Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gindami savo teises, Lietuvos kino kūrėjai žengė naują žingsnį

Gytis Lukšas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gytis Lukšas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos kinematografininkų sąjunga (LKS) ir Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA, atstovaujanti audiovizualinių kūrinių autoriams ir gamintojams, sudarė bendradarbiavimo sutartį. Ja įsipareigojo drauge siekti tinkamo audiovizualinių kūrinių teisių administravimo, kūrinių populiarinimo, atstovavimo ir kitų aktualių problemų sprendimo.

„Manau, jog tokios sutarties pasirašymas – labai reikšmingas žingsnis asociacijai, padedantis įgyvendinti mūsų viziją sukurti visam audiovizualinių kūrinių sektoriui atstovaujančią organizaciją, – sakė AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas. – Nuo šio pirmojo žingsnio, kuris ir buvo sunkiausias, viskas tik prasideda. Mūsų pasvarstymai apie tokį bendradarbiavimą su kinematografininkais tęsėsi bemaž pusmetį ir džiugu, jog tai pagaliau įvyko. Dabar galime planuoti tolimesnius bendrus veiksmus ir įtvirtinti kino kūrėjų interesų tinkamą atstovavimą.“

„Akivaizdu, kad iki šiol audiovizualinių kūrinių autorių teisėmis buvo rūpinamasi nepakankamai. Esame vieni iš asociacijos LATGA-A steigėjų, kai kurie iš mūsų pasirašė su ja narystės sutartis. Metams bėgant, supratome, kad, nepaisant mūsų norų ir pastangų, LATGA-A buvo ir yra orientuota labiausiai rūpintis muzikos kūrinių autorių teisėmis, – teigė LKS pirmininkas Gytis Lukšas. – Buvo ir mums surinktos šiokios tokios išmokos, tačiau, lyginant su kitomis Europos šalimis, net mūsų artimiausiais kaimynais, Lietuvos kino kūrėjai jautėsi palikti likimo valiai. Žinoma, dėl to kaltos ir spragos mūsų įstatymuose, iki šiol neišspręsta sovietmečiu sukurtų filmų turtinės teisės problema.“

Pasak G. Lukšo, kinematografininkai svarstė įvairias idėjas, tarp jų – Estijos ir kitų šalių pavyzdžiu prie LKS įkurti kino kūrėjų teises administruojančią agentūrą, tačiau galiausiai nusprendė bendradarbiauti su kolektyvinio administravimo asociacija AVAKA.

„Anksčiau ar vėliau turėjome žengti energingesnius žingsnius, gindami savo – kino kūrėjų – autorių teises. Nutarėme bendradarbiauti su asociacija AVAKA ir pasirašėme sutartį, suteikdami tiek kino autoriams, tiek asociacijai naują galimybę. Ji nuo šiol rūpintųsi kino kūrinių autorių, o ne vien jų gamintojų teisėmis. Kol kas tai nauja ir mums, ir asociacijai. Bet tikimės, kad visiems bus naudinga“, – sakė G. Lukšas.

Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA buvo įkurta dar 2008 metais, tačiau aktyvų administravimą pradėjo 2011-aisiais. Iki šiol asociacija jungė tik televizijos produkcijos gamintojus. Naujausias susitarimas turėtų paskatinti audiovizualinio sektoriaus kūrėjus jungtis į organizaciją, kuri ir buvo įkurta atstovauti jų autorinėms teisėms bei interesams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau