Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 30d. 13:34

Partizano anūkė: nuoširdžiai gaila, kad geriausias jo draugas buvo šautuvas

Juozo Paliūno-Ryto anukė
Organizatorių nuotr. / Juozo Paliūno-Ryto anukė

Nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse visuomenei bus pristatytas istorinis dokumentinis filmas „Partizanas“, pasakojantis mažai kam girdėtą, bet ypatingą Prisikėlimo apygardos vado, partizano Juozo Paliūno-Ryto kovos ir gyvenimo dramą. 

Okupacijos ir nuolatinio teroro išvargintas jaunas vyras dar pasipriešinimo kovų pradžioje traukiasi į mišką slapstytis. Prisijungęs prie vietos partizanų jis paklusniai vykdo vado nurodymus, kasdien mokosi ir bręsta tiek kaip kovotojas, tiek kaip žmogus. Savo apmąstymus jis užrašė iki šių dienų išlikusiame dienoraštyje „Partizano keliu“, kuris tapo filmo scenarijaus ašimi.

„Tai visai kitokia istorija, nei mes pratę girdėti apie laisvės kovotojus ir partizanus. Nes Paliūno braižas kitoks. Jis savo paprasta kaimo kalba pasakoja apie veiksmo filmuose regėtas pasalas. Paliūno istorijoje kiekvienas save galime atpažinti“, sako filmo scenarijaus autorė ir režisierė Agnė Zalanskaitė.

Organizatorių nuotr./Juozo Paliūno-Ryto anukė
Organizatorių nuotr./Juozo Paliūno-Ryto anukė

Partizano Ryto anūkė Aušrinė Krikščionaitienė atvira: „Aš be galo vertinu tai, ką dėl Lietuvos laisvės padarė mano senelis, bet nuoširdžiai gaila, kad geriausias jo draugas buvo šautuvas. Mūsų šeimai laisvė – kainavo labai daug. Ji neįkainojama. Ir man visada skaudu klausyti, kai jauni žmonės klausia: ką Lietuva man davė? Reikia savęs klausti: ką aš galiu ir noriu dėl Lietuvos padaryti“. Aušrinė Krikščionaitienė savo gyvenimą paskyrė visuomeninei veiklai, ji vadovauja moterų pagalbos linijai Kaune.

Dokumentinis filmas „Partizanas“ pasakoja unikalią Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto kovų istoriją. Nuvargintas okupacijos jis aukoja asmeninį gyvenimą, palieka šeimą ir pasitraukia į mišką lemtingam mūšiui dėl Lietuvos laisvės. Geriausiu draugu jis renkasi šautuvą, kurį švelniai vadina „mašinka“.

VIDEO: Partizanas | Filmo anonsas

Besąlygiškas paklusnumas vadui, noras mokytis, drąsa ir kantrybė iš paprasto kaimo ūkininko suformuoja vieną aktyviausių pasipriešinimo kovų vadų, kuris iki paskutinės gyvenimo akimirkos tikėjo laisva Lietuva ir tarsi testamentą mums užrašė: „Atiduok Tėvynei, ką privalai“

Filme autentiškų Paliūno-Ryto atsiminimų ištraukos, kurias jo paties žodžiais skaito aktorius Paulius Markevičius, persipina su J.Paliūno-Ryto anūkės, jo bendražygių ir kovos draugų, bei istorikų pasakojamais. To laikmečio atmosferą įtaigiai kuria labai įspūdingos rekonstrukcinės scenos.

Istorinio dokumentinio filmo „Partizanas“ premjera – 2020 m. vasario 14 d. visuose Lietuvos kino teatruose.

Partnerio turinys
Komentarai
Temos: 2 Partizanas Kinas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/