15min be reklamos
2022 11 28, 14:02

15min metų knygų rinkimai prasidėjo: išrinkite mėgstamiausius kūrinius

15min jau šeštus metus iš eilės skelbia geriausių metų knygų rinkimus, kurių tikslas – įvertinti didžiausią įspūdį palikusius, išliekamąją vertę turinčius, originalius kūrinius. Šiemet pirmą kartą rinkimuose išskirta ir lietuvių autorių bei verstinė poezija. Ekspertams atrinkus įdomiausių knygų penkioliktukus, dabar balsuoti už mėgstamas knygas gali skaitytojai.
15min knygos 2022
15min knygos 2022 / 15min nuotr.

BALSUOTI GALITE ČIA

„Šie rinkimai – praėjusių literatūrinių metų įvertinimas, ir malonu matyti, kad Lietuvos knygų gyvenime jie jau užėmė savo tvirtą vietą, yra laukiami, tampa kelrodžiu ir skaitytojams, atsirenkant vertingą literatūrą, – sako 15min vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas. – Mums kartu tai būdas apibendrinti ir tai, ką portale 15min kuriame, susijusio su knygomis. 15min kiekvieną mėnesį skelbiame rekomenduojamų knygų apžvalgas, dėmesį skiriame tiek suaugusiems, tiek vaikams skirtai literatūrai, apie knygų svarbą rengiame videopokalbius su žinomais žmonėmis, giliems knygų aptarimams skiriame tinklalaides „Perskaitymai“, rengiame kitą informaciją, susijusią su literatūra. Skaitymo skatinimas mums labai svarbus vertybiškai, o geriausių knygų rinkimus rengia nemažai solidžių Vakarų leidinių, kurių kokybiškos žiniasklaidos pavyzdžiu mes sekame“.

Gedmanto Kropio / BNS nuotr./Audrius Ožalas
Gedmanto Kropio / BNS nuotr./Audrius Ožalas

Nuo 2017-ųjų, kada 15min metų knygų rinkimai buvo surengti pirmą kartą, jie vis plėtėsi. Jeigu pirmaisiais metais buvo išskirtos tik lietuvių autorių ir verstinės knygos, vėliau, matant, kiek yra išleidžiama geros kokybiškos negrožinės literatūros, atskirose kategorijose išskirta ir dokumentinė literatūra. „Šiais metais pirmą kartą išskiriame ir poeziją. Suprantame, kad sudėtinga vertinti poeziją bendrai grožinės literatūros kontekste, todėl atsirado dvi naujos kategorijos. Lietuviai nuo seno garsėja gera poezija, tad klausimų dėl to, kad bus iš ko rinktis, nekilo. Daug metų kalbama apie tai, kad mažai leidžiama verstinės poezijos, tačiau šiemet, apžvelgdami išleistą literatūrą, galime konstatuoti ir tai, kad pasikeitimas į gerąją pusę yra ir čia – išleista nemažai vertingos verstinės poezijos“, – sako A.Ožalas.

Šiais metais kiek prasiplėtė ir ekspertų, kurie atrinko knygas į balsavimui pateiktus sąrašus, ratas: komisijas sudarė Audrius Ožalas, Jūratė Čerškutė, Marius Burokas, Jurga Mandrijauskaitė, Lina Buividavičiūtė, Elžbieta Banytė, Virginija Cibarauskė, Ieva Rudžianskaitė, Neringa Butnoriūtė. Ekspertai atrinko po 15 geriausių lietuvių autorių grožinių, negrožinių ir poezijos knygų bei po 15 verstinių autorių grožinių, negrožinių ir poezijos knygų.

15min metų knygų rinkimai vyksta trimis etapais. Dabar iki gruodžio 13 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas. Paskui ekspertų komisija balsuos dėl kiekvienoje kategorijoje 5 daugiausia skaitytojų balsų gavusių knygų. Taigi, išrenkant laimėtoją 50 proc. lems skaitytojai, 50 proc. ekspertai.

Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 19 dieną.

Nuo rinkimų pradžios buvo įvertinti lietuvių autoriai Miglė Anušauskaitė, Marius Burokas, Giedra Radvilavičiūtė, Kristina Sabaliauskaitė, Tomas Venclova, Gediminas Kajėnas, Undinė Radzevičiūtė, Dovydas Pancerovas, Birutė Davidonytė, Rimantas Kmita, Norbertas Černiauskas.

Taip pat vertėjai Laimantas Jonušys, Emilija Ferdmanaitė, Irena Aleksaitė, Vyturys Jarutis, Alma Naujokaitienė, Alma Lapinskienė, Rūta Jonynaitė, Matas Geležauskas, kurie lietuviškai prakalbino tokių autorių kaip Virginia Woolf, Witoldas Gombrowiczius, Olga Tokarczuk, Marina Abramovič, Roberto Bolaño, Svetlana Aleksijevič, W.G.Sebaldas, Laurence'as Reesas kūrinius.

Esminis kriterijus vertinant kūrinius – knygos turėtų turėti išliekamąją, meninę, pažintinę vertę, verstinės knygos atveju vertinama ir jos vertimo kokybė. Taip pat knygos turi būti pirmą kartą išleistos lietuvių kalba (arba tai turi būti naujas knygos vertimas į lietuvių kalbą). Vertinamos knygos, išleistos nuo 2021 m. lapkričio 1 dienos iki 2022 m. lapkričio 1 dienos. Lietuvių knygų autoriams bus skirtos 500 eurų premijos, tokio paties dydžio premijos bus skirtos ir geriausiomis išrinktų verstinių knygų vertėjams – tuo pabrėžiant vertėjų, kurie lietuvių kalba prakalbina užsienio kūrinius ir neretai lieka šešėlyje, svarbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą