Dabar populiaru
Publikuota: 2015 lapkričio 29d. 20:16

Dešimt puikių autorių, kurių kūryba liko užmarštyje. Kodėl?

Rosemary Tonks knyga
Knygos viršelis / Rosemary Tonks knyga

Susipažinkite su realybe: dažnai autorių knygų beveik niekas neskaito. Ir tai yra statistinis faktas, su kuriuo reikia susitaikyti, rašo „Literary Hub“ autorius Stephenas Sparksas.

Kaip rodo „Nielsen“ statistika, 2014 metais pasaulyje buvo tik viena suaugusiems skirta angliška knyga, kurios buvo nupirkta daugiau nei 1 mln. egzempliorių. Tai Billo O'Reilly ir Martino Dugardso knyga apie paskutinius Antrojo pasaulinio karo metus „Killing Patton“.

Šios knygos buvo nupirkta 1,19 mln. egzempliorių. Arba, pasakius išraiškingiau – ją nusipirko 0,17 proc. viso pasaulio žmonių, o perskaitė – greičiausiai dar mažiau.

Visi šie skaičiai rodo, kad yra autorių, kurių kūrybos tiesiog niekas neskaito. Ir tam yra keletas priežasčių. Susipažinkite su dešimčia tokių rašytojų.

Rosemary Tonks (1928-2014)

Tai anglų poetė ir rašytoja, kuri tiesiog norėjo, kad niekas neskaitytų jos knygų.

Iš viso R.Tonks yra parašiusi dvi poezijos rinktines ir šešis romanus.

Savo gyvenimo metais ji buvo gerai žinoma rašytoja, tačiau vieną dieną atsiribojo nuo savo kūrybos, draugų, šeimos ir artimųjų bei pradėjo ieškoti dvasinės ramybės. Teigiama, kad R.Tonks pasmerkė visas knygas, išskyrus Bibliją.

Marcelis Schwobas (1867-1905)

Rašytojas, kuris mirė per jaunas. Taip apibūdinamas prancūzų autorius, savo kūryboje mėgęs naudoti daug simbolių.

Angliškos literatūros pasaulyje jis tapo įkvėpimu tokiems rašytojams kaip Jorge'as Luisas Borgesas ir Robertas Bolano. Galbūt tai buvo vienas įtakingiausių rašytojų, kurio kūrybos beveik niekas neskaitė.

Mary Butts (1890-1937)

Britų rašytoja, kurios skandalingas gyvenimas užgožė literatūrinį talentą. M.Butts pripažinimo sulaukė, kuomet jos kūryba buvo pradėta spausdinti literatūriniuose žurnaluose „The Bookman“ ir „The Little Review“. Visgi ankstyva mirtis britės kūrybą nustūmė į lentynos galą.

M.Butts kūryba po to prisiminta tik 1980 metais, kuomet buvo perspausdinta iš naujo.

Marguerite Young (1908-1995)

Amerikiečių rašytoja ir akademikė. Ironiška, tačiau ją literatūros pasaulis pamiršo dėl keistos priežasties: ji taip ilgai rašė savo geriausią knygą „Miss MacIntosh, My Darling“, kad gerbėjai ją tiesiog spėjo nustumti į užmarštį.

Šią knygą autorė rašė net 20 metų, o ją sudaro per 1200 puslapių.

Per savo gyvenimą be šios knygos ji taip pat parašė dvi poezijos rinktines, išleido du istorinius leidinius, vieną romaną, esė ir trumpų istorijų rinkinį.

Wikimedia.org nuotr./Marguerite Young su knygos rankraščiu
Wikimedia.org nuotr./Marguerite Young su knygos rankraščiu

 Joao Guimaraes Rosa (1908-1967)

Vienas garsiausių Brazilijos romanistų, gimusių XX amžiuje. Žinomiausias jo kūrinys – „Grande Sertao: Veredas“, kuris yra įtrauktas tarp 100 visų laikų geriausių knygų.

Ironiška, bet brazilų literatūros genijaus kūryba išgyveno ne pačius geriausius laikus. 1960 metais garsiausia jo knyga buvo išversta į anglų kalbą, bet nesulaukė didelio pasisekimo. Manoma, kad taip nutiko dėl nekokybiško vertimo, dėl kurio knyga tapo sunkiai suprantama.

Julienas Gracqas (1910-2007)

Wikimedia.org nuotr./Julienas Gracqas
Wikimedia.org nuotr./Julienas Gracqas

Prancūzų rašytojas Louisas Porieris kūrė prisidengdamas Julieno Gracqo pseudonimu. Tai buvo vienas universaliausių autorių, tačiau vietoje pripažinimo ir populiarumo jis pasirinko tylią nežinomybę.

Visa tai iliustruoja faktas, kad J.Gracqas nepriimdavo apdovanojimų už savo kūrybą, niekada nerengdavo knygos pristatymo turų, retai duodavo interviu.

Jane Bowles (1917-1973)

Šiuo metu galima rasti tik vieną spausdintą amerikiečių autorės knygą. Tai 1943 metais išleistas kūrinys „Two Serious Ladies“.

Kūrybos metais J.Bowles turėjo psichologinių problemų, o 1970 metais ji buvo įtraukta į sąrašą JAV autorių, kurie buvo per anksti pamiršti. Panašu, kad šiame sąraše ji išliks ir dar po 40 metų.

Augusto Monterroso (1921-2003)

Hondūro rašytojas, vėliau priėmęs Gvatemalos pilietybę, pasauliui geriausiai žinomas dėl savo trumpų istorijų apie dinozaurus. Štai viena iš jų:

„Kuomet jis pabudo, dinozauras vis dar buvo čia“

Tai buvo humoristiškų ir ironiškų istorijų meistras, tačiau jo kūryba angliškai kalbančiame pasaulyje buvo menkai žinoma. Nors neabejojama, kad savo gyvenimo metais jis buvo vienas įtakingiausių autorių.

Mary Butts – britų rašytoja, kurios skandalingas gyvenimas užgožė literatūrinį talentą

Fran Ross (1935-1985)

S.Sparksas amerikiečių autorės kūrybą, o ypač garsiausią jos knygą „Oreo“, apibudūdina paprastai – Fran Ross kūrė patekusi į netinkamą laikmetį.

Šiuo metu ši autorė ir jos kūryba yra užmarštyje. Tačiau kas žino, kaip viskas būtų susiklostę, jei F.Ross būtų kūrusi skaitytojams, kuriems kaip tik tuo metu ir reikėjo jos įžvalgų apie tapatybę?

Driss ben Hamed Charhadi (1937-1986)

Tai Maroko autoriaus Larbi Layachi pseudonimas. Tačiau teigiama trumpai ir aiškiai: šis autorius buvo tiesiog neraštingas. Ir nors jo knyga buvo išversta į anglų kalbą, tačiau didelio susidomėjimo nesulaukė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Daugiausia uždirbantys rašytojai – už parašytą puslapį mokama ir 106 tūkst. dolerių

Temos: 2 Literatūra Knygos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali