Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Karlovi Varuose – „Sangailės vasara“, Rimvydas Leipus, Harvey Keitelis, Kim Ki-dukas ir Richardas Gere'as

Filmo „Sangailės vasara“ kadras
Filmo „Sangailės vasara“ kadras
Šaltinis: SPECIALIAI 15MIN.LT IŠ KARLOVI VARŲ
0
A A

Penktadienį Čekijos mineralinio vandens versmių mieste Karlovi Varuose prasideda pats svarbiausias, didžiausias ir įtakingiausias tarptautinis kino festivalis Rytų ir Centrinėje Europoje. 50-asis jubiliejus bus triukšmingai ir stilingai švenčiamas viso SPA kurorto teritorijoje.

Raudonais lūpdažiais pasidažiusios viešnios ir peteliškėmis pasipuošę ponai kolekcionuos įvairiausias privilegijas, vaišes ir dovanas. Nakties ritmą palaikys nemokami gyvo garso koncertai ir pasirodymai, lauke įrengtuose ekranuose suksis proginiai filmai apie įkvepiančią festivalio istoriją ir kultiniai reklaminiai klipai su pasaulinio kino žvaigždėmis.

Į keturias konkursines programas ir industrijos renginį lietuviškiems filmams nepavyko patekti, nors bent keli režisieriai puoselėjo svajones sulaukti Karlovi Varų malonės.

Į keturias konkursines programas ir industrijos renginį lietuviškiems filmams nepavyko patekti, nors bent keli režisieriai puoselėjo svajones sulaukti Karlovi Varų malonės. Lietuvą garbingai atstovaus Alantės Kavaitės sensacingoji meilės drama „Sangailės vasara“ (Summer of Sangaile), kurią į prestižinį perspektyviausių autorių dešimtuką kartu su Bulgarijos drama „Pamoka“ (The Lesson) atrinko įtakingojo leidinio „Variety“ kino kritikai ir operatorius Rimvydas Leipus, nufilmavęs magiškų vaizdų pagrindiniam konkursui pakviestos ukrainiečių režisierės Evos Neymann poetinei dramai „Giesmių giesmė“ (Song of Songs).

Lietuviški reikalai

Po geriausios režisierės titulu įvertintos pasaulinės premjeros Sandanso kino festivalyje sėkmingiausias ir pastebimiausias šiemet lietuviškas filmas „Sangailės vasara“ atskrido į Čekiją, aplankęs bent 20 tarptautinių kino festivalių (įsimintiniausios stotelės – Berlynas, Sidnėjus, Edinburgas, Klužas, Filadelfija, Tel Avivas, Bostonas).

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Alantė Kavaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Alantė Kavaitė

Pirmasis lietuviškas seansas Karlovi Varuose įvyko atidarymo dienos popietę, o festivalio pabaigoje pabendrauti su žiūrovais ir atsiimti specialaus „Variety“ diplomo atvyks Paryžiuje gyvenanti lietuvaitė Alantė Kavaitė. Tolesniame skrydyje trejomis „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanoto kūrinio laukia kol kas viešai neskelbiami pakvietimai į daugiau nei 12 kino festivalių, o Puloje (Kroatijoje) „Sangailės vasara“ stiprioje tarptautinėje konkursinėje programoje turės progą susirungti su „Auksinę palmės šakelę“ gavusio Jacques'o Audiard'o socialiniu trileriu „Dypanas“ (Dheepan).

Šiemet Eva Neymann ir Rimvydas Leipus grįžta į Karlovi Varus su poetine drama „Giesmių giesmė“ (Song of Songs), vizualizuojančia dingusį XX amžiaus pradžios žydų miestelį.

Kino operatorius Rimvydas Leipus (jis nufilmavo Šarūno Barto „Koridorių“, „Namus“, „Kiemą“, „Laisvę“, Audriaus Stonio „Neregių žemę“, Tomo Donelos „Atsisveikinimą“, Jessicos Woodworth ir Peterio Brossenso „Kadaką“, daug kitų kūrinių) antrą kartą dirbo su ukrainiečių režisiere Eva Neymann. Judviejų ankstesnis filmas „Namelis su bokšteliu“ dalyvavo Karlovi Varų antroje pagal svarbą konkursinėje programoje „East of the West” ir 2012 metus užbaigė pergale Talino tarptautiniame kino festivalyje.

Šiemet Eva Neymann ir Rimvydas Leipus grįžta į Karlovi Varus su poetine drama „Giesmių giesmė“ (Song of Songs), vizualizuojančia dingusį XX amžiaus pradžios žydų miestelį (jidiš kalboje vadintą štetlu) ir dešimtmečių vaikų širdis supynusią pirmąją meilę. Filmas yra nominuotas prestižiniam „Krištoliniam gaubliui“ ir kitiems pagrindinio konkurso prizams.

Artimiausių metų perspektyvos

Svarbiame industrijos renginyje „Works in Progress“ taip pat nerasime premjeroms Lietuvoje pasiruošusių ir montažinėse užbaiginėjamų mūsų režisierių filmų. Teoriškai čia galėjo išbandyti laimę Algimanto Puipos „Edeno sodas“, Kristijono Vildžiūno „Senekos diena“, Justino Krisiūno „Dėdė, Rokas ir Nida“, galbūt net 50 tūkst. eurų finansine parama iš Europos Sąjungos fondo „Eurimages“ paskatintas Igno Miškinio „Dedveitas“. Geriausiai ir įtikinamiausiai prisistačiusio kūrinio autoriai Karlovi Varuose bus apdovanoti 10 tūkst. eurų premija baigiamiesiems darbams.

Karlovi Varų sumontuotas tramplynas dažniausiais atvejais padeda jau užbaigtiems, intensyviai montuojamiems ir dar filmuojamiems kūriniams patekti į prestižinių festivalių ar didžiųjų pardavimo kompanijų taikiklius.

Festivalių programų sudarytojus, platintojus, pardavimo agentus, prodiuserius ir rodytojus sutraukianti pristatymų sesija šiemet išsirinko garsių ir pripažintų režisierių pasiūlymus (latvės Lailos Pakalninos „Aušra“, rumuno Mariano Crisano „Horizontas“), žinomų prodiuserių šviežiausius projektus (ukrainietės Olenos Jeršovos „Tėvynė“ iš Turkijos laukia atsakymo iš Venecijos), perspektyvius debiutantus iš Lenkijos, Slovakijos, Čekijos, Juodkalnijos, Graikijos, Kroatijos ir Baltarusijos. Karlovi Varų sumontuotas tramplynas dažniausiais atvejais padeda jau užbaigtiems, intensyviai montuojamiems ir dar filmuojamiems kūriniams patekti į prestižinių festivalių ar didžiųjų pardavimo kompanijų taikiklius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą