Dabar populiaru
Publikuota: 2021 birželio 15d. 13:51

Kaip vaizduojamos moterys nepriklausomybės kine?

Filmo kadras „Močiute Guten Tag“
Filmo kadras „Močiute Guten Tag“
Apie kokias moteris kalba lietuviškas dokumentinis kinas po nepriklausomybės atkūrimo ir kaip bėgant laikui keičiasi moterų portretai šalies kine? Šiuos klausimus kels birželio 17 d.–liepos 30 d. vyksianti nemokama kino programa „Fokuse: moteris dokumentikoje“, kurią organizuoja leidykla „LAPAS“.

TAIP PAT SKAITYKITE: 24 vasaros renginiai Lietuvoje: nuo O.Koršunovo premjeros iki „The Roop“ koncerto

Programos atspirties tašku tapo leidyklos neseniai išleista Natalijos Arlauskaitės ir Linos Kaminskaitės sudaryta straipsnių rinktinė „Fokuse: moterys Lietuvos kine“. Pirmoji feministinės kinotyros knyga lietuvių kalba į dienos šviesą iškelia pamirštas moteris kūrėjas ir nagrinėja moterų reprezentacijos kine klausimus.

Pratęsiant knygos diskusiją drauge su partneriais – „Meno aviliu“, lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ ir LRT – organizuojama kino programa, kurioje bus pristatomi 6 ilgametražiai bei 8 trumpametražiai dokumentiniai ir dokumentine maniera sukurti filmai.

Kaip teigia programos kuratorė, leidyklos vadovė Monika Gimbutaitė, atrenkant kūrinius siekta pristatyti kuo įvairesnius moterų portretus dokumentikoje – tiek lietuvių režisierių darbuose, tiek bendros gamybos projektuose. Programos žiūrovai turės galimybę susipažinti su įvairių profesijų, socialinių vaidmenų ir amžiaus herojėmis, kurios fiksuojamos renkantis skirtingas reprezentacijos strategijas.

„Įdomu stebėti, kokios punktyrinės linijos jungia programos filmus: kas sieja skirtingų laikotarpių juostas apie kūniškumą, kokius stereotipus tenka laužyti iškart po nepriklausomybės atkūrimo ir jau įžengus į XXI amžių, kokiais registrais kalbama apie senatvės temą ir su kokiomis skirtingomis šeimos koncepcijomis siūlo susipažinti dokumentinio kino kūrėjos bei kūrėjai. Kino programa, kviečianti atsigręžti į moterį bei jos reprezentaciją, drauge neišvengiamai atsigręžia ir į visuomenę, kuri nepaliaujamai stebi ir vertina moterį“, – sako M.Gimbutaitė.

Programoje „Fokuse: moteris dokumentikoje“ pristatomas 1994 m. sukurtas Karlos Gruodis ir Laimos Kiškūnės eksperimentinis antropologinis ilgametražis filmas „Mūsų portretai“, į moteris žvelgiantis kitų jaunų moterų akimis, Johannos Jackie Baier juosta „Julija“ (2012), atsigręžianti į prostitute dirbančią transseksualę iš Klaipėdos, du sudėtingi šeimyniniai (o drauge ir asmeniniai režisierių) portretai – „Lida, Vanda, Liusia“ (rež. Julija Zubavičienė, 2014) bei „Močiute, Guten Tag!“ (rež. Vilma ir Jūratė Samulionytės, 2017), ir menininkių kūrybos istorijos, užfiksuotos Natalijos Ju juostoje „Aš esu Katia Golubeva“ (2016) ir Sandro Bozzolo filme „Nijolė“ (2018).

Filmo kadras „Aldona“
Filmo kadras „Aldona“

Gausioje trumpametražių filmų programoje bus galima išvysti Arturo Jevdokimovo 1999 m. filmą „In Vogue“, nukeliantį į mados pasaulio užkulisius, ir Janinos Lapinskaitės „Aktą“ (2000), pasakojantį apie vyrų aktus kuriančią fotografę Snieguolę Michelkevičiūtę. Pažinti penkių draugių kasdienybę dokumentine maniera sukurtame Giedrės Beinoriūtės filme „Mano vienišos draugės“ (1997) ir patirti kovą tailandietiško kikbokso kovotojos Beatkos akimis Klemento Davidavičiaus filme „Kampas“ (2019). Išvysti pribuvėjos kasdienybę Inesos Kurklietytės „Lengvame raganavime“ (2004) ir patirti harmonijos su savimi bei pasauliu paieškas Kornelijaus ir Dianos Matuzevičių juostoje „Už slenksčio“ (1995), Rimanto ir Julijos Gruodžių filme „Šeimyna“ (2001) bei Emilijos Škarnulytės kūrinyje „Aldona“ (2012).

Ilgametražius filmus birželio 17 d.–liepos 30 d. bus galima išvysti Sinemateka.lt, o trumpametražiai filmai nuo birželio 17 d. iki liepos 17 d. bus rodomi LRT.lt mediatekoje.

Liepos 22 d. filmas „Julija“ bus rodomas kino peržiūrų ciklo „Gilios upės tyliai plaukia“ programoje („Patiltėje“, Vilniuje, po Liubarto tiltu), o liepos 29 d. šioje programoje bus galima išvysti trumpametražius filmus „Mano vienišos draugės“, „In Vogue“, „Aktas“, „Aldona“, „Kampas“. Visos filmų peržiūros nemokamos.

TAIP PAT SKAITYKITE: 24 vasaros renginiai Lietuvoje: nuo O.Koršunovo premjeros iki „The Roop“ koncerto

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/