Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 rugsėjo 28d. 12:49

Augu skaitydamas: ką skaitymas reiškia vaikui?

Naujosios Vilnios bibliotekos vaikų ir jaunimo dienos centre „Mūsų nameliai“.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Naujosios Vilnios bibliotekos vaikų ir jaunimo dienos centre „Mūsų nameliai“.

Kada nupirkote vaikui pirmą jo knygą? Kai jis išmoko raides ir ėmė dėlioti žodžius į sakinius? Tuomet smarkiai pavėlavote. Psichologė Jovita KIEŽĖ sako, jog pažintis su knygomis prasideda tada, kai jos dar net neskaitomos.

Vaikai ypač mėgsta mokytis mėgdžiodami suaugusiųjų elgesį, todėl matydami tėvus su knygomis rankose jie būtinai norės daryti tą patį. Kūdikiams skirtos knygelės mirga spalvomis, skleidžia garsus, malonios liesti, taigi ne tik padeda susipažinti su knygomis, bet ir stimuliuoja įvairius pojūčius. Knygos į vaiko gyvenimą ateina dar net nepradėjus kalbėti. Sakysite – kam to reikia,  juk pakanka ir žaislų. Naudą tikriausiai pastebėsite vėliau, kai vyresnėliui neteks aiškinti, kas yra knygos, ir kam jų reikia, jei jau turi kompiuterį.

Vaikams nepaprastai patinka klausytis tėvų balso, jų skaitomų ar pasakojamų istorijų, tačiau ateina kitas etapas, kai jie patiria dar didesnį malonumą suprasdami, apie ką kalbama. Todėl knygų turinys turi atitikti vaiko raidos etapą. Nesuprantamus žodžius ar ilgesnius sakinius dera paaiškinti, apibendrinti, o vėliau net kartu su vaiku perpasakoti istoriją pagal iliustracijas. 

Skirtingo amžiaus vaikams reikia skirtingos literatūros, įskaitant ir raidos tarpsnį atitinkantį žodyną, ir perkeltinių prasmių supratimą, ir moralo pateikimo atvirumą. Trimečiui galima ir tiesiai šviesiai paaiškinti, kad ši pasaka mus moko, jog meluoti negražu, o vyresnieji tą pačią tiesą intuityviai pajunta susitapatindami su pagrindiniais veikėjais – patiria jų jaučiamą kaltę, gėdą, skriaudą, ir tai veikia kaip geriausias moralas.

Terapinės pasakos yra skirtos konkrečiai problemai spręsti, ir jos efektyviai veikia. Tačiau pagalbą vaikams suteikia ir visos liaudies pasakos, kuriose dažnai pinasi ne viena probleminė situacija, viskas įvilkta į metaforų, palyginimų, perkeltinių prasmių rūbą. Su vaikais visuomet galima aptarti tai, kas buvo perskaityta, paklausti, kaip jie tai suprato.

Knyga – tai ritualas

Be jokios abejonės, nedalomas dėmesys, kai liekate vieni su vaiku (vaikais) ir knyga, yra neįkainojama vertybė, stebuklingas laikas, kurio mažieji nekantriai laukia, todėl labai džiugu, kai vakarinė pasaka prieš miegą tampa neginčijamu ritualu (juo lengvai galima suvilioti nenorinčius gultis mažylius!). Tai padeda išsiblaškiusiam vaikui sugrįžti į save, nusiraminti prieš poilsį, galų gale kokybiškai praleisti laiką su tėvais, kurie dienos metu galbūt negalėjo jam skirti pakankamai dėmesio.

Toks skaitymo ritualas labai svarbus vaiko raidos etapas. Suaugusieji dažnai mėgsta bėgti nuo rutinos, prablaškyti kasdienybę, mums šventiška yra tokia diena, kuri praleidžiama ypatingai, skiriasi nuo visų kitų. O vaikai saugiausiai jaučiasi tada, kai žino, kas kada įvyks, nes pasaulis jiems kol kas ir taip pakankamai nepažįstamas, keistas ir nenuspėjamas.

Kam skaityti?

Knygų skaitymas yra ypač naudingas, nes vysto vaikų kritinį mąstymą, gebėjimą samprotauti, pažvelgti į situaciją iš skirtingų perspektyvų, taip pat lavina emocinį intelektą – gebėjimą pažvelgti iš kito asmens pozicijos, jautrumą, užuojautą, empatiją, bendravimo įgūdžius. Jis gauna visa tai, ko gyvenime tikrai prireiks. Knygos, pasakojimai ir istorijos padeda vaikams lengviau įveikti jiems kylančius sunkumus, problemas, iššūkius, ypač jei jiems pavyksta glaudžiai susitapatinti su pagrindiniu veikėju. Todėl parenkant literatūros kūrinį svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad herojus būtų kuo panašesnis į skaitovą ar vaiką, kuriam skaitome – panašaus amžiaus, tos pačios lyties, ypač jei mūsų tikslas yra padėti vaikui įveikti sudėtingą situaciją.

Skaitant plečiamas žodynas, vystomi kalbos įgūdžiai, gebėjimas suprasti kitą ir pačiam tiksliau išreikšti savo mintis, skatinama vaizduotė ir kūrybiškumas. Skatinamas vaikų smalsumas, taigi vaikai labiau nori mokytis ir įgyti žinių.

Begalinės galimybės

Knygos skatina vaiko vaizduotę, nes atveria neribotas galimybes mintyse pamatyti, pajusti, patirti tai, ko per visą gyvenimą tikrai nespėtų patirti realybėje, todėl skaitydami tampa labiau patyrę. Kuo toliau vaikus nuneša knygos tekstas, tuo geriau. Beje, jie puikiai suvokia ir skiria fantaziją, išgalvotas istorijas ir realybę. Jau nuo mažų dienų supranta, kad, nors pasakoje šuniukas kalbasi su pelyte žmonių kalba, realybėje jie to nedaro.

Ne tik psichologai, bet visi su vaikais dirbantys specialistai bei tėvai džiūgautų, jei vaikai kasdien skaitytų kokybišką, vertingą, naudingą literatūrą, intensyviai plečiančią akiratį ir pažinimo ribas. Tačiau tiesa ta, jog kai kurie vaikai savo noru visai neskaito, kiti skaito tik populiarius žurnalus ir internetinius puslapius, tuomet tėvai ir bando suvilioti bent jau menkaverte literatūra, nes tai geriau, nei televizoriaus žiūrėjimas.

„Pavojingi“ paaugliai

Jie ieško savo identiteto, todėl ypač svarbu rasti būdų susitapatinti su kuo įvairesniais charakteriais, patirti kuo įvairesnę vaidmenų gamą, kad galima būtų atrasti tai, kas sava, kas priimtina, arčiausiai savojo aš. Štai todėl jiems patinka populiarios dienoraščio tipo knygos, kurių atvira forma leidžia įlįsti į slapčiausias minčių ir jausmų kerteles, taip pažinti kitą, o kartu ir save. Be jokios abejonės, naudinga neapsiriboti vieno stiliaus literatūra, tačiau paaugliai visuomet renkasi tai, kas jiems arčiausiai širdies.

Todėl ir reikalingi privalomosios literatūros sąrašai, leidžiantys vaikams susipažinti su įvairiais kūriniais, atrasti naujus žanrus, stilius, plėsti akiratį ir bendrą išprusimą. Natūralu, kad tokiu būdu į rankas patenka ir knygos, kurios kelia nuobodulį, o ne susižavėjimą. Žinoma, tai sukelia pasipriešinimą, nes mes visi norime rinktis tai, kas patinka. Tačiau kaip kitaip vaikai atrastų perliukus, gyvenimo knygas, kurių nepamirš visą gyvenimą?

Jei vaikas matys tėvus skaitančius knygas, pats bus įpratęs prie vakarinių skaitymų, galės savarankiškai rinktis knygas bibliotekoje, knygyne ar namų knygų lentynose, mielai paklausys tėvų rekomendacijų, ką tikrai būtų vertinga ir įdomu paskaityti. Žinoma, tada vėl kyla klausimas, ar tėvai sugebės tinkamai parinkti rekomenduotinus literatūros kūrinius, atitinkančius vaiko intelektinius gebėjimus, amžiaus ypatumus ir interesus? Tai – nelengva užduotis.

Mažiesiems skaitytojams visada yra pasiruošęs padėti projektas „Augu skaitydamas“ – svetainėje www.auguskaitydamas.lt rasite ir rekomenduojamų knygų, ir naujausių knygų apžvalgų. O iki spalio 30 dienos kviečiame 7-12 metų vaikus registruoti savo komandas „Knyg(i)ų mūšiams“. Nepamirškite – skaityti vaikams pirmiausia turi būti smagu, o kai knyga taps artimu draugu, ji suteiks ir daugiau įvairių naudų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romų muziejuje: kaip mitai virto tikrove ir kodėl naciai juos žudė ne lageriuose

Sportas

Dar viena staigmena: po ginčytino įvarčio Šveicarija atėmė taškų iš Brazilijos

Pasaulis kišenėje

Ambasadorius D.Čekuolis: Lietuva prancūzams gali pasiūlyti tai, ko negali Marokas

Interviu Aktualu

Senojo lietuvių tikėjimo krivė apie Ramūną Karbauskį: įkūręs parką – romuviu netampi

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle – vėl vestuvėse: sveikino princesės Dianos dukterėčią

15min iš Maskvos Sportas

Meksikos nokdauną sugėręs vokiečių treneris J.Lowas: „Dabar mus turi išgelbėti patirtis“

Vardai

„KK2“ žurnalistė Liza Kogan pagimdė berniuką: „Sūnaus vardas būtinai turėjo būti iš L raidės“

Aktualu

Savanoriai turės galimybę pamatyti popiežių iš arčiau

Aktualu

Mokyklų vadovai sunerimę: ar nuotraukos garbės lentoje – duomenų apsaugos reglamento pažeidimas?

Aktualu

Visagine studijuoti likęs Ernestas Višnevskij: ir provincijoje yra ką veikti

24sek

Atėnų „Panathinaikos“ su Luku Lekavičiumi triumfavo prieš „Olympiakos“ Graikijoje

Pasaulis kišenėje

5 faktai apie Australiją: ko saugotis tualete ir kodėl australai žino Lietuvą?

Sportas

Sensacija Maskvoje – Meksika pribloškė pasaulio čempionę Vokietiją

Vardai

Selena Gomez už 2,8 mln. dolerių parduoda namą Los Andžele su levandų sodu: apžiūrėkite

Interviu 24sek

Savo tėvui bronzą paskyręs Kazys Maksvytis: „Laivas nesudužo“

24sek

Bronza keliauja į Klaipėdą: „Neptūnas“ palaužė „Lietkabelį“ Panevėžyje

Aktualu

Algalapius pamatę medikai vėl žada streikuoti

Aktualu

Savo išgertuves tiesiai per „feisbuką“ transliavę Kybartų pataisos namų kaliniai sulaukė nuobaudų

Aktualu

D.Trumpo teisininkas ragina ištirti procesą dėl Rusijos kišimosi į rinkimus

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romų muziejuje: kaip mitai virto tikrove ir kodėl naciai juos žudė ne lageriuose

Sportas

Dar viena staigmena: po ginčytino įvarčio Šveicarija atėmė taškų iš Brazilijos

Pasaulis kišenėje

Ambasadorius D.Čekuolis: Lietuva prancūzams gali pasiūlyti tai, ko negali Marokas

Interviu Aktualu

Senojo lietuvių tikėjimo krivė apie Ramūną Karbauskį: įkūręs parką – romuviu netampi

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle – vėl vestuvėse: sveikino princesės Dianos dukterėčią

15min iš Maskvos Sportas

Meksikos nokdauną sugėręs vokiečių treneris J.Lowas: „Dabar mus turi išgelbėti patirtis“

Vardai

„KK2“ žurnalistė Liza Kogan pagimdė berniuką: „Sūnaus vardas būtinai turėjo būti iš L raidės“

Aktualu

Albertas Einsteinas savo žmonai buvo ne dovanėlė: ko jis reikalavo?

Vaizdai iš oro: sausros išdegintos Vilniaus ir Trakų apylinkės

Gyvenimas

Dėl nukarusio pilvo ir barnių su sutuoktiniu kaltas antinksčių nuovargis

Aktualu

G.Paluckas sako, kad valdantieji siekia jį eliminuoti iš rinkimų ir nukirpti finansavimą

Aktualu

Vandens krizė Indijoje: po dvejų metų šimtas milijonų žmonių nebeturės, ką gerti

24sek

Nuosprendis „Lietuvos rytui“: lemtingas kėlinys ir nemalonios „Žalgirio“ staigmenos

Gyvenimas

Tikras seksas: terapeutai iš naujo apibrėžė, kas svarbu intymiame gyvenime

Maistas

„Prezidento 50“ – restoranas, kuriame tauragiškiams įprasti patiekalai kuriami „su cinkeliu“

Gyvenimas

Sporto specialistas apie jaunimo pasirengimą ginti tėvynę: iš dešimties vos trys paneštų ekipuotę

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

Aktualu

Savanoriai turės galimybę pamatyti popiežių iš arčiau

Aktualu

Mokyklų vadovai sunerimę: ar nuotraukos garbės lentoje – duomenų apsaugos reglamento pažeidimas?

Aktualu

Visagine studijuoti likęs Ernestas Višnevskij: ir provincijoje yra ką veikti

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maistas

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai