Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 24d. 10:28

Startuoja seksualinio priekabiavimo prevencijos kino industrijoje projektas

Lietuvos kino centras
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Lietuvos kino centras

Lietuvos kino centras pradeda įgyvendinti veiklas, kuriomis tikisi prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo visiems kino industrijoje dalyvaujantiems asmenims, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pirmame etape kino industrijos dalyviai kviečiami užpildyti anoniminę apklausą siekiant įvertinti, kiek paplitęs ir atpažįstamas seksualinis priekabiavimas Lietuvos kino industrijoje. Projektą Lietuvos kino centras įgyvendina kartu su Lygių galimybių plėtros centru ir Lietuvos žmogaus teisių centru.

Kino centras yra sulaukęs reikalavimų užtikrinti moterų lygiateisiškumą ir seksualinio priekabiavimo prevenciją kino industrijoje, tad tikimasi, jog projektas prisidės prie galimų pokyčių. 2017 m. #MeToo metu Lietuvos kino industrijoje pasigirdę atvejai ir reakcijos į juos parodė, kad būtina imtis konkrečių priemonių, kurios leistų įvertinti seksualinio priekabiavimo mastą kino industrijoje, didinti jo atpažinimą, imtis veiksmingos prevencijos ir susitarimais įtvirtinti saugios kūrybinės ir darbo aplinkos principus. Apklausos rodo, kad seksualinis priekabiavimas Lietuvos visuomenėje atpažįstamas prasčiau nei Europos Sąjungoje, o nukentėjusiųjų kaltinimas labai paplitęs. Todėl svarbu problemą spręsti nuosekliai, neužkraunant visos atsakomybės ją patyrusiam žmogui.

„Nuostatų kaita yra didelis darbas, kuris neįvyksta per vieną dieną, todėl šiam projektui ruošėmės palaipsniui bei įvertindami kino industrijos, kurios įsitraukimas yra esminis, užimtumą. Esame dėkingi partnerėms organizacijoms, kurių ekspertinis žvilgsnis ir patirtis padėjo rasti tinkamiausią formą ir šiandien pradėti projektą,“ – teigia Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Projektas įgyvendinimas keliais etapais: pirmuoju etapu anoniminės apklausos būdu norima surinkti informaciją apie seksualinio priekabiavimo paplitimą ir atpažinimą kino industrijoje. Tai leis kalbėti apie problemą, remiantis konkrečiai Lietuvoje surinktais duomenimis ir atitinkamai planuoti veiksmus. Antrame etape, remiantis apibendrintais apklausos rezultatais, bus rengiami mokymai režisieriams ir prodiuseriams apie seksualinio priekabiavimo atpažinimą ir galimas priemones seksualinio priekabiavimo netoleruojančios kūrybinės ir darbinės aplinkos kūrimui kino industrijoje.

Po mokymų, įgyvendinamų Lygių galimybių plėtros centro ir Lietuvos žmogaus teisių centro specialistų, remiantis apklausos duomenimis ir mokymų rezultatais, organizacijos ketina pateikti rekomendacijas dėl tolimesnių veiksmų, kurių galėtų imtis Lietuvos kino centras, užtikrinant, kad kino industrija būtų saugesnė aplinka visiems joje dalyvaujantiems asmenims.

Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė teigia: „Seksualinis priekabiavimas yra plačiai paplitusi ir Lietuvos visuomenėje nepripažinta problema. Norint ją įveikti būtina imtis proaktyvių prevencijos veiksmų tiek didinant suvokimą, keičiant nuostatas, tiek formuojant mechanizmus, kurie užkerta kelią nepageidautinam elgesiui ir užtikrina pagalbą nukentėjusioms/-iems. Kaip tik šia kryptimi ir bus mėginama žengti pirmuosius žingsnius“.

Pernai Lietuvos kino centras parengė rekomendacijas filmų gamintojams dėl sutarčių su kūrybiniu ir techniniu personalu nuostatų, kuriomis nustatomi šalių abipusiai įsipareigojimai dėl lygybės ir nediskriminavimo užtikrinimo. Tuo siekiama, kad visi industrijos dalyviai, o visų pirma tie, kurie pretenduoja į valstybės paramą projektams, imtųsi atsakomybės už orios ir pagarbios darbo aplinkos, kurioje nebūtų seksualinio priekabiavimo ar diskriminacijos, užtikrinimą.

Apklausą kino industrijos dalyviams galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive