15min be reklamos
2022 12 05, 16:34

15min knygų rinkimai įsibėgėja: kas šiuo metu pirmauja?

Šeštieji 15min rengiami knygų rinkimai įsibėgėja. Aiškėta lyderiai, kurie veržiasi į priekį – pažiūrėkime, kokie autoriai ir jų knygos šiuo metu rinkimuose pirmauja ir kokios knygos balansuoja ties geriausių kūrinių penketukų riba.
15min knygos 2022
15min knygos 2022 / 15min nuotr.

15min metų knygų rinkimai vyksta trimis etapais. Dabar iki gruodžio 13 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas. Paskui ekspertų komisija balsuos dėl kiekvienoje kategorijoje 5 daugiausia skaitytojų balsų gavusių knygų. Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 19 dieną.

BALSUOTI GALITE ČIA

Šiuo metu jau galime pastebėti, kokios knygos šešiose kategorijose yra išsiveržusios į priekį. Ir toliau aktyviai balsuokite už mėgstamas knygas ir jų autorius – gali būti, kad lyderiai keisis dar ne kartą.

Lietuvių autorių grožinės knygos

Kaip matyti, lietuvių autorių grožinių knygų kategorijoje kol kas nėra aiškių lyderių – bent trys kūriniai yra surinkę panašų balsų skaičių. Tarp pirmaujančiųjų yra Justino Žilinsko, Rolando Rastausko ir Akvilinos Cicėnaitės kūriniai. Tačiau atotrūkis nuo kitų penkioliktuke esančių knygų toks, kad į finalinį penketuką gali patekti ir visai kiti kūriniai, tad kol kas intriga išlieka didelė.

AUTORIUS (-Ė) KNYGA LEIDYKLA PROC.
Justinas Žilinskas „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ „Aukso žuvys“ 13
Rolandas Rastauskas „Venecija tiesiogiai“ „Apostrofa“ 13
Akvilina Cicėnaitė „Anglų kalbos žodynas“ „Alma littera“ 13
Aldona Tüür „Kiltų nuoma“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 10
Vanda Junkaitė „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 10
Bernardas Gailius „Kraujo kvapas“ „Aukso žuvys“ 7

Verstinės grožinės knygos

Jau pirmąją balsavimo dieną į pirmąją vietą išsiveržė ir kol kas joje tvirtai laikosi Virginia Woolf romanas „Naktis ir diena“. Atotrūkis nuo artimiausių knygų konkurenčių yra didelis, o į vietą penketuke pretenduoja bent keletas kūrinių. Kol kas antroje vietoje yra skaitytojų simpatijas pelnęs latvių rašytojo Andrio Kalnozolo kūrinys „Mane vadina Kalendorium“, netoli nuo jo – ir autofikcinis danų rašytojos Tove Ditlevsen kūrinys „Kopenhagos trilogija“. Tačiau ir šioje kategorijoje likus savaitei iki balsavimo pabaigos yra daug intrigos, atotrūkis tarp knygų yra visai nedidelis.

AUTORIUS (-Ė) KNYGA VERTĖJAS (-A) LEIDYKLA PROC.
Virginia Woolf „Naktis ir diena“ Jūratė Žeimantienė „Svajonių knygos“ 27
Andris Kalnozolas „Mane vadina Kalendorium“ Laimantas Jonušys „Odilė“ 10
Tove Ditlevsen „Kopenhagos trilogija“ Aurelija Bivainytė „Tyto alba“ 9
Marieke Lucas Rijneveld „Vakaro nejauka“ Aušra Gudavičiūtė „Baltos lankos“ 8
Vladimiras Nabokovas „Kalbėk, atmintie“ Rasa Drazdauskienė „Jotema“ 8
Vasilijus Grossmanas „Gyvenimas ir likimas“ Sigitas Parulskis „Alma littera“ 7
Benjaminas Labatutas „Kai liaujamės suprasti pasaulį“ Alma Naujokaitienė „Rara“ 7

Lietuvių autorių negrožinės knygos

Ir šioje kategorijoje skaitytojų lyderė paaiškėjo jau pirmosiomis dienomis. Tai – Ingridos Gudauskienės knyga „Biblijos vyrai ir moterys kryžkelėse“, kuri kol kas stipriai atsiplėšusi nuo kitų knygų šioje srityje. Tarp kitų lyderių šioje kategorijoje atotrūkis nedidelis. Čia yra ir debiutantų, ir jau patyrusių autorių – nuo tyrimo apie Sigitą Gedą iki pasakojimų apie asmenines bibliotekas, nuo buvusio ambasadoriaus Ukrainoje užrašų iki įžvalgų apie Vilnių, pasipriešinimo sovietinei valdžiai prisiminimų ir istorinių tyrinėjimų.

AUTORIUS (-Ė) KNYGA LEIDYKLA PROC.
Ingrida Gudauskienė „Biblijos vyrai ir moterys kryžkelėse“ „Tyto alba“ 23
Rimantas Kmita „Ugnies giesmės“ „Tyto alba“ 10
Asta Lipštaitė, Jurga Mandrijauskaitė-Ruškienė, Jūratė Jaseliūnienė-Samušytė „Gyvenimas tarp knygų“ „Dvi tylos“ 10
Algirdas Kumža „Oranžinis romanas“ „Balto“ 9
Živilė Kropaitė-Basiulė „#fainiausiapasaulymočiutė“ „Balto“ 8
Robertas Petrauskas „Poltava“ „Protų kovos“ 8
Laura Švedaitė „Vilniaus sekretai“ „Slinktys“ 8

Verstinės negrožinės knygos

Šioje kategorijoje kol kas aiškių lyderių nėra, šešias viršuje esančias knygas skiria nedidelis balsų skaičius. Įdomu stebėti tematinę įvairovę, ir tai tik darsyk patvirtina, kad Lietuvoje pastaraisiais metais leidžiama daug įvairios, įdomios negrožinės literatūros. Tyrimas apie stulbinantį grybų pasaulį, kelionė per žydiškojo Vilniaus istoriją, Bobo Dylano gyvenimo istorija, panirimas į tai, kaip gimė knygos, prisiminimai apie Antaną Mončį ar Nobelio premijos laureatės Olgos Tokarczuk esė. O kiek intriguojančių pasakojimų liko už šio šešetuko ribų! Verta patyrinėti šį sąrašą ir atiduoti savo balsą, jei dar to nepadarėte.

AUTORIUS (-Ė) KNYGA VERTĖJAS (-A) LEIDYKLA PROC.
Merlinas Sheldrake'as „Raizgus gyvenimas“ Marius Burokas „Baltos lankos“ 13
Jeanas-Christophe‘as Mončys „Mano tėvas Antas. 100 prisiminimų apie Antaną Mončį“ Diana Bučiūtė „Aukso žuvys“ 12
Olga Tokarczuk „Jautrusis pasakotojas“ Rimvydas Strielkūnas, Birutė Jonuškaitė, Vyturys Jarutis Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 10
Irene Vallejo „Knygos gimimas“ Dovilė Kuzminskaitė „Alma littera“ 9
Israelis Cohenas „Vilna. Žydiškojo Vilniaus istorija“ Miglė Anušauskaitė „Hubris“ 8
Bobas Dylanas „Kronikos“ Darius Žvirblis „Hubris“ 8

Lietuvių autorių poezija

Lietuviai nuo senų laikų garsėja gera poezija, o taip pat ir ištikimais šio žanro gerbėjais. Tai paliudijo ir skaitytojų aktyvumas balsuojant šioje kategorijoje. Jau pirmosiomis dienomis išaiškėjo ir lyderiai - akivaizdžia lydere tapo Ernesto Noreikos knyga „Akvanautai“, gana smarkiai atitrūkusi nuo kitų knygų. Antroje vietoje - taip pat didelio skaitytojų palaikymo sulauksi Nerijaus Cibulsko knyga „Epoché“.

Beje, įdomus faktas, kad iš šių šešių knygų net penkios yra išleistos Lietuvos rašytojų sąjungos leidykloje.

AUTORIUS (-Ė) KNYGA LEIDYKLA PROC.
Ernestas Noreika „Akvanautai“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 27
Nerijus Cibulskas „Epoché“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 18
Paulius Norvila „Nebe“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 9
Gintaras Bleizgys „Procesija“ „Slinktys“ 8
Birutė Grašytė-Black „Sumokėjau alyvmedžio lapais“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
6
Greta Ambrazaitė „Adela“ Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 6

Verstinė poezija

Daugybę metų kalbėta, kad Lietuvoje mažai leidžiama verstinės poezijos, tačiau šiemet, pristačius naujas – poezijos – kategorijas, su džiaugsmu galima konstatuoti, kad situacija smarkiai pagerėjo, ir besidomintys šiuo žanru gali rasti kokybiškos literatūros ir šioje srityje. Kol kas šio sąrašo viršuje – klasika. Pirmoje vietoje įsitvirtino garsiojo Johno Miltono kūrinio „Prarastasis rojus“ vertimas. Nuo jo nedaug atsilieka kito labai garsaus kūrinio – Tedo Hugheso pasakojimo apie Varną – vertimas. Netoli šio kūrinio trečioje vietoje kol kas – Nobelio premijos laureatės Louise Glück rinkinio vertimas. Beje, tai jau antrasis šios poetės rinkinys lietuvių kalba. Skaitytojai įvertino ir prancūzų, baltarusių poezijos vertimus, Czesławo Miłoszo poeziją, kurią išvertė Tomas Venclova. Tačiau tai tik kelios knygos šiame įvairiaspalviame sąraše.

AUTORIUS (-Ė) KNYGA VERTĖJAS (-A) LEIDYKLA PROC.
Johnas Miltonas „Prarastasis rojus“ Lionginas Pažūsis Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 18
Tedas Hughesas „Varnas: iš Varno gyvenimo ir giesmių“ Marius Burokas „Rara“ 15
Louise Glück „Viltinga ir skaisti naktis“ Dominykas Norkūnas ir Marius Burokas „Alma littera“ 12
Baltarusių poezijos antologija „Baltai raudonai baltai“ Vladas Braziūnas, Marius Burokas, Daiva Čepauskaitė, Vytas Dekšnys, Dainius Gintalas, Benediktas Januševičius, Jurgita Jasponytė, Antanas A.Jonynas, Viktoras Rudžianskas
„Bazilisko ambasada“ 10
Czesławas Miłoszas „31 eilėraštis“ Tomas Venclova „Apostrofa” 9
Antologija „Šokantis mistralis: šiuolaikinės prancūzų poezijos antologija“ Dainius Gintalas „Slinktys“ 8

Esminis kriterijus komisijai vertinant į penkioliktukus pakliuvusius kūrinius – knygos turėtų turėti išliekamąją, meninę, pažintinę vertę, verstinės knygos atveju vertinama ir jos vertimo kokybė. Taip pat knygos turi būti pirmą kartą išleistos lietuvių kalba (arba tai turi būti naujas knygos vertimas į lietuvių kalbą).

Vertinamos knygos, išleistos nuo 2021 m. lapkričio 1 dienos iki 2022 m. lapkričio 1 dienos. Lietuvių knygų autoriams bus skirtos 500 eurų premijos, tokio paties dydžio premijos bus skirtos ir geriausiomis išrinktų verstinių knygų vertėjams – tuo pabrėžiant vertėjų, kurie lietuvių kalba prakalbina užsienio kūrinius ir neretai lieka šešėlyje, svarbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą