Dabar populiaru
Publikuota: 2015 lapkričio 19d. 12:13

Iš vaikų knygų lentynos

Šeima skaito knygą drauge
Vida Press nuotr. / Šeima skaito knygą drauge

Vėlyvo rudens vakarų tamsa ilga lyg tunelis, iš kurio traukinys išsprūsta vos trumpam dienos mirksniui. Kad netaptų dar ir monotoniška kaip ritmingas dundėjimas, galima ją išlaukti spalvotose knygų platybėse, apie kurias jums papaskos projektas vaikams ir jų tėveliams „Augu skaitydamas“, jaukiai dalijantis šilumą su prie šono besiglaudžiančiu vaiku, kurio akys žvilga iš nuostabos vos atvertus pirmą puslapį.

Tiesa, panašiai smalsumas ir sentimentai pasiglemš ir jų tėvelius, kai tik rankose atsidurs Ondržejaus Sekoro „Skruzdėliuko Ferdos nuotykiai“.

Leidyklos nuotr./„Skruzdėliuko Ferdos nuotykiai“
Leidyklos nuotr./„Skruzdėliuko Ferdos nuotykiai“

Pamenate? Tai tas pats patrakęs vabaliukas, kuris viską moka, viską pastato ir viską pataiso. Leidykla „Alma litera“ jį vėl sugrąžino jauniesiems skaitytojams, kad mokytųsi pilnaverčio gyvenimo ir gamtos pamokų. Ferdos gyvenimas ne šiaip verda – tiesiog kunkuliuoja. Netyčia atsidūręs toli nuo skruzdėlyno jis keliauja, dirba, padeda kitiems ir siautėja besismagindamas.

Nes toks nenuspėjamas jo charakteris – gera širdis ir nuotykiams pramušta galva. Žodžiu – įvairiaspalvė asmenybė, kurios neįmanoma sutramdyti. Todėl O. Sekoros tekste – jokio perdėto korektiškumo ir etinių nudailinimų, jokio ryškaus brūkšnio tarp to, kas gera ir bloga. Pasikalbėti perskaičius knygą bus daug apie ką.

Aurelijos Umbrasienės „Pražydęs kaktusas“ – tai jautri, jausminga istorija. Apie perdėtai kuklų, savęs nevertinantį dygliuotą kaktusą. Žinoma, kad prisimenate H. K. Anderseno pasaką apie nelaimingą „Bjaurųjį ančiuką“,

Leidyklos nuotr./„Pražydęs kaktusas“
Leidyklos nuotr./„Pražydęs kaktusas“

todėl lengvai galite numanyti, kaip likimas susiklostys tamsiausiame parduotuvės kampe susigūžusiam kaktusui. Taip mažai kas keičiasi po saule... Tos pačios „Zoombook“ leidyklos  knyga „RO BO TO plieniniame bokšte“ – daug keistesnė. Ieva Pikutytė ją sugalvojo lyg kokį kompiuterinį žaidimą, kuriame trys robotukai netyčia pastebi, kad gyvendami aukštame bokšte šiukšlina žemiau esantį miestą. Knyga vienam vakarui, kurį apgobs niūroka knygos atmosfera.

Ir kai ateis laikas ją praskaidrinti, mergaites galima bus supažindinti su Hete Bi – stebuklingų būtybių gydytoja. Claire Taylor-Smith „Drakono giesmė“ yra pirmasis serijos pasakojimas, kuriame dešimtmetė kaip tik savo gimtadienio dieną sutinka keistą mažą būtybę – rožinę (kaip gi kitaip!) drakonę Ugniabalsę, kuriai reikia grąžinti balsą. Mergaitė atsiduria stebuklingoje šalyje, sutinka dėdę, apie kurį iki šiol nieko nežinojo, ir supranta, kad yra išskirtinė. Iš kur tokia knygos idėja? Kartą viena mergaitė

Leidyklos nuotr./„Drakono giesmė“
Leidyklos nuotr./„Drakono giesmė“

Harietė paklausė mamos, kas gydo drakonus ir vienaragius, kai jie suserga. Vaikams juk kyla pačių netikėčiausių klausimų. Mama Lindsė Teilor su drauge Siuzana Smit (taip, jos dvi!) pagalvojo ir suprato, kad stebuklingų būtybių gydytojai. Netrukus ir surašė visa tai knygose apie Pasakėnijos karalystę. Taigi, vėliau skaitytojų laukia fėjos ir vienaragiai, dar daugiau spindinčių mergaitiškų menkniekėlių ir saldžių pasakojimų. Viso to, kas nesudėtinga ir kvepia stebuklais, po truputį surankiota magiškose kitų knygų šalyse. Lengvam skaitymui, kad oras nuskaidrėtų.

O dabar apie knygą, kurią mergaitėms sunkiai įsiūlysite. Nes jos visiškai nemėgsta vikingų, ginklų žvanginimo ir riebių keiksmų. Tikriausiai teks gerai pagalvoti, kuriam vaikui tiks Martin Conway knyga „Vikingas Olafas“, nes gyvenimas joje išties rūstus ir atšiaurus. Net jei rašytojas mėgina nuotaiką praskaidrinti netikėtais juokais, dažniausiai tai ne itin gelbsti visuomenėje, kurioje kailiniuoti vyrai išgėrinėja, mušasi ir išdavinėja vadus. Mažasis Olafas jaučiasi vienišas tarp tokių vikingų, todėl iškeliavęs kartu su kitais dėdės laivu, plaukiančiu užkariauti Anglijos žemių bei prisiplėšti lengvo grobio, slapta viliasi surasti savo dingusį tėtį. Tačiau ne viskas taip paprasta – jis svečioje šalyje jau sukūręs naują šeimą, o į nuotykių sūkurį įsipainioja galingi dievai, puskvaišiai milžinai ir visokie kitokie keisti sutvėrimai. Rašytojas ne daug ką slepia nuo savo skaitytojų ir prieš juos išskleidžia itin painią suaugusiųjų gyvenimų išklotinę. Kai kam tai tikrai patiks.

Panašiai ir rašytojas Gregory Hughesas savo knygoje „Nukabinčiau mėnulį“ paaugliams žada sąžiningą realaus pasaulio vaizdą. Ypač tiems, kurie „nemėgsta saldžių paaugliškų istorijų“. Kitaip ir būti negali, nes pats G. Hugesas gerokai gyvenimo mėtytas ir vėtytas. O rašytojai juk rašo apie tai, ką jiems skauda. Keista, bet knyga, kurios viršelyje žadami susitikimai su narkotikų prekeiviais, sukčiais, benamiais ir policininkais padvelkia tokia šiluma, kurios mums pritrūko vikingų žemėje. Mirus tėčiui, žvitri bebaimė dešimtmetė, pravarde Žiurkė, ir jos brolis Bobas iš Vinipego iškeliauja į Niujorką ieškoti dėdės. Miestas juos pasitinka su visa savo grėsminga, gniuždančia didybe ir jaukiu grožiu, kuriuos teks priimti ir įveikti net be adreso kišenėje ieškant žmogaus megapolyje. Be galo spalvingi charakteriai (ypač nenustygstančios Žiurkės), painios situacijos, įspūdingi miestovaizdžiai sukuria pagavų tekstą. Istoriją mums pasakoja Bobas, kuris seka paskui savo jaunėlę seserį, prilygstančią tvirtam ledlaužiui, į pačias pavojingiausias situacijas, todėl skaitytojui niekaip nebus nuobodu. O tada dar rašytojas sugalvoja pateikti siurprizą – liūdną knygos pabaigą (taip būna išties retai), kurioje vis dėlto palieka rusenti mažutę viltį.

Ir dar viena tarsi juodoji skylė skaitytojus įsiurbianti knyga – Terry Lynn Johnson „Ledo šunys“. Paklius net ir tie, kurie nemėgsta šalčio ir nepažįsta šunų, nes rašant ir vės suveikė tas pats tikrumo, nuoširdumo metodas. Rašytoja kažkada taip pat džiaugsmingai lėkė bekraščiais miškais mylimų

Leidyklos nuotr./„Ledo šunys“
Leidyklos nuotr./„Ledo šunys“

haskių tempiamu kinkiniu, kaip ir knygos herojė paauglė Viktorija Sekorda. Dresuotojos talentą ji paveldėjo iš žuvusio tėčio ir stengiasi patekti į prestižines „Baltojo Vilko“ lenktynes. Tam jai prireikia įsigyti vieną iš konkurento Kuko šunų, todėl išsiruošia su kinkiniu į daug ilgesnę ir pavojingesnę, nei iš pradžių atrodė, kelionę. Nutinka daug ko, nes „Ledo šunys“ yra laukinė, stichijų kupina išgyvenimo knyga, kurią košia šiaurės vėjai ir pūgos, kuri prie beskonės virtualybės pratusiems vaikams atvers įspūdingą juslinį pasaulį, gniuždantį ir gelbstintį gamtos grožį, privers pažiūrėti tiesiai į protingas ir jautrias haskio akis. Viktorija kovoja su gamtos stichijomis, kad išgyventų, išliktų, tačiau ilgainiui supranti, jog grumiasi su savimi pačia, įsisenėjusiomis nuoskaudomis ir kuria save iš naujo – tik daug stipresnę. Kartais tampa kiek nejauku „Ledo šunis“ skaityti patogiame fotelyje po šiltu pledu, kai tuo metu miške Viktoriją nutvilko begalinis laimės jausmas – vis dėlto pavyksta uždegti sudrėkusį degtuką ir taip išgelbėti ne vieną gyvybę.

Davidas Walliamsas jau parašė devynias knygas, nes vaikai eina dėl jų iš proto. Todėl ir mes ne itin smarkiai atsiliekame – jau skaitome penktąją jo knygą lietuviškai. Ir vėl nenusiviliame. „Klastinga tetulė“ supainioja sudėtingą, painią situaciją, kurios centre šį kartą atsiduria Stela, gyvenanti XX a. pradžioje. Mergaitę ištiko didžiulė nelaimė – avarijoje žuvo jos tėvai, todėl ją ėmėsi globoti baisioji teta Alberta. Tiksliau, ne tiek globoti, kiek regzti dar daugiau nusikalstamų planų atimti iš Stelos paveldėtą tėvų dvarą ir atsikratyti pačios dukterėčios. Tačiau drąsioji Stela niekada nepasiduoda, net kai situacija atrodo beviltiška, nudžiunga, kai į pagalbą ateina namų vaiduoklis. Galima būtų pasakoti ir toliau, nes tiesiog labai knieti, tačiau „Klastinga tetulė“ yra grynakraujis detektyvas, o tokių knygų siužetų pasakojimas yra didžiausias knygininkų nusikaltimas. Žiauri bausmė už tai – garantuota. Galima išduoti tik tiek, kad kraupių žmogžudysčių atmosferą čia praskaidrina tikra draugystė, ištikimybė, drąsa, senųjų aristokratų vertybės. Dar juokingos ir gausios Tony Ross iliustracijos bei su netikėtu užsidegimu rašytojo sudarinėjami šmaikštūs, vaizduotę kaip reikiant įsukantys įdomybių sąrašai (labai užkrečiantis užsiėmimas). Todėl šį detektyvą, kuriame tikrai žūsta žmonės, galima nesibaiminant siūlyti vaikams.

Partnerio turinys
Temos: 1 Vaikas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Pajūrį niokoja audra, lūžta šakos, uoste ribojama laivyba

Verslas

Vyriausybė tvirtina apynasrį prekybai: kišis į sutartis, lentynas, darbo laiką, viešins kainas

Aktualu

Gedimino kalne rudens lietus atvers daugiau žaizdų?

Verslas

Aiškėja LEU rūmų likimas: kelsis trys Vilniaus kolegijos fakultetai

Aktualu

Dainius Kreivys: Vilniui reikia tramvajaus, tik tai išgelbės nuo spūsčių

Aktualu

Šiaulių policija ieško tuberkulioze sergančio Stepono: jis turi būti izoliuotas

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Etikos sargai nesiims tirti S.Jakeliūno kaltinimų dėl M.Majausko elgesio

Verslas

Rokiškio rajono meras: Indijos bendrovių 200 mln. eurų investicijos išjudins miestą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Pirmyn į chronišką ateitį

Pasaulis kišenėje

Ohajo miesteliai ir nacionalinis lietuviškas patiekalas – vėžlių sriuba

Vardai

J.Bitinaitė apie dukros tėvą: „Sužinojusi apie nėštumą, jaučiausi nesaugiai, nieko iš jo nesitikėjau“

Verslas

„Norfos“ savininkas D.Dundulis: vienintelis dalykas, ko reikia verslui – netrukdyti

Gyvenimas

Su kurčiaisiais kolekciją sukūrusi D.Pavalkytė: rokerių rodomi ragai kurtiesiems reiškia visai ką kita

Vardai

Donatas Motiejūnas pirmąkart prakalbo apie sūnų: „Adomas – mano didžiausias gyvenimo pasiekimas“

Verslas

M.Starkevičiūtė kaltina D.Grybauskaitę ir I.Šimonytę – prašo ištirti, ar nepasipelnė iš krizės

Gazas

Lietuvos automobilių ralio čempionato finalui besiruošiantis Vaidotas Žala: paskutiniame etape – didžiulė intriga

Kultūra

Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų laureatės – D.Čepauskaitė ir G.Ambrazaitė

Kiekviename žingsnyje lydintys Šiaurės Korėjos diktatorių dinastijos atvaizdai

Aktualu

R.Karbauskio noras atimti J.Džiugelio postą neįgyvendintas – posėdis boikotuotas

Naujienos

Aktualu

Pajūrį niokoja audra, lūžta šakos, uoste ribojama laivyba

Verslas

Vyriausybė tvirtina apynasrį prekybai: kišis į sutartis, lentynas, darbo laiką, viešins kainas

Aktualu

Gedimino kalne rudens lietus atvers daugiau žaizdų?

Verslas

Aiškėja LEU rūmų likimas: kelsis trys Vilniaus kolegijos fakultetai

Aktualu

Dainius Kreivys: Vilniui reikia tramvajaus, tik tai išgelbės nuo spūsčių

Aktualu

Šiaulių policija ieško tuberkulioze sergančio Stepono: jis turi būti izoliuotas

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Etikos sargai nesiims tirti S.Jakeliūno kaltinimų dėl M.Majausko elgesio

Verslas

Rokiškio rajono meras: Indijos bendrovių 200 mln. eurų investicijos išjudins miestą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Pirmyn į chronišką ateitį

Pasaulis kišenėje

Ohajo miesteliai ir nacionalinis lietuviškas patiekalas – vėžlių sriuba

Vardai

J.Bitinaitė apie dukros tėvą: „Sužinojusi apie nėštumą, jaučiausi nesaugiai, nieko iš jo nesitikėjau“

Verslas

„Norfos“ savininkas D.Dundulis: vienintelis dalykas, ko reikia verslui – netrukdyti

Gyvenimas

Su kurčiaisiais kolekciją sukūrusi D.Pavalkytė: rokerių rodomi ragai kurtiesiems reiškia visai ką kita

Vardai

Donatas Motiejūnas pirmąkart prakalbo apie sūnų: „Adomas – mano didžiausias gyvenimo pasiekimas“

Verslas

M.Starkevičiūtė kaltina D.Grybauskaitę ir I.Šimonytę – prašo ištirti, ar nepasipelnė iš krizės

Gazas

Lietuvos automobilių ralio čempionato finalui besiruošiantis Vaidotas Žala: paskutiniame etape – didžiulė intriga

Kultūra

Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijų laureatės – D.Čepauskaitė ir G.Ambrazaitė

Kiekviename žingsnyje lydintys Šiaurės Korėjos diktatorių dinastijos atvaizdai

Aktualu

R.Karbauskio noras atimti J.Džiugelio postą neįgyvendintas – posėdis boikotuotas

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

32:43
00:08
05:21

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų