Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 23d. 12:03

E.Banytės knygų apžvalga: priliesti tikrovę

Važiuoti ir skaityti gali toli gražu ne kiekvienas
123rf.com nuotr. / E.Banytės knygų apžvalga: priliesti tikrovę

Literatūros kritikė Elžbieta Banytė LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ pristato tris knygas: Nadia Murad su Jenna Krajeski „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“, Elina Hirvonen „Kai baigiasi laikas“ ir Ales Razanau „Lietuviški punktyrai“.

Viena vertus, skaitydami turime reikalą su išmone, kita vertus, tekstuose neišvengiamos epochos, autoriaus, sociokultūrinės situacijos ir kt. žymės, tampančios teksto figūromis ir dėl to galimos interpretuoti. Kai skaitome atsiminimus ar biografijas, kartais sunku patikėti, kad visa tai tikra. Dažnai kartojama banalybė, kad tikrovė pranoksta fikciją, turi pagrindo. Vasarą kalbame apie visokius „atotrūkius“ ir kartais netgi keliame sau tikslą „atitrūkti nuo kasdienybės“. Bet tada pasineriame į ko nors kito arba kokią nors kitą. Tai neišvengiama.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Elžbieta Banytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Elžbieta Banytė

Nadia Murad su Jenna Krajeski „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“ (iš anglų k. vertė Eglė Podčašinskienė)

Lietuvoje gyvenimas geras, sukosi mintis skaitant Nadios Murad atsiminimų knygą. Mes neturime pamišusių diktatorių (bent kol kas). Čia nėra teroristinių išpuolių. Valstybėje galioja teisės principai – laikinai pamirškime, kad ne be priekaištų. Mūsų niekas negali grobti ir prievartauti nebaudžiamas. Net tornadų, žemės drebėjimų ir cunamių nėra. Tiesiog esame fiziškai, palyginti, labai saugūs.

Knygos viršelis/Nadia Murad „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“
Knygos viršelis/Nadia Murad „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“

Galbūt dėl žaidimų savo dažniausiai saugioje smėlio dėžutėje, o gal dėl naujienų portalų nesidomėjimo užsienio žiniomis, apie jazidų (kurdų kalba kalbančios Irako etninės ir religinės mažumos) genocidą, kurį vykdė „Islamo valstybė“ kone trejus metus, Lietuvoje nėra plačiai žinoma ar bent jau kalbama. Genocidas ką tik įvyko, ISIS išvaduotoje teritorijoje buvo rastos 72 masinės kapavietės, o mes vis dar aiškiname. Atsiminimų autorė Nadia Murad – viena išgyvenusiųjų. Dabar ji yra žmogaus teisių aktyvistė, Jungtinių Tautų Geros valios ambasadorė, nominuota Nobelio taikos premijai, apdovanota Vaclavo Havelo ir Andrejaus Sacharovo premijomis. Ji dar labai jauna, vos 25-erių metų, gimusi 1993 m. Irake ir priklausanti jazidų (giminingų kurdams) etninei ir religinei mažumai. 2014 m. jos gimtąjį kaimą, kur mokėsi ir gyveno ūkininkų šeimoje, užpuolė „Islamo valstybė“, kuri visus jazidus (žinia, kaip ir bet kurio kito tikėjimo atstovus) laiko netikėliais, trukdančiais sukurti „islamo kalifatą“. Per vieną dieną ISIS kariai nužudė 600 taikių kaimo žmonių, tarp kurių ir Nadios Murad motiną bei kitus 6 didelės šeimos narius. Knygos autorei tuo metu buvo 21-eri. Kadangi buvo pakankamai jauna ir graži, ją pardavė teroristams kaip sekso vergę, vadinamąją sabiją: „Savo centruose Sirijoje ir terorizmo pogrindžio centruose Irake jie daug mėnesių planavo prekybą vergėmis <...>. Jas [taisykles – E. B.] gali perskaityti bet kas: sabijų plano detalės išdėstytos „Islamo valstybės“ Tyrimų ir fatvos ministerijos išleistame lankstinuke. <...> Sabijos gali būti dovanojamos kaip dovanos ar parduodamos savininkui užsigeidus, „nes jos yra tik nuosavybė“, sakoma „Islamo valstybės“ lankstinuke. <...> Taip pat nurodoma, kad savininkas gali turėti lytinių santykių su lytiškai dar nesubrendusia verge, jei „ji yra tinkama sueičiai“, o jei netinkama, „ja galima mėgautis be sueities“. (p. 165–166)“.

N.Murad buvo išgabenta į Mosulo miestą, mušama ir prievartaujama, be to, deginama cigaretėmis, nes per daug klykė ir priešinosi. Galiausiai su gerų žmonių pagalba jai pavyko pabėgti iš ISIS kontroliuojamos zonos ir pasiekti pabėgėlių stovyklą. 2015 m. vasarį ji davė interviu Belgijos dienraščiui. Vėliau tais pačiais metais ji pasinaudojo Vokietijos pabėgėlių programa ir apsigyveno Badene-Viurtemberge. Jos kartu su žurnaliste Jenna Krajeski parašyta knyga angliškai pasirodė 2017 m. lapkritį, o lietuviškai išleista 2018 m. pradžioje. Skubus vertimas šiuo atveju buvo vertybė. Pasaulis neramus, ir gausybė pabėgėlių, legaliai arba ne, nori kirsti Europos sienas. Žmogiška būtų bent pabandyti suprasti jų padėtį, nors visiškai suprasti tų siaubų saugiai gulint savo lovoje turbūt neįmanoma.

Ši knyga parodo, kad prekybos žmonėmis auka ir sekso vergė gali daug, jei tik pasiryžta, nes ryžtas kalbėti apie pačius baisiausius gyvenimo potyrius ją paverčia išgyvenusiąja, kovotoja, kuri, pasakodama savo istoriją, iš tiesų liudija naikinamos tautos situaciją. Neįsivaizduoju, kiek drąsos reikėjo konservatyviai rytietei imti pasakoti atvirai. Mes čia, Vakaruose, kartais atviri iki nuogumo. Rytuose, ypač moterims, tai nepriimtina: šeimos istorijos lieka už šeimos namų durų. Ir suprantu, kad cinikai gali pasakyti, kaip taip N.Murad sau „susikrovė kapitalą“. Taip visada kalbama apie drąsesnius.

Elina Hirvonen „Kai baigiasi laikas“ (iš suomių kalbos vertė Urtė Liepuoniūtė)

Dar vienas dalykas, dėl ko Lietuvoje gyvename gerai – iki šiol nebuvo nei vieno susišaudymo mokyklose ar desperatiškų depresuotų masinių žudikų, kurie vieną dieną tiesiog ima ir šaudo bet ką stoty, nuo stogo ar parduotuvėj. Suomių rašytojos Elinos Hirvonen romanas „Kai baigiasi laikas“, gavęs Suomijos „Metų knygos“ apdovanojimą, yra būtent apie tai.

Leidyklos nuotr./Elina Hirvonen „Kai baigiasi laikas“
Leidyklos nuotr./Elina Hirvonen „Kai baigiasi laikas“

Pasakojant keičiasi fokusavimas: girdime Laros, aplinkosaugininkės ir universiteto dėstytojos, bei jos dukters Avos, kuri savanoriauja Afrikoje, balsus. Taip pat egzistuoja pasakotojo figūra, kuri labai priartėja prie Lauros sūnaus Alsako suvokimo, nors čia dažniausiai išlaikomas trečiojo asmens kalbėjimas. Laura abu savo vaikus augino taip, kaip manė esant teisinga – su meile, pabrėždama aplinkosaugos svarbą. Vis dėlto Ava stengiasi nuo motinos kuo greičiau pabėgti atgal į nesibaigiančias humanitarines misijas, o Aslakas yra asocialus: į geriausią miesto restoraną pavalgyti su tėvais ateina dvokiantis, nesiprausęs, dėmėtais drabužiais. Iš jo mokykloje buvo žiauriai tyčiojamasi, mokiniai jį mušė, net siūlė nusižudyti, nes jis esąs nevykėlis, kurio niekas niekada nemėgs (p. 111). Situacijos niekas tinkamai nesuvaldė. Galiausiai po kelerių metų jis, vienišas, piktas jaunuolis, internetu susipažįsta su mergina, kuri jį įkalbina eiti ir šaudyti kuo daugiau žmonių. Baisiausia tai, kad savo pasirinkimą taip elgtis jaunuolis gali motyvuoti savo motinos mėgstamiausiu mąstytoju Mišeliu Seru, tik, žinoma, iškreiptai: esą žmonės niokoja pasaulį, todėl jų reikia išnaikinti kaip įmanoma daugiau. Turbūt vienas iš baisiausių dalykų, kurie gali nutikti – stengtis auginti vaiką kaip įmanoma geriau, bet paskui suvokti, kad jis tapo nestabiliu nusikaltėliu. Ne be reikalo Lauros paveikslas iš visų romano personažų atrodo mažiausiai stereotipiškas ir geriausiai pavykęs: jam nereikia jokio papildomo dramatizmo, galima daug ką nutylėti ir skaitytojai tai rekonstruos.

Skaitant knygą justi, kad autorė – žurnalistė. Tekstas labai aiškus, jį paprasta skaityti. Kartais netgi norėjosi, kad jungtys būtų mažiau akivaizdžios, kad būtų palikta daugiau vietos vaizduotei. Vis dėlto tenka pripažinti, kad tema ypač aktuali, o tėvų ir vaikų santykiai atskleisti įžvalgiai: jie lyg atvirkštiniai vienas kito atspindžiai (p. 209). Nei viena motina nėra tokia, kokios norime – yra tokia, kokią turime, ir tragedija prasideda tada, kai trūksta suvokimo, kad ji mūsų ir dėl to mums vienintelė bei geriausia. Vaikai irgi negali būti idealūs, o bet koks fanatizmas – kad ir geriausių tikslų paskatintas yra naikinantis. Mano galva, didelis šios knygos privalumas – kad ji ypač tinkama paauglių skaitybai ir aptarimams, bet rekomenduotina visiems, kam patinka paprastai parašyti romanai aktualiomis šiuolaikinio pasaulio temomis.

Ales Razanau „Lietuviški punktyrai“ (redaktorė Alma Lapinskienė)

Alesis Razanavas (Ales` Razanau, g. 1947) yra vienas žinomiausių baltarusių poetų. Jis – didelis Lietuvos draugas: į Vilnių pirmąkart atvyko 1973 m. su bičiuliu, po to – jau pusmečiui mokytis kalbos ir, kaip pats sako, atvažiuodavo čia dažniau negu kur kitur. Ilgainiui tapo puikiu vertėju iš lietuvių kalbos į baltarusių: išvertė Kazio Sajos pjesių teatrui, A.Maldonio, M.Martinaičio, S.Gedos eilėraščių. O dabar rankose laikome jau nebe vertimų, o jo paties eilėraščių, kuriuos ir rašė lietuvių kalba, knygelę. Šiemet A.Razanavas vėl lankėsi Vilniuje, dalyvavo Poezijos pavasario festivalio svečių programoje. Tikriausiai visiems atėjusiems įstrigo jo stipriu balsu progiesmiais skaitomi tekstai – gal nesuprasti, ką sako, bet suvirpina grynoji kalbos forma, jos garsai ir ritmika.

knygos viršelis/Ales Razanau „Lietuviški punktyrai“
knygos viršelis/Ales Razanau „Lietuviški punktyrai“

Kūrėjo gyvenimas, kaip ir bet kurio liberalesnių pažiūrų sovietinio piliečio, buvo sunkus. A.Razanavą išmetė iš Minsko universiteto, kur studijavo baltarusių filologiją. Tačiau kiti poetai, kurių santykiai su tuometės valdžios sluoksniais buvo geri, jam padėjo ir todėl poetas buvo perkeltas į Bresto pedagoginį institutą. Jį baigęs kurį laiką dirbo mokytoju kaimiškose vietovėse ir daug rašė. Anot Almos Lapinskienės, daug metų verčiančios A.Razanavo poeziją, baltarusių literatūrologai pripažįsta, kad santykis su lietuvių literatūra ir jos vertimai turėjo įtakos formuojantis paties A.Razanavo poetinei kalbai ir kūrybos pobūdžiui. Ko gero, nenuostabu, kad, paskatintas vertėjos ir bičiulės Almos Lapinskienės, ėmėsi pats rašyti lietuviškai. Per kelis dešimtmečius teigė pajutęs ryšį tarp lietuvių kalbos garsyno, reikšmių ir aplinkos, ėmęs tarsi matyti ir girdėti pasaulį lietuviškai.

Pasirinktas „punktyrų“ žanras yra būdingas A.Razanavo kūrybinis užmojis – jam būdinga novatoriška, kartais net eksperimentinė forma, taigi jis rašo ir paties vadinamuosius veršakazus, ir znamus, ir kvantemas. Šiame lietuviškos poezijos rinkinyje gerai matyti, kad Razanavas neužsižaidžia metaforomis ar puošnumu. Jam rūpi rasti netikėtų sąsajų ten, kur tai leidžia padaryti pati kalba – panašus skirtingus dalykus reiškiančių žodžių skambėjimas suartina ir reikšmes todėl atsiveria naujas kalbos tikrovės potyris: „Žabangose? / Žaibas / apšviečia bangas (p. 17).“ Tokių kalbinių pastebėjimų ar veikiau stebėjimų kalba pagrindu ir parašyta visa knygelė. Ją sudaro 8 punktyrai, pavadinti pagal tai, kas stebima, pvz., „Lipdo kregždės lizdus“, „Linai mėlynuoja“ ir kt. Žinoma, visa tai apsupta tirštos, poetiškai intensyvios ir įžodintos aplinkos, todėl pavadinimai padeda punktyriškų vaizdų seką susieti į prasminę visumą. Būtent toks lietuvių kalbos išbandymas jos pačios galimybėmis negimtakalbio, bet itin jautraus skambesiui poeto eilėse man atrodo didžiausia šios knygos vertybė, todėl ją kaip įdomią ir svarbią mūsų kultūrai rekomenduoju visiems poezijos mėgėjams.

Lrt.lt
Temos: 2 Knygos Literatūra

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Turkmėnijos Stalinas savo šalį pavertė Šiaurės Korėja su pingvinais dykumoje

Aktualu

V.Šapoka priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

Gyvenimas

Pasitikrinkite, ar neturite slaptos alergijos: tarp simptomų ir pilvo pūtimas, ir augantis svoris

24sek

Neskani pergalė: Šaras – apie konfliktą, neatleistinus dalykus ir neraminančias traumas

Aktualu

Apžvalgininkas R.Bogdanas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas

Vitaminai sielai. J.Arlauskaitė-Jazzu atvirai apie skaudžiausias pamokas, moteriškumą ir meilę

Aktualu

Savo bloge apie mitingą ir valdžią prabilusiam Varėnos mokytojui E.Nasevičiui – policijos įspėjimas

Sportas

Audringas „Copa Libertadores“ finalas baigėsi „River Plate“ triumfu

Gyvenimas

Naujagimis ant Rūtos krūtinės liovėsi kvėpuoti: moteris niekada nepamirš gydytojos žodžių

Gazas

Kodėl automobilių gamintojai vengia išskirtinių durelių, primenančių lėktuvų gaubtus?

Interviu 24sek

Konflikto epicentre atsidūręs E.Ulanovas: „Tai juk „Rytas“ ir „Žalgiris“

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

24sek

Aistros Kaune: D.Suttono šou, masinis susistumdymas ir „Žalgirio“ pergalė

Vardai

Aktorė Severija Janušauskaitė Vokietijos GQ apdovanojimuose nuskynė Metų dainos laurus

Aktualu

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Vardai

Eglė Malinauskaitė antrąkart išsiskyrė su Pauliumi Aršausku: „Noriu greičiau viską pamiršti“

Aktualu

Nufilmuota: paryčiais Kauno senamiestyje sudegintas „Mercedes-Benz“

Mokslas.IT

Artėja diena, kai mėsa bus pernelyg didelė prabanga – lietuvis jau augina jos pamainą

24sek

Rezultatyvus M.Kuzminsko ir A.Gudaičio tandemas nukalė Milanui pergalę

Naujienos

Vardai

Ant vandens vykusiame pristatyme atskleistos festivalio „Galapagai 2018“ detalės

Mokslas.IT

Tarp Saturno ir jo palydovo Encelado aptikta elektros grandinė

Verslas

„Danpower Baltic“ pernai uždirbo 3,5 mln. eurų pelno

Kultūra

Kelionėje su knyga per literatūrinę Europą: trečiasis ciklas skirtas lenkų kūriniams

24sek

Tarp geriausių Europos jaunimo čempionate – žalgirietis Gytis Masiulis

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija kaip Lietuvos Konstitucijos apsauga

Aktualu

Kaune vėl sulaikytas nužudymu kaltinamas M.Mažeika-Asilas: vengė teismo paskirto suėmimo

Aktualu

Toronte užpuolikui šaudant į restoranus žuvo vienas ir buvo sužeista dar 13 žmonių

Verslas

Nerijus Mačiulis dirbs „Swedbank“ grupėje

Verslas

Padidėjusi įtampa prekyboje kelia riziką ekonomikos augimui – G20

Sportas

Varžovė Airinei Palšytei – prieš Europos čempionatą įspūdingai iššovė italė

Aktualu

Irane per naują žemės drebėjimą sužeisti 79 žmonės

Aktualu

Mirtininko atakos prie Kabulo oro uosto aukų padaugėjo iki 23

Aktualu

Japoniją toliau alina rekordiniai karščiai

Aktualu

Vienas įspūdingiausių muitinės kriminalistų laimikių – geležinkelyje aptikti „karstai“

Aktualu

Vietname per potvynius žuvo 20 žmonių, dar keliolika dingo

Aktualu

Vilniuje demaskuota nusikalstama grupuotė: rasta kokaino už 240 tūkst. eurų

Pekino botanikos sodas po lietaus

Maistas

Baklažanai – ir mėgstantiems paprastumą, ir įmantresnius derinius: 15 receptų

Aktualu

Į Seimą grįžti siekiančiam M.Basčiui prognozuoja sunkų kelią: įrodyti, kad yra švarus, bus sunku

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata