TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

15min premjera: žiūrėkite filmą „Paulavos Respublika“

Filmo „Paulavos Respublika“ kadras.
Filmo „Paulavos Respublika“ kadras.
Šaltinis: 15min
0
A A

15min tęsia projekto „Gyvenu laisvai!“ metu kurtų filmų premjeras. Trečiasis jų – Vytauto V. Landsbergio, Ramunės Rakauskaitės su Šalčininkų Jano Sniadecko gimnazijos moksleiviais kurtas filmas „Paulavos Respublika“.

„Kai gavau pasiūlymą su Šalčininkų Jano Sniadecko gimnazijos moksleiviais sukurti kino scenarijų, o paskui ir filmą, nesijaučiau itin saugiai, nes ore tuomet tvyrojo daug politinės mitologijos apie įvairius Rytų Lietuvos žmonių nusiteikimus ir priešiškumus. Pradėjau važinėti į Šalčininkus kartą per savaitę (tai vyko pusmetį) ir bendrauti su moksleiviais, aptarinėti būsimo filmo kontūrus bei kino procesą, kurti scenarijų. Paskui visą tai vainikavo vasarinė savaitės trukmės kino stovykla su šalčininkiečiais, kurios metu sukūrėme 18 min. trukmės filmą „Paulavos Respublika“, – pasakoja režisierius Vytautas V.Landsbergis.

Filmo temą pasiūlė J.Sniadeckio gimnazijos moksleiviai, norėdami akcentuoti unikalią savo krašto istorinę patirtį – Vilnijos krašte egzistavusią vieną pirmųjų Europoje nykštukinių valstybių, kurią įkūrė filantropas, literatas, švietėjas ir grafas Povilas Ksaveras Bžostovskis.

VIDEO: Vytautas V.Landsbergis ir V.Smachtina dalinasi įspūdžiais apie filmo „Paulavos Respublika“ kūrimą

Apibendrindamas bendravimo su sniadeckiukais patirtį, režisierius V.V.Landsbergis teigia, kad bemaž visi mitai išgaravo, tiksliau – realybė pasirodė visiškai kitokia, gerokai pozityvesnė. „Atradau darnią, motyvuotą ir pagarbią Rytų Lietuvos jaunuolių ir mokytojų bendruomenę, itin pilietiškai ir kūrybiškai nusiteikusią, – sako jis. – Drįsčiau teigti, kad iš tos bendruomenės pilietiškumo ir bendruomeniškumo galėtų pasimokyti ir kitos Lietuvos miestų bei miestelių moksleiviškos organizacijos – kūrybinės ir visuomeninės. Reikia tik susipažinti ir sulaužyti išankstines nuostatas. Mano patyrimas rodo, kad jie atviri, nusiteikę dalintis, kurti kartu ir būti aktyvia bei draugiška Lietuvos valstybės dalimi.“

Filmo „Paulavos Respublika“ kūrėjams už kūrybiškumą atskleidžiant savo krašto istoriją atiteko pagrindinis projekto „Gyvenu laisvai!“ I-ojo etapo apdovanojimas. Kuriant filmą su jaunimu taip pat dirbo režisierė Ramunė Rakauskaitė, operatorius Rytis Kurkulis, garso režisierė Iveta Macevičiūtė, montažo režisierius Kostas Radlinskas, kostiumų dailininkė Neringa Keršulytė, grimerė Bitė Mataitienė, aktorius Dalius Jančiauskas.

VIDEO: Filmas „Pauluvos Respublika“

2016 m. rudenį režisierius V. V. Landsbergis kartu su projekto „Gyvenu laisvai!“ jaunimu iš Šalčininkų ir kitų Rytų Lietuvos regionų taip pat sukūrė trumpą partizanišką muzikinį filmą „Žemės broliai“.

Jau kelerius metus vykstantis projektas!“ „Gyvenu laisvai!“ yra skirtas ugdyti tautinių bendrijų jaunimo pilietiškumą, kritinį mąstymą ir gerinti jo integraciją į bendrą valstybės gyvenimą. Projekto metu vykdomos veiklos kviečia būti pilietiškesnius, geriau pažinti gimtojo krašto istoriją, kultūrą ir žmones, telktis ir kartu kurti Lietuvos valstybę.

Projekte dalyvauja jaunuoliai iš Šalčininkų, Švenčionių, Trakų ir Vilniaus rajonų, Visagino, Klaipėdos ir Biržų miestų. Jie susitinka ir diskutuoja su žinomais žurnalistais, istorikais, muzikantais, nuomonių lyderiais, o pagal sukauptas žinias kartu su profesionaliais menininkais kuria filmus, stato spektaklius, sudarinėja maršrutus. Taip įgyvendinant projekto pirmąjį etapą (2015–2016 m.) buvo sukurti net 3 filmai, pastatys 1 spektaklis ir sudaryti 4 nauji istoriniai-mitologiniai maršrutai po Trakų apylinkes.

Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centras“ kartu su partneriais: Lietuvos žurnalistų sąjungas, VU Istorijos fakulteto Alumni draugija, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, naujienų portalu 15min ir kitais.

Daugiau informacijos – www.gyvenulaisvai.lt

Jeigu praleidote, kviečiame peržiūrėti ir kitus projekto filmus.

VIDEO: Filmas „Skirtingi ir tuo ypatingi“ – apie tautiškai margo Nemėžio jaunimą
VIDEO: Filmas „Visagino taikos batalionas“: ką apie Lietuvą galvoja Visagino moksleiviai?

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018