Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 19d. 12:44

Bolonijos knygų mugės vadovė apie vizualinį identitetą kūrusią lietuvę: „Mes tiesiog sužavėti jos darbu“

Pristatymas Frankfurto knygų mugėje 15min iš Frankfurto
Pristatymas Frankfurto knygų mugėje

„Mes visi buvome tiesiog sužavėti“, – net nemėgina slėpti džiaugsmo dėl lietuvės iliustruotojos Rasos Jančiauskaitės darbo kuriant kitų metų Bolonijos knygų mugės vizualinį stilių šios prestižinės vaikų knygų mugės vadovė Elena Pasoli. Frankfurto knygų mugėje penktadienį buvo pristatyta šie vizualiniai sprendimai, nukeliantys mus į pirmykščių žmonių tapymo ant sienų laikus.

Ketvirtus metus Bolonijos knygų mugėje tarptautinė žiuri atrenka vieną iliustruotoją, kuris vėliau kartu su dizaino studija kuria mugės vizualinį stilių. Šiemet ja tapo lietuvė. R.Jančiauskaitė dirbo su Italijos komunikacijos dizaino studija „Chia lab“.

Buvo sužavėti lietuvės darbais

Atrenkant tai, kieno darbai kitais metais atspindės Bolonijos knygų mugės stilių, komisija svarstė trijų menininkų darbus – greta lietuvės buvo ir kūrėjai iš Japonijos bei Taivano. Tačiau, kaip teigia Bolonijos knygų mugės vadovė, jau iš pat pradžių buvo aišku, kad Rasa bus jų pasirinkimas. „Tačiau mes norėjome būti tikri, kad iš tiesų yra taip, tad komisija dar davė atrinktiems iliustruotojams užduočių, – pasakojo ji. Atlikus jas tapo aišku, kad lietuvė yra geriausias pasirinkimas. – Paprastai komisijos narių nuomonės nesutampa, jie diskutuoja, tačiau šį kartą buvo nuspręsta be jokių abejonių. Tai būna labai labai retai“.

Pristatymas Frankfurto knygų mugėje
Pristatymas Frankfurto knygų mugėje

Lygiai kaip visi buvo sužavėti galutinio rezultato. „Rezultatas tiesiog puikus. Jau išplatinome brošiūras, kalbėjomės su profesionalais, ir visi jie vieningai sako, kad tai puikus darbas“, – teigė mugės organizatorė.

Bolonijos knygų mugės vadovė 15min pasakojo apie kitiems metams pasirinktą koncepciją: „Mes ieškojome to, kas galėtų mūsų vaizduotę sugrąžinti link iliustracijų šaknų. Norėjome kažko primityvaus, kažko, kas primintų piešinius urvuose. Taigi, apžiūrėdami pasirinktų iliustruotojų darbus, pamatėme, kad Rasos darbuose yra būtent tai, ko ieškome. Tai mums pasirodė be galo įdomu“.

Ji sako neabejojanti, kad lietuvei iliustruotojai tai bus šuolis į žinomumą vaikų knygų leidybos pasaulyje: „Tuo net neabejoju. Bolonijoje bus visi svarbiausi vaikų knygų verslo žmonės. Visiems trims prieš tai dalyvavusiems iliustruotojams tai buvo labai svarbus žingsnis. Antrais metais kuriant koncepciją dalyvavo dvidešimties metų amžiaus iliustruotoja, kuri prieš tai nebuvo nieko išleidusi, ir jau Bolonijos knygų mugėje ji susirado puikų leidėją. Esu tikra, kad mugė prisidės ir prie ilgos ir sėkmingos Rasos karjeros“.

Asmeninio archyvo nuotrauka/Rasa Jančiauskaitė
Asmeninio archyvo nuotrauka/Rasa Jančiauskaitė

Kalbėjimas abstrakčia forma

Pati R.Jančiauskaitė sakė, kad mugės organizatoriams, matyt, patiko tai, kad jos piešiniuose matyti primityvumo, kalbėjimo abstrakčia forma. „Tai tiko organizatoriams, kurie ir norėjo tokių priešistorinių piešinių, tarsi tapybos olose. Juk ir pačioje mugėje vyksta toks lyg ir gyvenimas urve. Kokį ženklą palieka iliustratoriai, knygų kūrėjai? Dėl to ir atsirado ženklų sistema, parodyta abstrakčiu būdu“, – 15min pasakojo iliustartorė.

Ji sakė, kad šis patyrimas buvo įdomus ir tuo, kad pirmą kartą savo iliustracijas tolimesniam darbui atidavė į kitas rankas. „Pamačiusi rezultatą pagalvojau, kad galbūt būčiau kai ką ne taip sudėjusi, tačiau ta nuostaba buvo maloni, manau, kad jie viską pakėlė į kitą lygį“, – teigė lietuvė iliustruotoja, sakiusi, kad jau dabar jaučia padidėjusį susidomėjimą.

R.Jančiauskaitė prisiminė, kaip ji pirmą kartą atvyko į Bolonijos knygų mugę. Ji čia apsilankė kaip pradedančioji iliustruotoja Lietuvos kultūros instituto kvietimu. „Jaučiausi labai įkvėpta, tarsi sugrįžusi namo. Svajojau, kad kažkada būčiau dalimi to, – pasakojo lietuvė iliustruotoja. – Dabar suprantu, kad turiu svajoti atsargiai“.

Darbas su „Chia lab“ jai buvo visiškai naujas potyris – prieš tai jai neteko dirbti su dizaino studija. „Supratau, kad tai bus labai įdomu, tačiau kartu tai buvo ir didžiulis iššūkis. Darbas kuriant šį identitetą apjungė įvairius visiškai naujus potyrius“, – sakė iliustruotoja.

Šis įvertinimas jai – ne pirmasis. Jos sukurta knyga „Summa“ pernai taip pat pelnė 1-ąją vietą literatūros festivalio „Sharjah Children’s Reading Festival“ apdovanojimuose. Prieš tai iliustruotojos projektas „Signs of Silence“ nugalėjo iliustruotų knygų vaikams konkurse CLAIRVOYANTS 2016 2019 m. R. Jančiauskaitės sukurtos iliustracijos Mariaus Marcinkevičiaus knygai „Maži eilėraščiai mažiems“ (lbuvo atrinktos konkursinei pasaulio iliustruotojų parodai, kurioje eksponuojami 76-ių talentingiausių menininkų darbai.

Bolonijos vaikų knygų mugė 2020 metais vyks kovo 30–balandžio 2 dienomis. Mugėje apsilanko apie 30 tūkstančių žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:09
04:46
07:27

Esports namai

URBAN˙/