Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 12d. 14:00

15min metų knygos rinkimai: geriausius kūrinius renka įtakingiausi pasaulio žiniasklaidos leidiniai

15min metų knygos rinkimai
15min nuotr. / 15min metų knygos rinkimai

Naujienų portalas 15min šiais metais renka geriausias metų knygas – lietuvių autoriaus ir verstinės knygos kategorijose. Ilgąjį knygų sąrašą, kuriame po penkiolika kūrinių, sudarė 15min literatūros apžvalgininkai ir literatūros ekspertai. Nors tokio pobūdžio rinkimai, kuriuos inicijuoja žiniasklaidos kanalai, Lietuvoje dar tik žengia pirmus žingsnius, pasaulio žiniasklaidoje tai nėra jokia naujiena – ne vienas įtakingas leidinys renka ir skelbia geriausių knygų sąrašus.

15min skaitytojai raginami balsuoti ir rinkti geriausias metų knygas. Tai galima padaryti specialiame puslapyje, kuriame taip pat rasite visas naujienas, susijusias su šiais rinkimais, knygų pristatymus ir kitą svarbią informaciją. Savo balsą galima atiduoti iki gruodžio 14 dienos. Plačiau skaitykite ir balsuokite paspaudę čia.

Siūlome susipažinti su pasaulyje garsiais leidiniais, kurie taip pat skelbia savo metų knygas. Neretai šis įvertinimas, pavyzdžiui, didžiausioje pasaulyje internetinėje parduotuvėje „Amazon“, yra išskirtinai pažymimas prie knygos aprašymo – tai knygų leidėjai laiko privilegija ir dideliu autoriaus įvertinimu.

Metų knygos rinkimai
Metų knygos rinkimai

Vienas įtakingiausių pasaulio leidinių „The New York Times“ knygų apžvalgas publikuoja dar nuo 1896 metų. Kiekvieną savaitę leidinio skaitytojus pasiekia literatūros apžvalgoms skirtas leidinys, publikacijų galima rasti ir internetinėje „The New York Times“ svetainėje. Kiekvienų metų pabaigoje „The New York Times Book Review“ skelbia 100 įsimintiniausių knygų sąrašą – 50 grožinės ir 50 negrožinės literatūros kūrinių, o vėliau iš jų atrenkama dešimt knygų, kurios paskelbiamos metų geriausiomis. Šiuos kūrinius atrenka „The New York Times Book Review“ priedą kuriančių redaktorių ir žurnalistų komanda.

Neretai įvertinimas didžiausios pasaulyje internetinėje parduotuvėje „Amazon“ yra išskirtinai pažymimas prie knygos aprašymo – tai knygų leidėjais laiko privilegija ir dideliu autoriaus įvertinimu.

„The Washington Post“ knygų skilčiai vadovauja JAV gerbiamas literatūros kritikas Ronas Charlesas, kuris leidinyje dirba daugiau nei dešimtmetį. Būtent jis metų pabaigoje skaitytojams pateikia savo kritišką žvilgsnį apie įsimintiniausias metų knygas. „The Washington Post“ internetinėje svetainėje geriausių metų knygų sąrašus pradėta skelbti ne taip ir seniai – 2013 metais. Tiesa, leidinio skelbiami geriausių knygų sąrašai – labai išsamūs, apžvelgiantys ne tik grožinės, negrožinės literatūros knygas, bet ir tokių žanrų kaip poezija, vaikams skirti kūriniai ar net geriausios metų audioknygos. Tad nenuostabu, kad greta R.Charleso dirba didelis literatūros bendradarbių kolektyvas.

Dar vieno JAV leidinio – „USA Today“ – literatūros apžvalgininkė Jocelyn McClurg yra tas žmogus, kuris leidinio skaitytojams sugeba pateikti ne tik įsimintiniausių metų knygų sąrašą, bet taip pat turi platų žvilgsnį apie knygas – nuo literatūros vaikams iki geriausių knygų, kurios tinka dovanoms. Neatsitiktinai J.McClurg gyvena ir dirba Niujorke – mieste, kuris vadinamas JAV knygų leidybos širdimi.

Finansų pasaulyje gerbiami leidiniai taip pat skelbia geriausias savo metų knygas, kurias atrenka šiuose leidiniuose dirbantys apžvalgininkai. Geriausių knygų sąrašais kasmet skaitytojus pradžiugina „The Wall Street Journal“, „Financial Times“, „Bloomberg“, „Forbes“. Tačiau šie leidiniai skelbia ne tik knygas apie finansus, kas, atrodytų, jiems įprasta, bet ir geriausios grožinės ir negrožinės literatūros sąrašus. „The Wall Street Journal“ skaitytojams yra pristatęs ne tik metų knygų sąrašą, bet ir 50 pasaulyje žinomų žmonių įsimintiniausias metų knygas – tarp tokių buvo, pavyzdžiui, NBA žvaigždė Stephenas Curry. O „Bloomberg“ pateikia ir nuomonių lyderių atrinktas geriausias knygas.

„Scanpix“/AP nuotr./Laikraštis „Financial Times“
„Scanpix“/AP nuotr./Laikraštis „Financial Times“

Britų leidiniai „The Guardian“ ir „The Telegraph“, be išsamių naujienų apie britų ir pasaulio literatūrą, skaitytojams taip pat pateikia savo apžvalgininkų atrinktas geriausias metų knygas. „The Guardian“ paskelbia bent kelių žanrų dešimtukus – grožinės, negrožinės literatūros, poezijos, biografijų, sporto knygų ir t.t., o „The Telegraph“ paskelbia ne metų knygų dešimtuką, bet penkiasdešimtuką.

Beje, vienas didžiausių Prancūzijos ir Europos leidinių „Le Monde“ yra paskelbęs 100 įsimintiniausių pastarojo šimtmečių knygų sąrašą. Pirminį knygų sąrašą, kuriame buvo 200 pavadinimų knygų, sudarė leidinio apžvalgininkai ir literatūros ekspertai. Šis ilgasis sąrašas buvo pateiktas skaitytojams balsuoti, o iš viso tai padarė per 17 tūkst. žmonių. Įsimintiniausia XX amžiaus knyga prancūzai išrinko Albert'o Camus romaną „Svetimas“.

Primename, kad rinkti geriausias 15min metų knygas skaitytojus kviečiame iki gruodžio 14 dienos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Perkamiausios šių metų knygos: lietuvių autorių kūriniai ir literatūra vaikams vis labiau populiarėja

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės