Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2016 spalio 27d. 12:00

Kultinė kino klasika: „Dr.Caligari kabinetas“

1920 metais režisieriaus R.Wiene sukurtas filmas „Dr.Caligari kabinetas“ (The Cabinet of Dr. Caligari) yra laikomas psichologinio siaubo kino šedevru. Košmariška istorija, sukurta remiantis tikrais faktais, dažnai yra linksniuojama kaip vienas geriausių kada nors sukurtų siaubo filmų. Surreali lokacija ir aktorių pasirodymas žiūrovus perkelia į nestabilios psichikos žmogaus pasąmonę.

„Dr. Caligari kabinetas“ yra vienas svarbiausių filmų kino istorijoje. Tai bene geriausias vokiečių ekspresionizmo kūrinys. Būtent šis filmas pristatė netikėtą istorijos pabaigą (angl. twist ending), daugelis jį netgi vadina primuoju tikru siaubo filmu. Scenarijaus autorius, Carl Mayer, pasakojo, jog sukurti šią istoriją jį įkvėpė tikras įvykis: „Vieną dieną karnavale pamačiau keistą vyrą, besislapstantį šešėliuose, o kitą dieną sužinojau, jog ten pat buvo nužudyta mergina“. Nuėjęs į laidotuves jis pamatė tą patį vyrą, tačiau neturėjo jokių įrodymų, jog tai tas pats žmogus, ar apie jo sąsają su merginos mirtimi.

Filmo dekoracijos buvo pagamintos naudojant tik popierių, ant kurių buvo nupiešti šešėliai. Pora savaičių iki šio filmo premjeros, miestuose pasirodė plakatai su užrašu „Tu turi būti Caligari“, kviesdami tapti pagrindiniu filmo herojumi – išprotėjusiu hipnotizuotoju, tačiau neduodantys jokių kitų užuominų apie pasirodysiantį filmą. Filmą pristačius Niujorke jis buvo nušvilptas, ne gana to, daugelis pareikalavo grąžinti pinigus. Tačiau Paryžiuje juosta sulaukė tokio susidomėjimo, kad buvo nuolat rodoma jei juosta, tai rodoma 7-eris metus iš eilės.

Filme, artėjant karnavalui, mieste pasirodo niekam prieš tai negirdėtas daktaras Caligari ir paprašo mero leisti jam pristatyti savo pasirodymą, kuriame jis demonstruos somnambulą – žmogų, kuris miega visą savo gyvenimą ir kurį galima prikelti tik naudojant hipnozę. Netikėtai įvyksta serija šiurpą keliančių nutikimų, jei miestelio gyventojams pavyks išsiaiškinti kas už jų slypi, paaiškės grėsminga tiesa.

„Dr. Caligari kabinetas“ – čia jau galima paminėti pavadinimą tai psichologinis siaubo filmas, kuriame susipina beprotybė ir paranormalūs reiškiniai nepaprastai stilizuotame pasaulyje, kupiname klaustrofobiškų erdvių ir dramatiškų personažų. Nejaukiai jaustis priverčiantis pasakojimas apie hipnotizuotoją ir jo nuolankų vergą įkvėpė tokius filmus kaip „Pilietis Keinas“ (Citizen Kane, rež. O.Welles, 1941 m.).

Kino kritikų apžvalgose manoma, kad šis kūrinys gali būti laikomas pirmuoju siaubo filmu todėl, kad jis – neabejotinai baisus. Tačiau didžiausią efektą sukelia jo pateikimas: kreivi namai, keisti šešėliai, neįprasti veikėjų judesiai – tai lyg keista psichodelika, veikianti tavo sąmonę. Titrai filme nėra paprastas tekstas: jie laužyti, kampuoti ir labiau primena žodžius, perteikiančius veikėjų kalbos įpatumus. O vaidybą galima prilyginti šokio judesiams. „Dr. Caligari kabinetas“ – tai filmas, išsiskiriantis iš visų kitų, tai kūrinys, kuris, atrodo, persikėlė į praeitį iš modernių, galbūt dar nematytų laikų.

Prieš 96 metus sukurta kultinė kino klasika „Dr. Caligari kabinetas“ atgims vienam seansui Kauno kino centre „Romuva“. Nebylųjį filmą gyvos muzikos improvizacijomis įgarsins grupė „Nakotaris Katoris“ (tai – muzikantai iš buvusios grupės „Kaunas Zoo“).

Mistikos kupiną naktį persikelkite į nepaprastai stilizuotą pasaulį, kupiną kaustrofobiškų erdvių ir dramatiškų personažų spalio 31 d. 21:30 val.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas