 metų gavęs nuolatinį darbą teatre, aktorius labai bijojo, kad pjesėje „Šerlokas Holmsas“ režisierius jam nelieptų skaityti, o išmokti tekstus jam padėjo kiek raštingesnis vyresnis brolis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Charlie Chaplinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Charlie Chaplinas

Po pirmojo darbo atlikėjų aplinkos Ch.Chaplinas nepaliko, dirbo tiek pagalbinį darbą įvairiuose teatruose, tiek pats vaidino, pradėjo griežti smuiku, vėliau kelis kartus su trupe gastroliavo JAV (vaidino girtuoklį). Būtent Amerikoje jis ir nusprendė pasilikti, čia jo talentas ir niekur šalyje nematyti preciziški judesiai sužavėjo visus. Ch.Chaplinui buvo pasiūlytas darbas kino studijoje.

Svaiginama karjera ir sudėtingas asmeninis gyvenimas

Tiesa, pirmasis Ch.Chaplino vaidmuo (vaikinas Džonis) kino studijos vadovui nepaliko didžiulio įspūdžio ir aktorių buvo norima atleisti. Tačiau jį užstojo viena ryškiausių šios kino kompanijos žvaigždžių Mabel Normand ir įkalbėjo direktorių Ch.Chaplinui duoti dar vieną galimybę. Netrukus trumpoje 6 min. ir 19 sek. komedijoje pasirodė bene žinomiausias Ch.Chaplino personažas – Valkata.

Pradėjęs dirbti Amerikoje, jis teuždirbdavo 150 dolerių per savaitę, o po metų jo atlygis siekė 1250.

Šiame nebyliame kine pagrindinis veikėjas Valkata nuolat trukdo operatoriui ir režisieriui, atvažiavusiems įamžinti vaikų automobilių lenktynių. Vis lįsdamas į kadrą, veikėjas sukuria komiškas situacijas. Šiame filme žiūrovai išvysta ir dabar jau žymiąją Ch.Chaplino eiseną, dažną pantomimos spektakliuose. Tiesa, prodiuseris vėl buvo nepatenkintas, bet filmas sulaukė didžiulio publikos ir kino kritikų susižavėjimo, tad galiausiai Ch.Chaplinui buvo suteikta visiška kūrybinė laisvė, jis pats pradėjo režisuoti ir daugelį savo filmų.

Jo karjera kine kilo svaiginančiu greičiu. Pradėjęs dirbti Amerikoje, jis teuždirbdavo 150 dolerių per savaitę, o po metų jo atlygis siekė 1250. Dar po kelerių metų Ch.Chaplinas sudarė milijono dolerių sutartį su kino kompanija „First National Pictures“ ir tapo brangiausiu tų laikų aktoriumi. Vėliau, 1919 m., aktorius su keliais bendraminčiais įkūrė savo kino studiją „United Artists“ ir joje dirbo du dešimtmečius. Čia kūrė ir ilgametražius filmus, be to, neapsiribojo tik komedijomis – statė ir dramas, kurios įrodė, kad jis – įvairiapusis kūrėjas.

VIDEO: ♫ Smile - Charlie Chaplin

Vis dėlto asmeninis aktoriaus ir režisieriaus gyvenimas nebuvo toks šviesus. Ch.Chaplinas buvo pagarsėjęs mergišius, mėgdavo vienos nakties nuotykius su labai jaunomis moterimis. Pirmąją žmoną – 16-metę aktorę Mildred Harris jis vedė būdamas beveik 30 metų, nes moteris laukėsi jo vaiko. Vaikui neišgyvenus, pora netrukus išsiskyrė.

Su antrąja žmona Lita Grey, taip pat 16-mete aktore, Ch.Chaplinas susilaukė dviejų sūnų, tačiau po ketverių metų santykiai iširo. Su trečiąja žmona Paulette Goddard, ir vėl aktore, Ch.Chaplinas susituokė slapta, bet santuoka vėl po ketverių metų žlugo. Paskutinė – ketvirtoji aktoriaus žmona – garsaus Amerikos rašytojo dukra Ona O’Neill. Pora susilaukė net 8 vaikų – trijų sūnų ir penkių dukterų, o paskutinis vaikas Ch. Chaplinui gimė kai jam buvo 73-eji. Tiesa, iš viso aktorius turėjo 12 atžalų, nes vieno tėvystė buvo priskirta teismo, o jo motina buvo viena Kalifornijoje gyvenanti aktorė.

Ramybės neturėjo ir po mirties

Nors į Londoną Ch.Chaplinas gyventi niekada nebegrįžo, Europoje jis buvo itin mėgstamas. Kai po ilgos pertraukos aktorius ir režisierius apsilankė Londone, per tris dienas sulaukė beveik 73 tūkst. gerbėjų laiškų. Lankydamasis Paryžiuje, taip pat sulaukė didžiulio dėmesio.

Vienintelėje Vokietijoje Ch.Chaplinas sutiktas šaltai, nes čia jo filmai buvo beveik nerodomi. Galiausiai jis paskelbtas didžiuliu nacių priešu, nes 1940 m. pasirodė sarkastiškas filmas „Didysis diktatorius“, kuriame Ch.Chaplinas šaržuodamas vaidino į Hitlerį labai panašų šalies vadovą. Savaime suprantama, filmas Vokietijoje nebuvo rodomas, nors manoma, kad pats fiureris jį matė, o propaganda Ch.Chapliną paskelbė žydu.

Beje, kalbama, kad aktorius palaikė Stalino politiką. Taip pat buvo aršus kapitalizmo kritikas, nors, pasiekęs karjeros aukštumų, gyveno didžiulėje prabangoje.

Sulaukė Ch.Chaplinas ir Amerikos slaptųjų tarnybų dėmesio. Federalinis tyrimų biuras aktoriaus poelgiuose įžvelgė antiamerikietiškos veiklos ir pastebėjo Ch.Chaplino simpatiją kairiosioms politinėms jėgoms. 1952 m. FTB pasiekė savo – iš filmo pristatymo į Ameriką grįžtančiam Ch. Chaplinui buvo uždrausta įžengti į šalį.

Amerikai užvėrus duris, Ch.Chaplinas apsigyveno Šveicarijoje, čia 1977 m., sulaukęs 88-erių, ir mirė. Beje, garsus aktorius ir po mirties neturėjo ramybės – 1978 m. Šveicarijoje vandalai iškasė ir pagrobė jo palaikus tikėdamiesi, kad Ch.Chaplino našlė sumokės užstatą. Tiesa, nusikaltėliai buvo surasti, o palaikai grąžinti ir perlaidoti.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

15min studijoje – diskusija apie tai, ar darbdaviai Lietuvoje turėtų trumpinti darbo dieną

Verslas

Premjeras užsipuolė ant kilimėlio iškviestus prekybininkus: bus imamasi priemonių

Verslas

Labanoro girioje stabdomi miško kirtimai

Vardai

N.Martinavičienė – apie konfliktą su vyru, matant kolegoms: „Jis parvertė mane, atėmė telefoną“

Aktualu

Santaros klinikų generalinis direktorius K.Strupas traukiasi iš pareigų

Sportas

Pasaulis nerimauja – Rusija išlips sausa iš amžiaus dopingo skandalo?

Verslas

Krizės priežasčių tyrimas Seime prasidėjo staigmena: Vyriausybė apie sunkmetį buvo įspėta

Verslas

„Danske Bank“ nesugeba nustatyti, kiek pinigų išplauta Estijoje, traukiasi direktorius

Aktualu

Planas „Skydas“ Vilniuje: Santariškėse įrenginėjant stovėjimo aikštelę rastas sprogmuo

Pasaulis kišenėje

„Small Planet“ Vokietijoje susidūrė su finansinėmis bėdomis – pradėjo restruktūrizaciją

Vardai

Dainininkė KAIA: „Jei nesijaučiu gerai atrodydama apkūni, mano valioje visa tai pakeisti“

Gyvenimas

Kaip elgtis socialiniuose tinkluose, kai savo komentarais erzina vyresni giminaičiai?

Aktualu

Solsberio restorane apsinuodijęs rusų modelis teigia, kad ją norėta nužudyti

Maistas

Ruduo – eksprimentų metas: 4 patiekalų meniu visai dienai ir naudingi šefų patarimai

24sek

Jonui Valančiūnui – linksma NBA žvaigždės žinutė ir 50 taškų grasinimas

Gazas

Perspėja automobilių savininkus: už neatsakingą elgesį kieme gresia 600 eurų bauda

Gyvenimas

Tyrimas: rūkantys Lietuvos vyrai serga ir miršta dažniau nei moterys

Vardai

Su sunkia dukros liga susidūrę Mazalai: „Neketiname vaidinti, kad mūsų gyvenime viskas tobula“

Keistas ežeras Estijoje – Rumu povandeninis kalėjimas

Verslas

Dalis odontologų neuždirba nė minimalios algos – pluša vis kitur arba gauna „vokeliuose“

Naujienos

Aktualu

Tyrimo komisijoje dėl LRT veiklos – „valstiečių“ komplimentai naujai vadovybei ir A.Širinskienės susidomėjimas Eurovizija

Verslas

15min studijoje – diskusija apie tai, ar darbdaviai Lietuvoje turėtų trumpinti darbo dieną

Aktualu

NSGK prašo VSD paviešinti atsakymus Seimo nariams

Aktualu

Miegančią žmoną pasmaugęs vyras kalėjime praleis 12 metų

Vardai

N.Martinavičienė – apie konfliktą su vyru, matant kolegoms: „Jis parvertė mane, atėmė telefoną“

Verslas

Premjeras užsipuolė ant kilimėlio iškviestus prekybininkus: bus imamasi priemonių

Verslas

Labanoro girioje stabdomi miško kirtimai

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ keleivis nufilmavo, kaip oro uoste vagiama iš lagamino

Aktualu

VTEK pradėjo tyrimą dėl šešių ministrų

Aktualu

Santaros klinikų generalinis direktorius K.Strupas traukiasi iš pareigų

Sportas

Pasaulis nerimauja – Rusija išlips sausa iš amžiaus dopingo skandalo?

Aktualu

Kauno klinikose – maisto traukinukai ir naujas meniu

Verslas

Krizės priežasčių tyrimas Seime prasidėjo staigmena: Vyriausybė apie sunkmetį buvo įspėta

Verslas

„Danske Bank“ nesugeba nustatyti, kiek pinigų išplauta Estijoje, traukiasi direktorius

Pasaulis kišenėje

„Small Planet“ Vokietijoje susidūrė su finansinėmis bėdomis – pradėjo restruktūrizaciją

Deuce

Ričardo Berankio varžovas – 20-metis, kuriantis Graikijos teniso istoriją

Vardai

Dainininkė KAIA: „Jei nesijaučiu gerai atrodydama apkūni, mano valioje visa tai pakeisti“

Aktualu

Planas „Skydas“ Vilniuje: Santariškėse įrengiamoje stovėjimo aikštelėje rastas sprogmuo

Gyvenimas

Dvi savaitės su nauja maitinimo tvarka: sunkiausia smaližiams

24sek

Jonui Valančiūnui – linksma NBA žvaigždės žinutė ir 50 taškų grasinimas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų