Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 19d. 14:30

Grupė rašytojų nusitaikė į Izraelio okupaciją

Skaitymas
Vida Press nuotr. / Skaitymas

Grupė rašytojų, tarp jų – svarbių apdovanojimų laureatai, sekmadienį pristatė knygą apie 50 metų trunkančią Izraelio okupaciją palestiniečių teritorijose, o surinktus pinigus skirs Izraelio vyriausybės nekenčiamai nevyriausybinei organizacijai.

Knygą „Alyvmedžių ir pelenų karalystė“ (Kingdom of Olives and Ash), kurios skyrius parašė daugiau kaip dvi dešimtys rašytojų, tarp jų – Dave'as Eggersas, Colmas Toibinas ir Geraldine Brooks, redagavo amerikiečiai žydai, sutuoktiniai Michaelas Chabonas ir Ayelet Waldman.

M.Chabonas, 2001 metais už savo romaną „Nuostabūs Kavalierio ir Klėjaus nuotykiai“ (The Amazing Adventures of Kavalier & Clay) pelnęs Pulitzerio premiją, sakė, kad tikslas buvo pradėti pokalbį apie okupacijos poveikį ir izraeliečiams, ir palestiniečiams.

„Jautėme, kad turime rasti kažkokį būdą atkreipti į tai žmonių dėmesį, bent kai kurių žmonių dėmesį“, – prieš sekmadienį vakare Jeruzalėje įvykusį pristatymą naujienų agentūrai AFP sakė jis.

Pasitelkiant garsius rašytojus, tarp kurių yra trijų Pulitzerio premijų ir Nobelio premijos laureatai, buvo siekiama „tarsi priversti“ žmones „atkreipti dėmesį į okupaciją, tam tikra prasme įviliojant į spąstus išties nuostabaus rašytojų darbu“.

Už knygą gautos pajamos atiteks nevyriausybinei organizacijai „Breaking the Silence“, kuri fiksuoja įtariamus Izraelio pajėgų pažeidimus okupuotose palestiniečių teritorijose ir skelbia karių liudijimus, tuo nemažai erzindama Izraelio pareigūnus.

2016 metais tuometinis gynybos ministras apkaltino šią organizaciją išdavyste, o dabartinė vyriausybė – dešiniausia sparno per visą Izraelio istoriją – siekė suvaržyti jos darbą ir uždrausti jai kalbėti mokyklose.

Knyga, kuri buvo išleista anglų, prancūzų, arabų, hebrajų, ispanų ir italų kalbomis, yra sudaryta iš atskirų skyrių. Juose rašytojai daugiausia pasakoja apie savo pastarųjų dvejų metų keliones į Izraelį ir okupuotas palestiniečių teritorijas.

M.Chabono skyriuje daug kalbama apie „savavališką“ okupacijos Vakarų Krante pobūdį, dėl kurio palestiniečiai dažnai įveliami į biurokratijos pinkles ir tampa atskirų kareivių bei vadų užgaidų aukomis.

„Mūsų plyta“

Pasak jo, tokiu būdu siekiama „įrodyti žmonėms, kuriuos užkariauji, kad jie absoliučiai nekontroliuoja savo likimo“.

D.Eggersas savo skyriuje aprašo apsilankymą Gazos Ruože, tenykščio gyvenimo detales – kaip žmonės bando išgyventi šioje teritorijoje, dažnai pavadinamoje didžiausiu pasaulio kalėjimu.

Dešimtmetį Izraelio blokuojamame Gazos Ruože, su kuriuo sieną yra uždaręs ir Egiptas, gyvena 2 mln. palestiniečių.

Izraelis sako, kad okupacija yra būtina jo piliečiams apsaugoti, nes palestiniečiai dažnai vykdo atakas prieš izraeliečius Vakarų Krante ir kitur.

D.Eggersas kalba apie žmonių nusivylimą savo gyvenimu, taip pat Gazos Ruožą valdančiu islamistų judėjimu „Hamas“, varžančiu kultūros laisvę.

A.Waldman, kuri gimė Jeruzalėje ir turi Izraelio pilietybę, sakė, kad turėjo bandyti imtis okupacijos temos, nes ji vykdoma jos, kaip žydės, vardu.

„Ši okupacija yra didingas pastatas ir tiems iš mūsų, kuriems rūpi, reikia daryti, ką galime, kad jį silpnintume. Ši knyga – tai mūsų plyta, kurią ištraukiame iš šio okupacijos pastato, – sakė ji. – Galiausiai nebebus pakankamai plytų, ir jis sugrius.“

Izraelis labai vertina savo santykius su diaspora ir akcentuoja, kad yra namai visiems žydams iš viso pasaulio.

Ir A.Waldman, ir M.Chabonas sakė, kad atotrūkis tarp jaunų progresyvių Amerikos žydų ir Izraelio didėja.

71 proc. JAV žydų per 2016 metų prezidento rinkimus balsavo už Hillary Clinton ir tik 24 proc. – už Donaldą Trumpą, nors pastarasis žadėjo būti labiausiai proizraelietiškas prezidentas per visą istoriją.

„Mano tėvų kartos, net mano kartos žydams buvo daug lengviau būti progresyviems visais klausimais, išskyrus Izraelį, – sakė A.Waldman. – Mano vaikų kartos žydai, penktą, ketvirtą, trečią dešimtį metų einantys žydai, nenori savo pasaulėžiūroje daryti išimties Izraeliui.“

„Jie nenori dalyvauti tokioje pačioje veidmainystėje, kokioje dalyvauja mano karta ir ankstesnės kartos“, – pridūrė ji.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos