Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 2d. 13:14

E.Vertelytė apie Toronto kino festivalį: jauties kaip žuvis dideliame industrijos vandenyne

Vyto Ruginis, Eglė Vertelytė, Eglė Mikulionytė Tarptautiniame Toronto kino festivalyje
Inscript nuotr. / Vyto Ruginis, Eglė Vertelytė, Eglė Mikulionytė Tarptautiniame Toronto kino festivalyje

„Tokio mąsto festivalyje pasijauti kaip maža žuvis dideliame industrijos vandenyne, bet tam, kad galėtum save realiai įvertinti, labai svarbu į tą vandenyną kartais išplaukti. Tai galimybė pamatyti save pasauliniame kontekste“, – pranešime žiniasklaidai teigia Eglė Vertelytė, kurios tragikomedija „Stebuklas“ rugsėjo 8-ąją buvo pristatyta Tarptautiniame Toronto kino festivalyje. „Stebuklas“ – tai antras lietuviškas filmas, po 17 metų pertraukos atrinktas į svarbiausią Šiaurės Amerikos ir vieną prestižiškiausių pasaulyje kino renginių.

Apie socializmo ir kapitalizmo kaktomušą devinto dešimtmečio pradžios lietuviškoje kiaulių fermoje pasakojanti istorija buvo įtraukta į Tarptautinio Toronto kino festivalio „Atradimų“ programą. Šiame filmų maratone kelionę yra pradėję gerai žinomi ir kino apdovanojimų susižėrę filmai, tokie kaip: „Lūšnynų milijonierius“ (angl. „Slumdog Millionaire“), „12 vergovės metų“ (angl. „12 Years a Slave“), „Kalifornijos svajos“ (angl. „La La Land“) ir kiti.

„Stebuklo“ rodymuose ir diskusijose su žiūrovais dalyvavo filmo scenarijaus autorė ir režisierė E.Vertelytė ir pagrindiniai aktoriai – Eglė Mikulionytė bei Vyto Ruginis.

Loros Mushevos nuotr./Kadras iš filmo „Stebuklas“
Loros Mushevos nuotr./Kadras iš filmo „Stebuklas“

Subtilumas, ironija ir netikėtos asociacijos

Filmo komanda džiaugiasi, kad Toronte „Stebuklas“ sulaukė daug dėmesio – užpildytos kino salės, plojimai, E.Mikulionytės atpažinimas Toronto gatvėse, kritikų recenzijos.

Gilbertas Seahas filmą apžvalgoje Afrototonto žurnale filmą apibūdino kaip drąsų ir visiškai įtraukiantį. Kino kritikas Vassilis Economou portale „Cineuropa“ rašė: „Stebuklas“ – subtili, ironiška, tragikomiška, beveik satyriška staigaus perėjimo nuo komunizmo į siaučiantį kapitalizmą ir netradicinio troškimo visko, kas vakarietiška, kuriuos patyrė buvusios Sovietų respublikos ankstyvuosiuose devyniasdešimtuosiuose, kritika“. Michael McNeely (Dork Shelf) savo recenzijoje pastebi: „Stebuklas“ papildo taiklių Rytų Europos satyrų gretas: ironiškas humoras, stiprus pagrindinis moters personažas, intriguojantys siužeto vingiai“.

Daugelį atsiliepimų apie filmą siejo netikėtos asociacijos: E.Vertelytės braižo su garsiu suomių režisieriumi Akiu Kaurismäkiu, E.Mikulionytės – su Kati Outinen, V.Ruginio personažo su kontraversiškai vertinamu JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Nors kai kurie iš palyginimų atrodo net labai garbingai – daugelis jų yra visiškas atsitiktinumas.

Mato Astrausko nuotr./Kadras iš filmo „Stebuklas“
Mato Astrausko nuotr./Kadras iš filmo „Stebuklas“

Su Akio Kaurismäkio mūza lyginama E.Mikulionytė prisipažino, kad su šia aktore ją jau lygino draugai Lietuvoje.

„Kai Toronte mane taip pristatė, draugai šaukė, kad jie pirmi tai pastebėjo. Niekada nepagalvojau, kad kažką panašaus turime, bet tikriausiai sutapo mūsų mąstymas, humoro ir absurdo suvokimas. Jaučiuosi pamaloninta“, – teigia E.Mikulionytė.

Ironiška, kad nors V.Ruginis, kaip ir didžioji dalis Holivudo, neigiamai vertina D.Trumpo karjeros posūkį, užsieniečiai pastebi ryškų jo personažo panašumą į dabartinį JAV prezidentą. „Kad Bernardas panašus į Donaldą Trumpą pastebėjome jau tik filmavimo metu – iš to pasijuokėme, bet niekada rimtesnės jo personažo analizės nedarėme“, – sako V.Ruginis.

„Kol Donaldas Trumpas nebuvo laimėjęs rinkimų, netikėjome, kad tai gali išsipildyti, todėl pristatydami filmą juokaudavom, kad norėdami pamatyti, kas atsitiks su JAV, jei D.Trumpas bus prezidentu – turi pamatyti „Stebuklą“, – sako Lukas Trimonis.

Inscript nuotr./Filmo „Stebuklas“ premjera Tarptautiniame Toronto kino festivalyje
Inscript nuotr./Filmo „Stebuklas“ premjera Tarptautiniame Toronto kino festivalyje

Kelionė po pasaulį

Spalio 1 d. tarptautiniame Reikjaviko kino festivalyje įvyko Europinė filmo premjera. Britų žurnalas „The New European“ festivalį įtraukė į festivalių, kurių nederėtų praleisti 2017 metais sąrašą, apibūdindamas jį kaip jaunatviškiausią, pristatantį naująją talentingų režisierių kartą iš viso pasaulio. Šį mėnesį „Stebuklas“ dalyvaus ir Liuksemburgo tarptautinio kino festivalio „CinEast“ bei vieno seniausių Europos festivalių, 62-ojo tarptautinio Valjadolido kino festivalio Ispanijoje konkursinėse programose.

„Pirmoji teritorija, kuriai filmas buvo parduotas platinimui yra Kinija. Po jos sekė ir kitos Azijos šalys, tarp kurių Hong Kongas, Indija, Indonezija, Vietnamas ir kt. Labai laukiu kiniškai dubliuoto filmo“, – pasakoja filmo prodiuseris L.Trimonis.

Filmo nacionalinė premjera įvyks Europos šalių kino forume „Scanorama“, o Lietuvos kino teatrus filmas pasieks gruodžio 8 d.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės