Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 14d. 15:15

Fokuse – moterys: knyga, į lietuvišką kiną pirmą kartą žvelgianti iš feministinės perspektyvos

Knyga „Fokuse moterys Lietuvos kine“
Pranešimo autorių nuotr. / Knyga „Fokuse moterys Lietuvos kine“

Kaip Lietuvoje atrodo moterų kelias į kiną? Kokius moters įvaizdžius kuria autoriniai bei komerciniai filmai? Ir kodėl tai turi rūpėti ne tik kino industrijos dalyvėms? Šiuos klausimus kelia nauja leidyklos „Lapas“ išleista knyga – Natalijos Arlauskaitės ir Linos Kaminskaitės sudaryta straipsnių rinktinė „Fokuse: moterys Lietuvos kine“.

Mintis sudaryti knygą, pirmą kartą lietuviško kino kontekste gvildenančią feministinę problematiką, anot kino ir kultūros istorikės, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentės L.Kaminskaitės, gimė siekiant prisidėti prie lyčių lygybės.

„Šiuolaikinė kinotyra, koja kojon žengianti su svarbiais lyčių nelygybę aktualizuojančiais klausimais, gali pasiūlyti ir būdus apmąstyti šiuos procesus. Lyties reprezentacija, auditorijų studijos, kino profesijos formavimasis pagal lytį yra knygoje atsikartojantys aspektai, aprėpiantys ir šiuolaikinės kultūros problemas, ir platų kūrinių bei jų kūrėjų spektrą. Knyga kviečia atidžiau pažvelgti, ką matome ekrane ir kaip konstruojamas mūsų žinojimas apie lytį“, – sako knygos sudarytoja.

Pranešimo autorių nuotr./Knygos bendrasudarytoja Lina Kaminskaitė
Pranešimo autorių nuotr./Knygos bendrasudarytoja Lina Kaminskaitė

Pasak N.Arlauskaitės, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorės, knygoje susitinka ne tik skirtingi žvilgsniai į kiną, bet ir skirtingi žvilgsnio masteliai: kalbama ir apie atskiras kino rūšis – dokumentiką, vaidybinį kiną ir videokūrybą, ir apie konkrečius filmus, moters vaizdinius bei moteris kūrėjas: „Skaitytojos ir skaitytojai gali keliauti per knygos straipsnius ir zoominti – pasirinkti tai bendresnį žvilgsnį, tai pritraukti vaizdą iki filmo ar kūrėjo(s).“

Pranešimo autorių nuotr./Knyga „Fokuse moterys Lietuvos kine“
Pranešimo autorių nuotr./Knyga „Fokuse moterys Lietuvos kine“

Kaip teigia sudarytoja, kinotyra ir kino istorija Lietuvoje neegzistuoja kaip stabili disciplina, ir tai turi savų privalumų: „Užuot taikius bendrą ir sustyguotą būdą kalbėti apie kiną, knygos autorės ir autoriai, ateinantys iš skirtingų disciplinų, kalba sava kalba.

Pavyzdžiui, Jelenos Šalaj pasakojimas apie kino kūrėjas ir jų profesines patirtis rodo psichologijos studijų pagrindą, Luko Brašiškio straipsnis apie Emiliją Škarnulytę – domėjimąsi ekofeministine filosofija ir estetika, kitų autorių tekstai atsiremia į naratologiją, fenomenologiją, feministinę kino teoriją. Lietuviškame kontekste tai pirmas bandymas ir fokusuotai suprobleminti kalbėjimą apie moterį kine, ir pasiūlyti skirtingas tyrimų strategijas“, – teigia N.Arlauskaitė.

Pranešimo autorių nuotr./Knygos bendrasudarytoja Natalija Arlauskaitė
Pranešimo autorių nuotr./Knygos bendrasudarytoja Natalija Arlauskaitė

Spausdintinėje ir elektroninėje knygoje „Fokuse: moterys Lietuvos kine“ tyrimus pristato Natalija Arlauskaitė, Lukas Brašiškis, Narius Kairys, Lina Kaminskaitė, Laima Kreivytė, Gerda Paliušytė, Juozapas Paškauskas, Aistė Račaitytė, Jelena Šalaj, Renata Šukaitytė ir Mantė Valiūnaitė.

Apmąstyti knygoje pristatomas temas leidykla „Lapas“ kvies ne tik puslapiuose. Gegužės 19 d. kino ir medijų erdvėje „Planeta“ įvyks knygos pristatymo renginys. Birželį drauge su partneriais – „Meno aviliu“ ir „Lithuanian Shorts“ – kviesime į filmų programą „Fokuse: moteris dokumentikoje“ bei ją lydinčią diskusiją. Knygos kontekstus išplės ir antrasis „LAPO pokalbių“ ciklas, kuriame bus kalbinamos filmų kūrėjos, aktorės ir tyrėjos.

Knyga Fokuse: moterys Lietuvos kineleidžiama bendradarbiaujant su Meno aviliu ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Leidybą parėmė Lietuvos kino centras ir Lietuvos kultūros taryba. Straipsnių rinktinę galima įsigyti leidyklos LAPAS el. knygyne www.leidyklalapas.lt,

leidinys netrukus pasieks šalies knygynus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

17:33
00:25
00:50

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/