Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 6d. 11:14

Kino teatruose – nepagražinta istorija apie Sicilijos mafiją parklupdžiusį žmogų

Kadras iš filmo „Mafijos išdavikas“
Kadras iš filmo „Mafijos išdavikas“

Kitaip nei M.Scorseses „Geri vyrukai“ ar F.F.Coppolos „Krikštatėvis“, italų kino meistras Marco Bellocchio savo filme „Mafijos išdavikas“ („Il traditore“, 2019) nusikalstomo pasaulio nepagražina. Tai tikra istorija apie mafiozą Tommaso Buscetta, kuris išliko ištikimas „Cosa Nostra“ principams ir sugebėjo parklupdyti Sicilijos mafiją, išsižadėjusią savo garbės kodekso. Kanų kino festivalio konkursinėje programoje dalyvavęs, įtempto siužeto epas Lietuvos kino teatruose rodomas nuo sausio 17 d., rašoma pranešime žiniasklaidai.

Mafijos pabaigos pradžia

1980-ųjų pradžioje Siciliją sudrebina žiaurus mafijos karas. T.Buscetta, vienos kariaujančių grupuočių vadeiva, pabėga iš šalies ir pasislepia Brazilijoje. Jis nepritarė mafijos klanų elgesiui, nerašytų taisyklių nesilaikymui. Visgi, Brazilijoje areštuotas ir Italijos teisėsaugai perduotas Buščeta priima sprendimą, pakeisiantį mafijos istoriją, – nusprendžia sulaužyti šeimai duotą priesaiką ir atskleisti mafijos paslaptis.

„Kuriant filmą, man buvo labai svarbu nemitologizuoti mafijos ir jos narių elgesio“, – žurnalui „Screen International“ apie pagrindinį veikėją pasakoja režisierius M.Bellocchio. Pasak jo, T.Buscetta buvo svarbus ne dėl to, kad išdavė mafijos narių vardus ar jų nusikaltimus, bet teisėjui Giovanni Falcone padėjo išaiškinti „Cosa Nostros“ infrastruktūrą ir veikimo principus

VIDEO: Filmo „Mafijos išdavikas“ anonsas

Labiausiai saugomas nusikaltėlis pasaulyje

T.Buscettai su trečiąja žmona ir vaikais pabėgus į Braziliją, jo ieškojo ne tik Italijos policija ir mafija, bet ir JAV bei pačios Brazilijos teisėsauga, įtarusi jį organizuojant narkotikų prekybą. Sicilijos mafijos galvos Salvatorės Rynos paliepimu išžudžius dalį T.Buscettos artimųjų, tarp jų ir du jo sūnus, brolį bei sūnėnus, jis nusprendė atkeršyti grupuotei, liudydamas iki šių dienų garsiausioje mafijos byloje, dar kitaip žinomai kaip „Maxi“.

3000 puslapių jo liudijimų dėka, Italijos teismas sugebėjo iškelti bylas 475 mafijos nariams, iš jų 19-ai mafijos vadeivų skirta bausmė iki gyvos galvos. „Maxi“ teismo procese, vykusiame 1986–1992 m. Palermo miesto kalėjime, specialiai tam sukonstruotame aštuonkampiame bunkeryje, vienu metu dalyvavo visi nusikaltėliai, jų advokatai ir liudininkai. Šios įspūdingos erdvės ir dar įspūdingesnis mafijos narių elgesys atkurtas filme „Mafijos išdavikas“.

Dėl T.Buscettos saugumo buvo taip nerimaujama, kad jį ir jo šeimą reikėjo išvežti į JAV, kur jiems buvo suteikta liudininkų apsauga. Tomasas ir jo šeima kurį laiką buvo laikomi atskirai, nežinodami vienas kito buvimo vietų. Buscetta taip pat padėjo nuteisti ir Niujorko mafijos narius, kurie dirbo su „Cosa Nostra“ prekiaujant narkotikais. Bylai tuo metu vadovavo Rudis Giulianis, dabartinis JAV prezidento Donaldo Trumpo advokatas. Vykstant teismams JAV ir Italijoje, T.Buscetta virto labiausiai saugomu nusikaltėliu pasaulyje. Net ir po jo mirties, likę šeimos nariai iki šiol gyvena su netikrais vardais, bijodami, kad juos nužudys išlikę mafijos nariai.

Kadras iš filmo „Mafijos išdavikas“
Kadras iš filmo „Mafijos išdavikas“

Kritikų vertinimas už tikroviškumą

Filmų apie mafiją sukurta daug, kai kurie iš jų net vadinami geriausiais kino istorijoje, tačiau retai šie pasakojimai išties perteikia tikrąjį nusikalstamo pasaulio veidą. Būtent už tai giriamas režisierius M.Bellocchio ir jo juosta „Mafijos išdavikas“, „The Guardian“ įvertintasuž parodytus neglamūrinius nusikaltėlių veidus, švenčiančius mirtį.

Nors, pasak „The Hollywood Reporter“, filme nerasime arklio galvos lovoje ir niekas nešaudys šeimos narių ant bažnyčios laiptų (nuorodos į kultinį „Krikštatėvį“), „Mafijos išdavikas“ atkuria realų mafijos portretą su dar žiauresniu mafiozų elgesiu, tapdamas geriausiai „Cosa Nostrą“ atskleidžiančiu filmu.

Tikra istorija apie žmogų, parklupdžiusį mafiją, kinuose nuo sausio 17 d.

Komentarai
Temos: 1 Kinas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

08:50
01:23
04:04

Esports namai

URBAN˙/