Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 14d. 08:30

Garsių knygų kūrėjų dovana Lietuvos vaikams: padės įveikti emocinius iššūkius

Projektas „Knygiukas“
Projektas „Knygiukas“

Lietuvos vaikų knygų kūrėjai susibūrė vardan bendro tikslo – vaikų ir juos auginančių šeimų emocinės gerovės sudėtingu pandemijos laikotarpiu.

Kūrėjus vienijantį projektą „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanė vaikų ir jaunimo literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, kartu su VšĮ „Vaiko psichologijos centru“ ir tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi. Garsūs vaikų knygų kūrėjai vaikams dovanos „Knygiukus“ – nemokamas parsisiunčiamas knygeles, kurios padės vaikams, tėvams ir ugdytojams įveikti sunkų etapą skaitant žinomų autorių sukurtas istorijas!

„Knygiukas“ – tai rašytojo ir iliustruotojo dueto sukurta istorija, skirta ketverių-devynerių metų vaikams, papasakota iš vieno A4 formato lapo išlankstomoje šešių puslapių knygelėje. Ją parsisiųsti, atsispausdinti ir susilankstyti galės bet kuris namuose esantis vaikas. Kiekviena knyga kažką duoda skaitytojui – nuotykių, supratimo, jausmo, kad esi ne vienas, kad yra tokių pačių ar panašių į tave, jausmo, kad tave kažkas supranta, juoko, grožio, įkvėpimo. „Knygiuko“, kaip ir bet kurios kitos knygos, tikslas yra perteikti knygelės kūrėjų mintį, emociją ar jausmą, skiriasi tik apimtis – „Knygiukuose“ pasakojamos vos šimto žodžių istorijos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jurga Vilė ir Lina Itagaki
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jurga Vilė ir Lina Itagaki

Prie projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ prisijungė virš penkiasdešimt iliustruotojų ir rašytojų, kurie į kūrybines poras bus suskirstyti atsitiktine tvarka. Tai – socialinis projektas, todėl knygų kūrėjai prisijungia neatlygintinai. Tarp projekto dalyvių yra ir vaikų mylimos knygos „Laimė yra lapė“ autorės Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė, puikiai žinoma Kakės Makės kūrėja Lina Žutautė, „Sibiro haiku“ kūrėjos Jurga Vilė ir Lina Itagaki, rašytojas, bardas, kino režisierius ir dramaturgas Vytautas V.Landsbergis, rašytoja Vaiva Rykštaitė bei daugelis kitų nuostabių knygų kūrėjų.

Literatūrologė, tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė mano, kad retai susimąstome, jog teisė į kultūrą (ir literatūrą kaip vieną jos šakų) yra pamatinė vaikų teisė, įrašyta Vaiko teisių konvencijoje.

„Negana to, kad paskutinius porą mėnesių situacija pasaulyje daugeliui apribojo šią teisę, atsiskleidė dar vienas dalykas – sužinojome, kiek daug vaikų neturi net kompiuterio ir interneto, ką jau kalbėti apie knygas, kurios daugeliui – prabangos dalykas. Ir, deja, mūsų valstybė nėra tokia turtinga, kad kiekvieną savo pilietį-vaiką aprūpintų knygomis. Tad gauti kad ir mažą knygiuką, bet turėti jį savo ir sau – jau žingsnis link to, kad gerbiame, vertiname ir stengiamės užtikrinti vaikų pamatines teises,“ – įsitikinusi I.Mitunevičiūtė.

„Gyvename greitame amžiuje, kai vaikams sunku susikaupti skaitant ilgus aprašymus, storas knygas, todėl mažas formatas patrauklus vaikams. Tokią istoriją tikrai perskaitysi net jei skaitai silpnai. Ir į delną ji patogiai telpa. Vaikai mėgsta mažus dalykus, atrodo, kad jie jiems tiesiog pritaikyti. „Knygiukai“ yra trumpoji literatūra, bet tai nereiškia, kad jie yra mažiau geri nei kitos knygos, tuo labiau, kad projekto metu juos kuria profesionalūs kūrėjai“, – mintimis dalijasi „Knygiukus“ sumaniusi ir sėkmingai išbandžiusi VšĮ „Vaiko psichologijos centro“ steigėja, psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė. „Knygiukai“ ateina tiesiai į namus, vaikai patys prisideda prie jų atsiradimo – patys atsispausdina, karpo, sulanksto. Manau, tame yra truputis magijos. Šitas knygiuko formatas patrauklus – nereikia rišti, klijuoti, tereikia sulankstyti, įkirpti, perlankstyti – ir knyga,“ – sako psichologė.

Vaikų ir paauglių knygų autorė, „Vaikų žemės“ komandos narė ir projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanytoja Kotryna Zylė viliasi, kad „Knygiukai“ padovanos bent kelias minutes ramybės tiek vaikams, tiek tėvams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kotryna Zylė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kotryna Zylė

„Šiuo metu skaitymas vaikams garsiai – svarbi šeimos „terapijos“ forma. Kai tik namus perskrodžia vaikų peštynių klyksmas ir jokie argumentai kariaujančių pusių nebeįtikina, sėdu ant sofos ir pradedu skaityti garsiai. Dar nebuvo nei vieno sykio, kad mažiukai neatbėgtų ir nesukištų nosių į iliustracijas. Ir prisipažinsiu, tai ramina ne tik juos. Šis būdas nurimti labai svarbus ir man pačiai. Tiesiog mėgaujuosi istorija kartu su vaikais, tuo metu neturiu galvoti kaip juos sutaikyti, sudrausminti, kuo užimti ar sudominti“, – sako Kotryna Zylė.

„Knygiukai“ gali paskatinti vaikus kurti ir pačius, savo sukurtomis knygelėmis išsakyti tai, ką paprastais žodžiais ne visada pavyksta. Be to, jei vaikui patiktų „Knygiukas“, gali būti lengviau jį sudominti ir kitomis panašią temą nagrinėjančiomis vaikiškomis knygomis ar „Knygiuko“ autoriaus knyga – projekte dalyvauja bent vieną knygą vaikams parašę ar (ir) iliustravę kūrėjai.

„Knygiukų“ tikslas – ne tik praskaidrinti vaikų kasdienybę, bet ir padėti jiems spręsti emocinius šių dienų iššūkius, todėl prieš kurdami „Knygiukus“ visi projekto dalyviai susitiks su psichologe dr. Monika Skeryte-Kazlauskiene, kuri papasakos apie šiuo metu vaikų patiriamus emocinius sunkumus ir kaip „Knygiukai“ galėtų padėti juos spręsti. Literatūrologė Inga Mitunevičiūtė pasidalins žiniomis apie knygų galią sprendžiant kasdienes problemas ir netgi sudėtingas ar traumuojančias patirtis. „Knygiukus“ parsisiųsti kviesime nuo birželio 1-osios, Tarptautinės vaikų gynimo dienos. Juos rasite čia.

Specialūs projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ renginiai vyks birželio 1-5 dienomis virtualioje erdvėje.

„Knygiukus“ parsisiųsti visi norintys kviečiami nuo birželio 1-osios, Tarptautinės vaikų gynimo dienos.

Birželio 2-ąją vyks virtualus pokalbis „Vaikai ir tėvai namuose. Emocijos neramiais laikais ir gydanti skaitymo galia“. Vaikų knygų autorė Kotryna Zylė „Zoom“ platformoje kalbins psichologę Moniką Skerytę–Kazlauskienę ir skaitymo specialistę Ingą Mitunevičiūtę. Renginio nuoroda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/