Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įtempto siužeto lietuviški detektyvai – naktiniame „Kine po žvaigždėmis“

Kadras iš filmo „Vilkolakio pėdsakai“ (1986)
Kino teatro „Pasaka“ nuotr. / Kadras iš filmo „Vilkolakio pėdsakai“ (1986)
Šaltinis: 15min
0
A A

Sovietmečio laikų Lietuvos kinas ir detektyvai? Ši ne visai įprasta kombinacija intriguoja ir prašosi specialaus dėmesio. Todėl liepos 31 – rugpjūčio 3 dienomis ŠMC kino salė kartu su kino teatru „Pasaka“ kviečia žiūrėti lietuviškų detektyvų retrospektyvą „Kine po žvaigždėmis“, Šiuolaikinio meno centro kiemelyje bei dalyvauti specialiuose renginiuose, kuriuose analizuojama šio žanro raida Lietuvos kine ir pristatoma nauja, rudenį ekranuose pasirodysianti lietuviška detektyvinė drama.

Ne paslaptis, kad detektyvo žanras nebuvo itin populiarus sovietmečio Lietuvos kine. Režisieriai turėjo vykdyti Maskvos Centrinės televizijos ar Valstybinio kinematografijos komiteto užsakymus, ir ši įtaka akivaizdi daugumoje detektyvų. Tačiau į juos projektas „Kinas po žvaigždėmis“ kviečia pasižiūrėti iš šiandienos perspektyvos.

Liepos 31 d. žiūrovai išvys Almanto Grikevičiaus politinį detektyvą „Vilkolakio pėdsakai“ (1986), nufilmuotą kartu su Argentinos kino studija. Egzotiškoje Lotynų Amerikoje rezgamas politinis detektyvas su daugybe siužetinių linijų bei savo tikruosius interesus bei motyvus slepiančių personažų, neišvengė to meto propagandos ir ideologijos klišių, tačiau žavėjo savo modernia stilistika. Daugelį scenų režisierius filmavo realiuose interjeruose, kurie traukė žvilgsnį savo spindinčia vakarietiška prabanga, originaliomis detalėmis. Be siužetinių vingrybių, lietuvių detektyve ryškios personažų psichologinės būsenos, dramaturginis konfliktas. Šio filmo centre – Argentinoje dirbantis tarybinis žurnalistas Aliošinas tapęs fotokorespondento Kardenaso pagrobimo liudininku. Šis paskutinę akimirką Aliošinui perduoda foto juostą, skirtą milijonieriui Ugui Vinčero. Netrukus po Aliošinio ir Vinčero susitikimo, pastarąjį nužudo. Žurnalistas su draugu Vergaru pradeda savarankišką tyrimą, atskleisiantį Lotynų Amerikoje veikiančius galios tinklus.

Kino teatro „Pasaka“ nuotr./Kadras iš filmo „Ties riba“ (1973)
Kino teatro „Pasaka“ nuotr./Kadras iš filmo „Ties riba“ (1973)

Ketvirtadienį „Kine po žvaigždėmis“ – didysis psichologizmo meistras – Raimondas Vabalas filme „Ties riba“ (1973). Kino juosta pasakoja istoriją apie jauną tardytoją mažame miestelyje Klaipėdos krašte tiriantį bylą dėl 5 tonų mėsos vagystės iš vietos kombinato. Kruvinų įvykių virtinėje pamažu aiškėja, kad vietinius gyventojus tarpusavyje saisto sena paslaptis. Režisierius meistriškai išlaiko emocinę įtampą, pagrindinį krūvį suteikdamas sudėtingiems veikėjų charakteriams, jų vidiniams išgyvenimams. Kiekvienas žmogus yra tarsi neįminta mįslė ar paslaptis, akylai saugoma ne tik nuo tardytojo, bet ir nuo artimųjų. Režisieriaus Raimondo Vabalo įtakoje, daugelyje detektyvų atsiskleidžia talentingi, tuomet dar jauni aktoriai: Juozas Budraitis, Olegas Ditkovskis, Virginija Kochanskytė, Vaiva Mainelytė, Sigitas Račkys, Vytautas Paukštė ir kt.

Kino teatro „Pasaka“ nuotr./Kadras iš filmo „Lošimas be kozirių“ (1981)
Kino teatro „Pasaka“ nuotr./Kadras iš filmo „Lošimas be kozirių“ (1981)

Rugpjūčio 2 d., lauko kine bus rodomas Algimanto Kundelio dviejų serijų meninis filmas „Lošimas be kozirių“ (1981). Ši kino juosta, kurta pagal vadinamąjį socialinį užsakymą, kalba apie milicijos kapitoną Grigonį, kuris tiria mokslinio tyrimo instituto sargo žmogžudystę. Tyrimo metu jis susiduria su nusikaltėlių gauja, kuri organizavo ne vieną apiplėšimą ir žmogžudystę. Banditai įsitikinę, kad jų rankose visi koziriai. Daugelio kritikuotas, bet populiarumo tarp žiūrovų sulaukęs, filmas „Lošimas be kozirių“ – penktadienį, 22.30 val.

Kino teatro „Pasaka“ nuotr./Kadras iš filmo „Visi prieš vieną“ (1986)
Kino teatro „Pasaka“ nuotr./Kadras iš filmo „Visi prieš vieną“ (1986)

Šeštadienį Lietuviškų detektyvų retrospektyvą užbaigs komercinio pasisekimo buvusioje Sovietų sąjungoje sulaukęs Artūro Pozdniakovo filmas „Visi prieš vieną“ (1986), kuris buvo sukurtas amerikiečių rašytojo Erle‘o Stanley Gardnerio romano „Advokatas Peris Meisonas“ motyvais. Nestandartinis, nevalyvas advokatas Džeris Džeksonas bando išnarplioti itin painią istoriją, kuri susijusi ir su jo paties asmenine tragedija. Netikėti jo sprendimai kyla ne iš pernelyg didelio pasitikėjimo savimi ar egocentrizmo, tačiau palaipsniui atveria ir praeityje vykusias, taip ir neišaiškintas skriaudas. Režisierius Artūras Pozdniakovas įtaigiai kuria slogią, išdavysčių ir įtarinėjimų kupiną atmosferą, kur šokiruoja net ne pati žmogžudystė, o pati nelaimingų, terorizuojamų, viskui nusivylusių herojų aplinka. Apsinuoginusios moterys, breiko šokėjai, prirūkytos kavinės atspindėjo ir pamažu laisvėjančios visuomenės nuotaikas, o taip pat autoriaus siekį parodyti tai, kas ilgą laiką buvo tabu.

Liepos 31 d. 22:30 ŠMC kiemelyje, Lietuviškų detektyvų retrospektyvos atidaryme apie šiuos ir kitus lietuviškus detektyvus pasakos kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė. O rugpjūčio 8 d. 18:30 ŠMC kino salėje vyks naujos lietuviškos detektyvinės dramos „Vardas tamsoje“ pristatymas, dalyvaujant filmo režisierei Agnei Marcinkevičiūtei ir romano „Vardas tamsoje“ autorei Renatai Šerelytei.

Daugiau informacijos: www.kinopasaka.lt arba el.paštu pasaka@kinopasaka.lt

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą