Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 5d. 12:44

Režisieriaus Raimondo Vabalo 75-metis paminėtas jo laiką pralenkusiais filmais

Filmas „Birželis, vasaros pradžia“ (1969).
Kadras iš filmo / Filmas „Birželis, vasaros pradžia“ (1969).

Pirmadienį, kovo 5 d., minint režisieriaus Raimondo Vabalo 75-erių metų jubiliejų, „Skalvijos“ kino centre buvo rodomas filmas „Birželis, vasaros pradžia“ (1969).

„Paprasti darbininkai, inteligentijos atstovai, kūrybinio darbo žmonės gyvena ekrane nenusakomo slapto nerimo – galbūt artėjančio visuotinio sąstingio nuojautos („Niekas nepasikeis“) [...] pritvinkusį gyvenimą. [...] Ilgimasi permainų – tačiau kokių, kiek tikrų?“ – taip apie šį filmą rašė kino kritikas Saulius Macaitis.

„Birželis, vasaros pradžia“ pranoko laiką, o ir šiomis dienomis R.Vabalo iškeltos temos išlieka aktualios. Pagrindinius vaidmenis šiame filme sukūrė Vytautas Tomkus, Juozas Budraitis, Gediminas Karka, Elvyra Žebertavičiūtė, Kazimiera Kymantaitė ir kt.

Raimondas Vabalas – vienas svarbiausių Lietuvių kino režisierių. Visi jo filmai, išskyrus paskutinįjį – „Miškais ateina ruduo“ (1990), buvo kurti sovietiniais metais. R. Vabalas buvo itin „nepatogus“ režisierius ir derybos Maskvoje su kino cenzoriais dėl kiekvieno jo kuriamo filmo pareikalaudavo daug laiko ir neišvengiamų korekcijų. Tačiau ir tuo laiku R.Vabalo filmai – „Žingsniai naktį“ (1964), „Laiptai į dangų“ (1968), „Skrydis per Atlantą“ (1983) pelnė įvairius sąjunginius įvertinimus. Režisieriaus R.Vabalo kūrybą pristatys kino kritikė Rasa Paukštytė ir scenaristas Pranas Morkus.

R. Vabalas gimė (1937 m.) Paryžiuje. Į Lietuvą šeima grįžo 1940 m. R. Vabalas mokėsi Panevėžyje, vaidino pas Juozą Miltinį dramos teatre. 1964 m. baigė Maskvos sąjunginį kinematografijos institutą, kuriame mokėsi pas Levą Kulešovą ir Aleksandrą Chochlovą. Sukūrė dvylika filmų. Redagavo Vinco Seliokos knygą apie pokario partizaninį judėjimą (R. Vabalo tėvas taip pat buvo partizanas). Režisierius mirė 2001 m. gruodžio 25 d. Vilniuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:56
01:25
06:38

Esports namai