Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 18d. 17:54

A.Hitlerio „Mein Kampf“ Lenkijoje išleidžiama kaip „aukų pagerbimas“

Adolfo Hitlerio „Mano kova“ („Mein Kampf“)
„Scanpix“/AP nuotr. / Adolfo Hitlerio „Mano kova“ („Mein Kampf“)

Lenkijoje šią savaitę pirmą kartą išleidžiamas akademinis Adolfo Hitlerio „Mein Kampf“ leidimas, kurio redaktorius kritikams atsako, kad tai yra „aukų pagerbimas“.

Kurstytojiškas A.Hitlerio traktatas leidžiamas retai, nors teisės į šią knygą, pirmąkart pasirodžiusią 1925-aisiais, 2016 metais buvo priskirtos viešo naudojimo sričiai.

„Pasak kritikų, šios knygos publikavimas yra įžeidimas nacizmo aukoms. Mano nuomone, yra priešingai“, – sakė istorikas Eugeniuszas Krolis, leidimą lenkų kalba rengęs pastaruosius trejus metus.

Lenkijoje daug metų cirkuliavo A.Hitlerio gairių nacizmui ir Holokaustui piratinės kopijos ar sutrumpintos versijos.

Pasak kritikų, šios knygos publikavimas yra įžeidimas nacizmo aukoms. Mano nuomone, yra priešingai.

2005 metais Vokietijos Bavarijos žemės vyriausybė, kuriai tuo metu priklausė teisės į „Mein Kampf“, paprašė konfiskuoti vienos tokios versijos Lenkijoje egzempliorius.

Tačiau E.Krolis naujienų agentūrai AFP sakė, kad jo parengtas lenkiškas leidimas su komentarais, kurį bendrai sudaro 1 000 puslapių, atliks „istorinio šaltinio su platesniu kontekstu“ vaidmenį.

Knyga, kuri bus išleista trečiadienį, yra tik antras „Mein Kampf“ leidimas su komentarais. Pirmas toks leidimas pasirodė Vokietijoje 2016 metais.

„Teigiamas dalykas“?

Lenkiškuoju leidimu rūpinasi leidykla „Bellona“, kurios specializacija – istorijos knygos. Pirmąjį tiražą sudarys 3 tūkst. egzempliorių.

„Scanpix“/AP nuotr./Adolfo Hitlerio „Mano kova“ („Mein Kampf“)
„Scanpix“/AP nuotr./Adolfo Hitlerio „Mano kova“ („Mein Kampf“)

Leidykla nevykdys jokios reklaminės kampanijos, o knygos kaina – 150 zlotų (33 eurai) – Lenkijai yra didelė.

„Nenorime, kad šis leidinys būtų plačiai prieinamas“, – sakė „Bellona“ direktorius Zbigniewas Czerwinskis.

Pasak jo, ši knyga visų pirma yra „įspėjimas, kad lengva beveik nepastebimai išardyti demokratiją ir sukurti totalitarinį režimą“.

Nenorime, kad šis leidinys būtų plačiai prieinamas.

„Tai, kas nutiko Vokietijoje po 1933 metų, gali nutikti šiandien, rytoj, poryt daugelyje pasaulio vietų. Signalai lengvai suprantami“, – sakė jis.

Lenkijoje karo metais veikusios nacių Aušvico–Birkenau mirties stovyklos muziejaus vadovas Piotras Cywinskis dienraštyje „Rzeczpospolita“ rašė galintis „suprasti“ knygos leidimą akademiniais tikslais.

Tačiau jis įspėjo, kad noras uždirbti iš šios knygos ir aktyvi reklamos kampanija galėtų prieštarauti Lenkijos įstatymams, kuriais draudžiama propaguoti fašizmą.

Lenkijoje, kuri nacių okupacijos metais prarado 6 mln. savo piliečių, įskaitant 3 mln. žydiškos kilmės žmonių, draudžiama viešai propaguoti totalitarines ideologijas, tokias kaip fašizmas ar komunizmas, taip pat etninę ar rasinę neapykantą. Už tokius nusikaltimus numatytos laisvės atėmimo iki dvejų metų bausmės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Adolfo Hitlerio „Mano kova“ („Mein Kampf“)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Adolfo Hitlerio „Mano kova“ („Mein Kampf“)

Lenkijos vyriausiasis rabinas Michaelis Schudrichas sakė, kad akademinis leidimas galėtų būti „teigiamas dalykas“, tai galėtų „padėti žmonėms daug geriau suprasti nacizmo, melo, totalitarizmo pavojus“.

Pasak M.Schudricho, klausimas dėl to, ar leisti šią knygą, „buvo aktualus prieš 20 metų“ ir svarbu suprasti, kad dabar yra nepritarimo fašizmui „konsensusas“.

"[Dabar] svarbu, kad mokslininkai galėtų perskaityti, ką Hitleris rašė „Mein Kampf“, nes žodžiai yra svarbūs. Ką Hitleris kalbėjo prieš ateidamas į valdžią, jis kaip tik ir padarė vėliau“, – sakė M.Schudrichas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai