Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 10d. 13:12

Diskusija „Skaitymo romantika“: „Aš turiu ką veikti – aš skaitau“

„Skaitymo festivalyje“ – diskusija apie skaitymo romantiką
Viktorijos Savickos nuotr. / „Skaitymo festivalyje“ – diskusija apie skaitymo romantiką

Neretai galima išgirsti, kad romantikas yra moderniosios visuomenės veltėdis, atskalūnas, o grožinės literatūros skaitymas tikrų tikriausias laiko švaistymas. Tokia mintimi buvo pradėta savaitgalį vykusi „Skaitymo festivalio“ diskusija „Skaitymo romantika“, moderuojama dr. Vinco Grigo. Diskusijos dalyvės: mokytoja, kultūros žurnalistė, poetė, fotografė Vaiva Lanskoronskytė-Stanienė ir tinklaraštininkė, kritikė, svajotoja Knygų Dama (Nora Sudarytė), pokalbio metu bandė išryškinti pagrindines problemas.

Skaitydami švaistome laiką

„Jeigu remčiausi tokiu apibrėžimu, esu laiko švaistytoja nuo pat mažumės, nes grožis, literatūra, kultūra jokiais laikais nebuvo racionalu. Jeigu pažvelgtumėme iš kitos pusės – kas mums lieka? Galbūt, tik tos iššvaistytos, nenaudingos akimirkos, mus suformavusios knygos, pasivaikščiojimai?“ – klausė V. Lanskoronskytė-Stanienė.

„Aš nė minutės nesijaučiu lyg švaistyčiau laiką. Man kiekviena knyga yra kaip bilietas į kitą pasaulį. Turbūt, sudėtinga nukeliauti į visas pasaulio šalis, o per tekstą galiu pažinti kultūrą, žmones, kartais net maistą, jeigu autorius rašo įtaigiai. Ši mintis yra labai gaji visuomenėje ir pirmiausia ką išgirstu dalindamasi savo skaitymo įpročiais yra tai, jog neturiu ką veikti, – pasakojo daugiau, negu 120 knygų per metus įveikianti N.Sudarytė. – Deja, aš turiu ką veikti – aš skaitau. Šiais metais planavau vestuves ir turėjau įvairios veiklos, bet perskaičiau dar daugiau. Knygas įpinu į savo gyvenimą, kaip vieną iš tų reikalingų veiklų. Aš taip mokausi.“

Viktorijos Savickos nuotr./Nora Sudarytė
Viktorijos Savickos nuotr./Nora Sudarytė

Tikroji romantika – tai seksualūs apatiniai

„Vienaip romantikos apibrėžimas skamba žodyne, bet įvedus į „Google“ rezultatai rodo, kad tai seksualūs apatiniai, o vyrai ir romantika – nesuderinami dalykai“, – provokuoja V.Grigas.

N.Sudarytė teigė, kad tikroji romantika yra toli nuo taip apibūdinto seksualumo. Jos nuomone, sąvoką labiausiai atitinka tai, kas yra svajinga. Netgi pats skaitymas yra labai romantiška veikla, nes užvertusi knygą tinklaraštininkė ima svajoti. V.Lanskoronskytė-Stanienė aptardama šią temą kvestionavo tikrojo pasaulio sąvoką: „Ar jis apibrėžiamas statistika? Daugumos nuomonės formavimu? Man tikrasis pasaulis yra manyje, pavyzdžiui, jau prieš 10 metų susimąsčiau per ką aš jį pažįstu: tekstą per supančią realybę ar realybę per supantį tekstą?“.

Auditorija iškėlė klausimą, ar daug romantizmo esama šiandieninėje literatūroje. N.Sudarytės manymu, mažiau, negu anksčiau, nes šiandien koncentruojamasi į aktualijas. V.Lanskoronskytė-Stanienė atkreipė dėmesį, kad romantizmo laikais vartotas stilius šiandien paprasčiausiai nebeturėtų jokios vertės. O „romantikos“ kiekį dabartinėje literatūroje yra sunku pamatuoti, kadangi dar negalime turėti objektyvaus žvilgsnio.

Technologijos ir skaitymas: „Net patiems gabiausiems tai yra darbas“

Neseniai portaluose pasirodė apklausa, skelbianti paauglių, skaitančių savo malonumui mažėjimą. Dauguma vietoje rašytinio teksto renkasi tokias internetines platformas, kaip „YouTube“ ar „Netflix“. Pokalbyje „Skaitymo romantika“ bandyta išsiaiškinti kaip visuomenė priima ir supranta skaitymą. Be abejo, paliesta ir technologijų tema. V.Lanskoronskytė-Stanienė sakė, kad žmogus turi valdyti technologiją, o ne technologija žmogų. Todėl būdama mokytoja stengiasi vaikus ne atgrasyti, bet išmokyti saikingo vartojimo: „Vaikai nėra labai atsparūs, kartais jie nebeatskiria kur yra tikra, o kur virtuali realybė.“

Viktorijos Savickos nuotr./V.Lanskoronskytė-Stanienė
Viktorijos Savickos nuotr./V.Lanskoronskytė-Stanienė

Pokalbio dalyviai bandė palyginti skaitymo įpročius prieš ir po technologijų atsiradimo. Mokykloje dirbanti V.Lanskoronskytė-Stanienė teigė, kad šiuolaikiniai vaikai yra pasikeitę. Nors ją ir mokinius skiria tik nedidelis amžiaus skirtumas, skaitymo kultūra atrodo pakitusi: „Aš savo vasaras leisdavau pas senelius ir knygos buvo mano pasaulis. Pavyzdžiui, su savo klase praktikuojame perskaitytų tekstų apžvalgas, nes noriu, kad knyga taptų ir jų gyvenimo dalimi. Net ir patiems gabiausiems skaitymas yra užduotis, darbas. Aišku, vaikai atranda džiaugsmą, bet dabar renkasi lengvesnio turinio knygas, negu aš savo laikais. Tarkime, antros klasės mokiniui Astrid Lindgren pasiduoda ganėtinai sunkiai.“

„Mano galva, šiandien sunkiai apsieitume be technologijų, tiesiog reikia atsirinkti, ką veikti su tais daiktais. Jeigu žmogus skaito, pavyzdžiui, knygų apžvalgas – aš esu už, tačiau galima visą dieną žaisti „Candy Crush“. Telefonai nėra blogis, tai yra informacinė priemonė“, –pasakojo N.Sudarytė.

Popsas užkniso juodai, arba Kur yra riba tarp „rimto“ ir „nerimto“ skaitinio

Čia diskusijos dalyviai susidūrė su rimtosios ir nerimtosios literatūros apibrėžimo problema: kaip žinoti kur yra riba?

V.Lanskoronskytė-Stanienė mano, kad net ir populiariajame mene galima rasti daugiasluoksniškumo, todėl labai sudėtinga nubrėžti aiškią ribą. N.Sudarytė netiki, kad apskritai tokius dalykus galima atskirti: „Vienam gali pasirodyti labai lengva, o kitas nesupras apie ką kalbama. Tačiau dažnai žmogus, išgirdęs žodį „klasika“ galvoja, kad tai labai sunkus sudėtingas kūrinys ir bijo jo (tai yra tie, rimtieji kūriniai, kurie per ilgą laiką išliko). Prie lengvųjų paprastai priskiriami meilės romanai ir įvairios novelės. Tai yra stereotipinė skirtis. Be abejo, gali būti ir labai lengvas klasikinis kūrinys, tačiau net į meilės romaną žmogus gali žiūrėti stačiomis akimis.“

Diskusijos metu buvo pateikta filosofo Jurgeno Habermaso mintis, kad bibliotekos švaisto mokesčių mokėtojų pinigus, pirkdamos knygas laisvalaikiui. N.Sudarytė pasakojo: „Dirbdama bibliotekoje pastebėjau, kad žmonės bijo prisipažinti, kad skaito meilės romanus. Galbūt tokios knygos neturi didelės literatūrinės vertės, tačiau aš skatinu tai daryti, nes tokia literatūra teikia laimę. Juk ne visi turi galimybę išeiti į teatrą ar kiną“.

Papildydama kolegę V.Lanskoronskytė-Stanienė pasakė, kad neverta dangstytis vien po sudėtinga knygos klasika – juk tame irgi gali būti daug snobizmo ir tuštybės. Visiems reikia ir paprasto gyvenimiško džiaugsmo, ne tik sudėtingų akademinių veikalų. Beje, kas anksčiau buvo laikoma pop‘su šiandien jau klasika.“

Abi diskusijos dalyvės sutarė, kad lengvoji literatūra gali tapti keliu į sudėtingesnę kūrybą: komiksas, išskirtas kaip intelektuali pramoga, vis dėlto, teikia daugiau naudos, negu išvis jokio skaitymo.

Galų gale, išryškėjo įdomus faktas: anot V.Grigo, Vilniaus Universiteto skaitomiausių knygų sąraše yra rimtoji literatūra: klasika ir Nobelio premijos laureatai, vienas kitas lengvesnis romanas. Tačiau paleidus programą „Milžinas“ paaiškėjo, kad daugiausiai perskaitoma erotinio žanro knygų.

Vaizdas ir tik tekstas, tekstas ir vaizdas

„Kodėl būtent tokia skaitymo forma – 32 raidžių kombinacija – yra svarbu? Ar tai pereis į kitą formą?“, – iškėlė klausimą V.Grigas.

„Manau, kad ir yra perėjimas, tačiau knyga – įprasčiausias dalykas, kada išgirstamas žodis „skaityti“. Juk ir lietuvių kultūroje atsiranda įvairių formų: komiksų, paveikslų, fotografijų viskas yra skaitoma. Tiesiog terminas keičiasi lėčiau“, – pasakojo tinklaraštininkė.

Tačiau V.Lanskoronskytė-Stanienė nesutikusi teigė, kad tai nėra vien evoliucionavimas. Nes vaizdas visais laikais buvo skaitomas: „Prisiminkime, kai žmonės buvo neraštingi ir bažnyčių dekoracijos buvo vadinamos „vaizdo Biblijomis“. Pavyzdžiui, viduramžiais net nebūtinai išsilavinę žmonės mokėdavo suprasti vaizde paslėptą istoriją.“

Klausimas kilo diskutuojant ir apie iliustracijas vaikų literatūroje. N.Sudarytė pasakojo, kad iškėlusi diskusiją dėl knygų serijos „Iliustruota didžioji klasika“ sulaukė prieštaringų nuomonių. Vis dėlto, ji mano, kad tai puikus būdas pratinti vaikus prie klasikinės literatūros. V.Lanskoronskytė-Stanienė sutiko, kad kokybiškas meno kūrinys vaikui bus naudingas, nes jį lavina ne tik tekstas, bet ir geras dailės kūrinys. Tačiau rėkiančios, komercinės knygos vaikams su prastu literatūros tekstu retai, kada teikia naudos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas penktas, V.Žala – 13-as, A.Juknevičius kovoja su gedimais

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

24sek

Nervų karas Vilniuje: pratęsimo neišgyvenęs „Rytas“ krito prieš ALBA

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Verslas

Prancūzijos žemės ūkio ministras išprovokavo ginčą savo pareiškimais apie alkoholį

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

Naujienos

Aktualu

Justas Džiugelis palieka „valstiečius“: „Tai Putino stiliaus susidorojimas“

Aktualu

Proteste prie Seimo parodyti mirusių kailinių gyvūnų kūnai

Gazas

Motokroso sezono finiše – atkaklios kovos su pasaulio čempionato dalyviais

Maistas

Netikėta, bet skanu: tarkuotų bulvių vafliai

Verslas

Investicijos Klaipėdos uoste: sutaupyta milijonai eurų

Vardai

Išskirtinę dainą pristatanti Gabrielė Rutkauskienė-Vasha: „Ilgai svarsčiau, ar ją viešinti“

Verslas

Darbuotojų skaičius prekybos tinkluose itin susitraukė: saugo tik kasininkus

Aktualu

JAV žvalgyba: Sirijos prezidentas B.al Assadas leido naudoti cheminius ginklus Idlibe

Aktualu

Reidas Klaipėdoje ir rajone: prie vairo ir neblaivūs, ir be teisių

Aktualu

Irane dėl spektaklio pagal Williamo Shakespeare'o pjesę sulaikyti du artistai

24sek

Vilniaus „Ryte“ – du perspektyvūs aukštaūgiai ir pažįstamas treneris

Mokslas.IT

Lenda yla iš maišo: įrodyta, kad probiotikų nauda menka, o žalos pridaryti gali

Aktualu

G.Landsbergis dėl naujų Seimo tyrimo komisijų žada kreiptis į Konstitucinį Teismą

Aktualu

Advokatas: už Sausio 13-ąją atsakingas sovietų politinis biuras ir karinė vadovybė

Gyvenimas

Gydytojos kardiologės patarimai, kaip mažinti cholesterolį be vaistų

Deuce

Traumą patyręs Rafaelis Nadalis praleis Daviso taurės pusfinalį

Mokslas.IT

Ryšio operatorius nustebo: atostogautojai pasuko ne į tą pusę

Sportas

Johnas Terry uždirbs milijonus Maskvoje

Gazas

Pirmasis visiškai elektrinis „Jaguar I-Pace“ – jau Vilniuje

Gyvenimas

Svogūnai ir jų nauda: gausu skaidulų bei vitaminų

Verslas

Kvartalinė renovacija gali padėti sutaupyti 10 kartų daugiau šilumos

Gyvenimas

Aknė – kodėl ji atsiranda ir kaip ją gydyti?

Deuce

ATP reitingas: R.Berankis ir L.Grigelis pakilo

„Valstiečių“ frakcijos Seimo narys Vytautas Bakas rudenį Seime ketina aiškintis klausimus, susijusius su valstybinėmis atliekų deginimo jėgainėmis ir kitais energetikos projektais. Konsultantu jis paskyrė buvusį konservatorių energetikos ministrą Arvydą Sekmoką.

Ir kai kurie „valstiečių“ frakcijos Seimo nariai, ir  A.Sekmokas turi šį tą bendro – jie skleidė abejones dėl valstybės atliekų deginimo jėgainių ir bendravo su pagrindiniais šių projektų konkurentais, įmone „Danpower Baltic“. 15min tyrimas rodo, kad A.Sekmokas, dirbdamas Vilniaus savivaldybės taryboje, tapo „Danpower Baltic“ interesų atstovu.

15min tyrimas Aktualu

Vytauto Bako konsultantas Arvydas Sekmokas atstovavo „Danpower Baltic“ interesams

Verslas

Rugpjūtį iš Lietuvos emigravo tūkstančiu daugiau žmonių, nei atvyko

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai