Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 14d. 09:21

Filmas „Dar viena gyvenimo diena“ priminė fotožurnalistui V.Balkūnui patirtį Ukrainos kare

Fotožurnalistas Vidmantas Balkūnas rengia reportažą iš Ukrainos karo priešakinių apkasų
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Fotožurnalistas Vidmantas Balkūnas rengia reportažą iš Ukrainos karo priešakinių apkasų

Ryszardas Kapuścińskis (1932–2007) – garsus lenkų rašytojas, žurnalistas, vadintas reportažo meistru, literatūrinės Nobelio premijos laureatas. Remdamiesi jo kūriniu „Dar viena gyvenimo diena“, kuriame korespondentas sudėjo prisiminimus ir pasakojimus apie Angolos pilietinį karą, režisierių Raúlio De La Fuentės ir Damiano Nenowo duetas pasitelkdami animaciją sukūrė dokumentinį filmą „Dar viena gyvenimo diena“ (Another Day of Life).

Debiutinį filmą, kuris šį mėnesį bus rodomas per festivalį „Kino pavasaris“, komentuoja fotožurnalistas Vidmantas Balkūnas.

Filmo anonsas:

VIDEO: Dar Viena Gyvenimo Diena | Kino Pavasaris 2019

„Dar viena gyvenimo diena“ – filmas apie lenkų agentūrai dirbantį karo žurnalistą. Veiksmas vyksta 1975 metais Angoloje. Neramumų blaškomoje Afrikos valstybėje prasideda pilietinis karas. Lenkų žurnalistas yra bene vienintelis užsienio žurnalistas, esantis čia ir dabar, pačiame konflikto sūkuryje.

Kiek netradicinis kūrėjų sprendimas filmą pateikti kaip animacinį. Galbūt taip bandoma pritraukti šiuolaikinį jauną žiūrovą? Tačiau tokia dokumentika atitolina realybės pojūtį. Tarytum įstato stiklą tarp pasakotojo ir žiūrovo.

Natūralu, kad žiūrėdamas tokio žanro filmus herojų patirtį lygini su savąja. Vienas filmo epizodas kone identiškai sutapo su mano patirtimi. Pagrindinis herojus Kapuścińskis sutinka jauną karę, vadovaujančią vienam kariaujančių pusių būriui. Su kolega Dovydu tokią heroję sutikome pačioje Ukrainos konflikto pradžioje. Maždaug dvidešimties metų mergina vadovavo kariškių grupei, su kuria važiavome į priešakines karo linijas. Tai buvo uždara ir įtari moteris, tačiau visi kariai ją gerbė. Ji sugebėdavo juos valdyti žvilgsniu. Niekas nedrįso jai prieštarauti ir tuo pačiu jos asmenybė kėlė susižavėjimą. Kaip ir filmo herojei, jai likimas pagailėjo meilės. Ukrainietė dabar sėdi neįgaliojo vežimėlyje ir apie karą tegali pasvajoti.

Projekto partnerio nuotr./„Dar viena gyvenimo diena“
Projekto partnerio nuotr./„Dar viena gyvenimo diena“

Į filme nagrinėjamus etikos konfliktus derėtų įsigilinti ir daugeliui šių dienų žurnalistų. Situacijos, kai turi atlikti pareigą, bet tai gali pakenkti kitiems, niekur nedingo ir šiandien. Ir turbūt nėra vieno teisingo atsakymo, kaip dera pasielgti. Filmo herojus pasirinko savo variantą. Iki šiol mąstau, kokį rinkčiausi aš.

Kita vertus, žiūrint filmą neapleido mintis, kad bandoma idealizuoti karo žurnalisto darbą – alus, viešbutis, cigaretės, šokiai, o kai prasideda neramumai – šūviai, užpuolimai ir stebuklingi išsigelbėjimai. Nerealios istorijos agentūrai ir pasaulio veiksmus galintys pakeisti tavo paties sprendimai. Realybė, žinoma, skiriasi nuo filmo kūrėjų parodytosios, ir ji toli gražu nėra tokia romantiška. Bet filmas „Dar viena gyvenimo diena“ tikrai vertas dėmesio bent kiek žurnalistika besidomintiems žiūrovams, o išvadas gali pasidaryti kiekvienas asmeniškai.“

Filmo seansai Vilniuje vyks kovo 24, 27, 30 dienomis ir balandžio 2 dieną. Plačiau apie filmą skaitykite čia.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali