Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 13d. 10:06

Kitą savaitę filmą apie J.A.Greimą Rytis Zemkauskas pristatys Kaune

A. J. Greimas Paryžiuje. 1971 m.
Šeimos archyvo nuotr. / A. J. Greimas Paryžiuje. 1971 m.

Spalio 18-ąją 18 val. žurnalistas Rytis Zemkauskas Kauno Vytauto Didžiojo universitete (VDU) pristatys dokumentinį filmą „Ieškoti Greimo“ (pranc. „Cherchez Greimas“), kurį R.Zemkauskas sukūrė semiotiko Algirdo Juliaus Greimo gimimo šimtmečio metinėms.

„Greimas pilnas prieštaravimų – filme yra labai daug detalių, kurios tą parodo. Pavyzdžiui, jam, visą gyvenimą besistengusiam vakarietinti ir „miestinti“ Lietuvą, staiga pasisuka gyventi kaime – ir ne šiaip troboje, o... pamatysite patys. Mėgstu, kai žiūrovas pats iššifruoja, kodėl viena ar kita yra rodoma ar sakoma. Tai juk irgi semiotika“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas R.Zemkauskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rytis Zemkauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rytis Zemkauskas

A.J.Greimas, didesnę gyvenimo dalį praleidęs Prancūzijoje, yra laikomas vienu moderniosios semiotikos pradininkų – kalbotyros srities, tyrinėjančios ženklų struktūras įvairiose sistemose. Garsusis kalbotyrininkas, mitologas, eseistas mokėsi Kupiškyje, Šiauliuose, Marijampolėje, vėliau studijavo teisę VDU.

„Kaip galima žmogui, veikiančiam moksliniame ir kultūriniame pasaulyje, suderinti savo buvimą drauge lietuviu ir prancūzu? Tokia problematika geriau suprantama kaip dviejų kultūrinių pasaulių sugyvenimas, vienam kitą papildant, vienas kitam prieštaraujant“, – savo dvilypę kilmę yra pakomentavęs pats A.J.Greimas.

Pasak A.J.Greimo biografiją parengusio mokslininko, Purdue universiteto (JAV) profesoriaus Thomas F.Broden, semiotikos pradininkas Kauną prisiminė kaip kosmopolitinį miestą, kuriame susipažino su įvairius pasaulio kraštus jau aplankiusiais studentais.

„Lietuva formavo jo asmenybę ir tapatybę, suteikė jam rimtą humanitarinį išsilavinimą, įteigė jam europinio folkloro tradiciją ir poetinę prasmę, įdiegė jam įsipareigojimą įsijungti į vykstantį tautinės kultūros ir bendruomenės kūrimą“, – apibendrino T.F.Broden.

A.J.Greimas laikomas Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėju, vienu iškiliausių semiotikų Prancūzijoje kartu su Rolandu Barthesu. Tarp jo labiausiai žinomų atradimų – semiotinis kvadratas, aspektualumo, izotopijos tyrimai, taip pat lietuvių mitologijos, religijos tyrinėjimai.

Filmo kūrybinė grupė: Rytis Zemkauskas (režisierius), Sigita Trainauskienė (scenarijaus autorė), Gvidas Kovėra (operatorius) ir Tomas Rugys (montuotojas).

Filmo sukūrimą už 10 tūkst. eurų inicijavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Projektą „Algirdas Julius Greimas: sugrįžimai“ iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos