TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Douglasas Adamsas ir kelionės po galaktiką: kodėl šiandien su savimi reikia turėti rankšluostį?

Rašytojas Douglasas Adamsas
Wikipedia nuotr. / Rašytojas Douglasas Adamsas
Šaltinis: 15min
0
A A

Jei šiandien jūsų kolega į darbo vietą atkeliavo su rankšluosčiu ant peties, negalvokite, kad jis išsiblaškęs. Anaiptol – jis šiandien kaip niekada sąmoningas ir yra pasirengęs bet kuriuo metu leistis į kelionę ne po bet kur, o po visą galaktiką. Būtent tam geriausia su savimi turėti rankšluostį. Kodėl? Pasaulio skaitytojai, o ypač fantastikos gerbėjai, mini Rankšluosčių dieną – taip atiduodama garbė Anglijos rašytojui, klasika tapusio romano „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ autoriui Douglasui Adamsui.

Rankšluosčių diena pradėta minėti 2001 metų gegužės 25 dieną – praėjus dviem savaitėms po D.Adamso mirties. Idėja paprasta – su savimi visą dieną reikia nešiotis rankšluostį. Žinoma, taip sukeliant keistas aplinkinių reakcijas, tačiau tikras galaktikos autostopininkas turi būti bet kada pasirengęs leistis į kelionę.

Išties viskas prasidėjo nuo D.Adamso knygos „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“. Šiame fantastiniame romane pasakojama apie Arturą Dentą – vienintelį Žemės gyventoją, kuriam kartu su ateiviu Fordu Prefektu ir Galaktikos prezidento Zaffodo Biblbrokso mergina Trilijana tenka palikti žaliąją planetą, nes ji tiesiog sunaikinama. Mat trukdo tiesiant hipererdvėlaivinį greitkelį. Kompanija leidžiasi į kelionę po galaktiką.

Pats kūrinys persunktas beribe fantazija, ironišku humoru, rimtomis filosofinėmis idėjomis ir drauge balansuoja ties absurdo riba. Knyga gimė kuriant humoristinę mokslinės fantastikos radijo laidą ir sužavėjo milijonus skaitytojų visame pasaulyje. 1979 metais išleistas romanas BBC sudarytame geriausių visų laikų ir žanrų 200 knygų sąraše užėmė ketvirtą vietą, o pagal jį sukurtas serialas, kino filmas, kompiuterinis žaidimas. Ir – knygos gerbėjų klubus visame pasaulyje vienijanti rankšluosčių kolekcija.

Skaičiuojama, kad romano „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ visame pasaulyje nupirkta per 20 mln. egzempliorių.

Wikipedia nuotr./Rašytojas Douglasas Adamsas 2000 metais
Wikipedia nuotr./Rašytojas Douglasas Adamsas 2000 metais

Bet grįžkime į pradžią – kodėl šios dienos simbolis pasirinktas rankšluostis?

Rankšluostis, kaip pagrindinis šios dienos akcentas, pasirinktas neatsitiktinai. A.Douglaso knygoje rankšluostis minimas kaip vienas svarbiausių dalykų, kokį su savimi turėtų turėti keliautojas po galaktiką.

Knygoje rašoma: „Rankšluostis, teigiama, – kone pats naudingiausių naudingiausias dalykas, kokį tik gali turėti tarpžvaigždinis autostopininkas. Jis turi didelę praktinę vertę – į jį galima šiltai įsisupti, kai keliaujate per šaltuosius Džaglano Betos mėnulius, galite jį pasitiesti nuostabiuose marmurinio smėlio Santragino V paplūdimiuose ir atsigulę alsuoti svaigiaisiais jūros garais... <...> o patekę į bėdą mojuokite rankšluosčiu, kad perduotumėte nelaimės signalą, na, ir suprantama, galite juo nusišluostyti, jei jis dar pakankamai švarus.“

Knygos viršelis/Knyga „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“
Knygos viršelis/Knyga „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“

Iš šios knygos citatos galima puikiai pajusti literatūrinį genialumą, persunktą absurdu, kuriuo susižavėjo milijonai skaitytojų.

Tad jei šiandien išvydote žmogų, kuris įprastoje vietoje su rankšluosčiu nebūtų, bet yra, žinokite – jis A.Douglaso gerbėjas.

TAIP PAT SKAITYKITE: J.Žilinskas apie fantastinę literatūrą: „Kartais žmonės fantastikos tiesiog bijo – spėju, kad gąsdina neaprėpiamumas“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018