Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 15d. 16:51

Išrinktos geriausios 2012-ųjų metų verslo knygos

Dwightas Eisenhoweris
„Scanpix“/AP nuotr. / Dwightas Eisenhoweris

Kiekvienais metais daugybė naujų verslo knygų pasiekia lentynas, tačiau tik nedaugelis jų pasiūlo išskirtinių įžvalgų ir vertės. Akademinis verslo leidinys "Business+Strategy" nusprendė surasti pačias pačiausias 2012-ųjų metų verslo knygas, kurios nusipelnė būti perskaitytos kiekvieno verslo lyderio.

Iš viso atrinktos vos keturios knygos iš keturių skirtingų sričių: biografinė knyga, strategija, rinkodara bei inovacijos.

Geriausia metų biografinė knyga

Jeano Edwardo Smitho parašyta knyga apie 34-ąjį JAV prezidentą „Eisenhoweris kare ir taikoje“ (angl. „Eisenhower in War and Peace“) šiemet gali būti laikoma geriausia šioje srityje. Autorius yra politikos apžvalgininkas, istorikas bei politikos ekonomistas, prieš tai aprašęs Franklino D. Roosevelto bei Ulysso S. Granto (18-asis JAV prezidentas) gyvenimo istorijas.

Šią knygą galima skaityti kaip antrojo pasaulinio karo chronologiją, po kurios JAV tapo stipriausia šalimi ekonomine prasme. Kyla natūralus klausimas – kodėl knyga apie politiką nominuota geriausia verslo knyga? Visa paslaptis slypi Eisenhowerio asmenybėje ir lyderystėje, kurios principus gali taikyti ir verslo pasaulio atstovai. Turime iš ko pasimokyti!

Smitas perteikia Eisenhowerio portretą kaip ryžtingo ir susikaupusio žmogaus, kuris turėjo talentą manipuliuoti rašytomis ir nerašytomis taisyklėmis, biurokratija ir „socialiniais žemėlapiais“. Aštuonerius metus prezidento pareigas ėjęs D.Eisenhoweris buvo ne tik populiariausias šiuolaikinės istorijos JAV vadovas, tačiau taip pat ir efektyviausias.

Būtent Eisenhoweris sustabdė karą su Korėja, pažabojo infliaciją, subalansavo federalinį biudžetą, sumažino nedarbą inicijuodamas daugybę viešųjų darbų, tokių kaip magistralės statybos tarp valstijų. Žinoma, jis darė klaidų. Viena iš jų – centrinės žvalgybos valdybos išsiuntimas į Iraną, kurio atgarsiai juntami dar šiandien.

Būsimasis JAV prezidentas gimė 1890-iais metais, buvo trečiasis iš septynių sūnų. Neturėdamas pinigų stoti į koledžą, Eisenhoweris išsikovojo vietą į Vest Pointo universitetą. Paprastai į šį universitetą patekdavo politinių ryšių turinčių tėvų vaikai. Universitete jis pasižymėjo praktiniais futbolo įgūdžiais, o karyba susidomėjo vėliau.

Iki antrojo pasaulinio karo pradžios, Eisenhoweris kariuomenėje jau buvo tarnavęs 27-erius metus. Nors pats Eisenhoweris nebuvo stiprus strategas, tačiau mokėjo surasti konsensusą su kitais puikiai strategais, tad sudarė sąjungas su Franklinu D. Rooseveltu, Winstonu Churcilliu, Jozefu Stalinu ir kitais lyderiais.

Šiame veikale galima rasti daug sau naudingų pamokų iš Eisenhowerio gyvenimo ir karjeros. Vėliau, jau po prezidentavimo, jis įspėjo, kad JAV privalo „vengti tapti baime valdoma valstybe ir didžiuoti savo konfederacija“. Pasikliaudamas sąjungininkais, jis pakeitė pasaulį. Tai pamoka, kurią turime įsisavinti šiais iššūkių pilnais laikais.

Geriausia metų strategijos knyga

2005-iais metais iš 500 didžiausių pasaulio bendrovių, vos 44 buvo iš kylančių rinkų (angl. emerging markets). 2010-iais metais tokių bendrovių skaičius buvo jau 113, t.y. 2,5 karto daugiau. Dėl kokių priežasčių vos per penkerius metus taip stipriai pagausėjo šių bendrovių?

Į šį klausimą bando atsakyti trijų verslo akademikų – Amitava Chattopadhyay, Rajeev Batra ir  Aysegul Ozsomer – knyga „Naujų kylančių rinkų tarptautinės bendrovės: keturios strategijos, kaip sudrebinti rinką ir sukurti prekės ženklus“ (angl. „The New Emerging Market Multinationals: Four Strategies for Disrupting Markets and Building Brands“).

Autoriai koncentruojasi ties kylančių rinkų bendrovėmis (KRB), aiškinasi jų sėkmės priežastis. Šios KRB nebėra antraeilį vaidmenį tarptautinėje rinkoje vaidinantys verslo vienetai. Jos turi, kaip autoriai teigia, „ambiciją, viziją ir pasitikėjimą savimi, būdingą norinčioms tapti tarptautinėmis gigantėmis“. Keletas tokių pavadinimų: Pietų Korėjos „LG Electronics“, Kinijos „Lenovo“, Indijos „Wipro“, Taivano „HTC“, Kinijos „Haier“, Turkijos „Arçelik“ bei kitos.

Knygoje išsklaidomas mitas, jog KRB suklestėjo tik dėl mažesnių gamybos sąnaudų galimybės bei turimų didžiulių resursų. Autoriai identifikavo keturias strategijas, kuriomis šios bendrovės prasimušė kelią į sėkmę. Dvi iš jų yra žinomos – lyderystė kaina, kai naudojamas kainų struktūros grandinėje pranašumas (didžiąja dalimi, galimybė mokėti daug mažesnį atlyginimą) bei žinių svertas, kai aptarnaujama vidaus rinka, puikiai pažįstant jos vartotojus.

Daug įdomesnė yra trečioji strategija, kuria siekiama įgyti konkretų inovacijų pranašumą ir tuo pat metu išvengti tiesioginės konkurencijos su stiprias pozicijas užimančiomis Vakarų bendrovėmis. Šios nišų kūrėjos identifikuoja specifinius vartotojų segmentus, dažnai smulkius, kur jie gali įtvirtinti pradines pozicijas, o vėliau stipriai plėtotis. Tarkim, Indijos bendrovė „Mahindra & Mahindra“ iš pradžių gamino nedidukus traktorius savo šalyje, o vėliau atrado žoliapjovių golfo laukams rinką ir užėmė pirmaujančias pozicijas JAV ir Australijos rinkose.

Ketvirtoji strategija – tarptautinio prekės ženklo kūrimas – reprezentuoja dramatiškai pasikeitusį požiūrį. Vos prieš kelis metus kylančios rinkos buvo žinomos kaip pigių prekių gamintojos. Šiandien, nemažas skaičius šių bendrovių kontroliuoja patrauklius prekės ženklus, gamina aukštos klasės produktus, tarkim, HTC, „Wipro“, „Natura Cosmeticos“, „Apollo Tyres“. Ši transformacija yra itin aktuali kylančioms rinkoms, kadangi vadovaujantis šia strategija galima uždirbti labai dideles pelno maržas (iki šiol tai buvo Vakarų bendrovių privilegija).

„Naujų kylančių rinkų tarptautinės bendrovės“ yra aktuali knyga, nes padeda suprasti pamatines logines prielaidas, kuriomis vadovaujasi į tarptautinę areną žengiančios bendrovės iš kylančių rinkų. O šios korporacijos veržiasi į visus sektorius: elektroniką, automobilių gamybą, paslaugų sektorių, farmaciją bei kitas. Taip pat knyga primena mums kertinius strategijos principus, padedančius identifikuoti, sukurti ir išlaikyti konkurencinį pranašumą rinkoje.

Geriausia metų rinkodaros knyga

Jimas Stengelis daug metų buvo atsakingas už „Pampers“ prekės ženklo plėtojimą, o baigęs karjerą nusprendė parašyti knygą „Aukite: kaip idealai paskatina plėtrą ir pelną didžiausiose pasaulio bendrovėse“ (angl. „Grow: How Ideals Power Growth and Profit at the World’s Greatest Companies“).

Šioje knygoje J.Stengelas nagrinėja prekės ženklo svarbą versle. Anot jo, prekės ženklas turi gerinti vartotojų kasdienį gyvenimą, o tai pasiekti įmanoma tik turint aistringus įsitikinimus bei vertybes. J.Stengelas teigia, jog tai didžiausias konkurencinis pranašumas.

Nors daugelis verslo akademikų su šiuo teiginiu nesutiktų, prekės ženklas yra svarbu. Galiausiai, pats Peteris Druckeris teigė, jog dvi svarbiausios funkcijos versle yra inovacijos ir rinkodara. Todėl itin svarbu nuosekliai suderinti organizacinę struktūrą, kultūrą ir gebėjimus, jog šie atitiktų bendrovės viziją, strategiją bei prekės ženklą.

Prielaida, jog prekės ženklo vertė yra tiesiogiai susijusi su bendrovės verte, kartojasi visoje knygoje. Tiesą pasakius, prekės ženklo ir verslo sėkmė yra sinonimai, teigia autorius. Norėdamas argumentuoti šią tezę, jis apskaičiavo, jog puikius prekės ženklus turinčių bendrovių investicinę grąža akcijų biržoje siekė 400 procentų (remiantis „Standard & Poor’s“).

Stengelas teigia, jog svarbiausia yra turėti idealus – „niekas labiau nemotyvuoja žmonių, kaip stiprūs idealai.“ Anot jo, prekės ženklo idealas apibrėžia tai, kas yra prekės ženklas ir tai, kuo jis nėra, pabrėžia jo stiprybes bei silpnybes, esamą ir potencialų išskirtinumą rinkoje. Prekės ženklo idealai sukuria emocinį ryšį su vartotojais bei darbuotojais.

Kaip sukurti prekės ženklo idealus? Anot autoriaus, pirmiausiai reikia atrasti kaip jūsų prekės ženklas yra susijęs su „penkiomis esminėmis žmonių vertybėmis“ (džiaugsmas, tarpusavio ryšys, troškimas atrasti naujus horizontus, pasididžiavimas, socialinė atsakomybė), o tuomet surasti išskirtinius, autentiškus ir tikslingus panašumus su prekės ženklu.

Paskutinis klausimas – kaip prekės ženklo idealus paversti bendrovės ašimi, apie kurią vystytųsi kitos veiklos? Stengelis išskiria keturias must-do užduotis: sukurti atitinkamą bendrovės kultūrą, komunikuoti apie idealus darbuotojams bei vartotojams, pateikti atitinkamą klientų patirtį, įvertinti progresą idealų atžvilgiu.

„Aukite: kaip idealai paskatina plėtrą ir pelną didžiausiose pasaulio bendrovėse“ skirta ne tik didžiausioms pasaulio bendrovėms. Šiemet ši knyga rinkodaros srityje nominuota geriausia todėl, jog padeda geriau suvokti prekės ženklo svarbą bendrovei bei pateikia praktiškus patarimus jam vystant. Knyga įkvepia mus įsivaizduoti, kokie puikūs dalykai gali nutikti, jeigu bendrovė susivienys bei nuspręs prekės ženklo idealus priešpastatyti kitoms verslo funkcijoms.

Geriausia metų inovacijos knyga

„Sony“ ignoravo kontekstą, kai pristatė pirmąją elektroninę skaityklę – jai trūko didžiulės elektroninių knygų bibliotekos – todėl patyrė nuostolius. Kaip teigia Tuko mokyklos strategijos profesorius Ron Adneris, vėliau „Amazon“ bendrovės sukurta „Kindle“ skaityklė ėmė dominuoti rinkoje dėl glaudaus bendradarbiavimo su knygų leidėjais.

Autorius knygoje „Platūs lęšiai: nauja inovacijų strategija“ (angl. „The Wide Lens: A New Strategy for Innovation“) pateikia įrankių rinkinį, kaip išvengti „Sony“ likimo. Šiame veikale pateikta daugybė pavyzdžių, padedančių skaitytojams pažvelgti į savo bendrovę iš naujos perspektyvos – šiuo atveju, iš ekosistemos perspektyvos, kurioje bendrovė inovuoja.

Pirmoje knygos dalyje apibūdinamos dvi dažniausiai pasitaikančios klaidos: bendro inovacijų kūrimo rizika, kai bendrovė nepagalvoja apie tiekėjus bei kitus partnerius, būtinus pateikiant sprendimą rinkai, ir priėmimo grandinės rizikos, kai bendrovės nepagalvoja apie kitus rinkos žaidėjus, būtinus užtikrinant galutinį inovacijos rezultatą bei produkto vertę.

Antroji ir trečioji dalys skirtos konkretiems patarimams, kaip išvengti šių klaidų. Iš pradžių Ronas Adneris pristato inovacijų ekosistemos „vertės planą“ (angl. value blueprint), kuriuo identifikuojamas galutinis vartotojas, tiekėjai, padedantys realizuoti sprendimą ir tarpininkai bei „papildytojai“, kurių reikia norint užtikrinti sklandų veikimą.

Autorius įspėja, jog nereikia skubėti „įšokti“ į rizikingos inovacijos realizavimą iš karto. Paprastai prireikia didelių finansinių išteklių, norint realizuoti išties inovatyvią idėją. Adneris patvirtina, jog įžengti pirmam į rinką nėra privalumas, nes pirmasis dažnai daro daug klaidų. Kalbant šia tema, dažnai analizuojamas grotuvo „Apple iPod“ pavyzdys, kuris suklestėjo nepaisant to, jog rinkoje jau seniai buvo didelis grotuvų pasirinkimas.

Knyga „Plašūs lęšiai: nauja inovacijų strategija“ padeda išspręsti dvi problemas. Visų pirma, iš jos naudingų patarimų gali pasisemti ir smulkios bendrovės, kurios taip pat inovuoja, tik ne tokiu didžiuliu mastu. Antra, iki šiol trūko nuoseklaus gido, kaip inovuoti tam tikroje aplinkoje (ekosistemoje), o taip pat paruošti organizaciją inovacijoms iš vidaus. Nors mano patirtis sako, jog išorinis kontekstas yra daug sunkesnis barjeras.

Inovacijų ekosistemos visuomenei padaro daugiau žalos negu duoda naudos. Tarkim, medicinos srityje dažnai egzistuoja interesų konfliktai tarp farmacijos bendrovių, draudikų, daktarų bei ligoninių, ko pasekoje prarandame daugybę puikių inovacijų, galinčių išgelbėti mums gyvybes. Dažnai pritrūksta vyriausybės palaiminimo – kitaip tariant, ekosistemos dalyvi0 – jog būtų galima realizuoti vieną ar kitą inovatyvią idėją.

Šaltinis: Verslo akademinio leidinio „Strategy+Business“ straipsnis „Geriausios 2012-ųjų metų verslo knygos“ (angl. „Best Business Books 2012“) (2012 m. lapkričio 27 d.)

Naujienas apie literatūrą, knygų recenzijas ir konkursus sekite tinkle „Facebook“. Tapkite „15min knygų lentynos“ gerbėjais!

Verslas.in
Temos: 1 Knyga
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Pontem“ kotletų atsivalgęs Seimas rengiasi ieškoti naujų maitintojų

Sportas

Sielvartas Kroatijoje: toks šansas daugiau gali nepasikartoti

Aktualu

Ko Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas tikisi iš susitikimo Helsinkyje?

Vardai

15min studijoje – festivalio „Midsummer“ pristatymas su V.Petreikiu ir „G&G Sindikatu“

Dirbančių mamų byla: kaip apginta teisė į mokamas nėštumo ir gimdymo atostogas

15min tema Verslas

Su Vyriausybe susitarusi „Danpower“ nutylėjo apie milijonus Rakauskams

Pasaulis kišenėje

Lietuvą apėmė kelionių karštinė: visoje šalyje iššlavė naujuosius magnetukus

Verslas

Reitingų agentūra įvertino Lietuvą: patikima investicijoms, bet galima ir geriau

Prancūzai švenčia pergalę pasaulio futbolo čempionate

Vardai

Šokiruojantis Meghan Markle tėvo pareiškimas: „Mano dukra išsigandusi, matau tai iš jos šypsenos“

Sportas

Prancūzijos žiniasklaida: „Tai yra amžina laimė, amžina legenda“

Sportas

Juodoji Prancūzijos triumfo pusė: išdaužytos vitrinos, apversti automobiliai, riaušės ir mirtis

Aktualu

Tomas Viluckas: Tegul ministrai bijo Paskutinio teismo

Mokslas.IT

„Fortnite“ konkurentas su siaubo elementais: adrenalinas liesis per kraštus

Sportas

C.McGregoras šlovina V.Putiną: „Tai vienas geriausių mūsų laikų lyderių“

Vardai

Karališkoji šeima išplatino princo Louiso krikštynų nuotraukas: pamatykite išskirtinius kadrus

24sek

Į NBA išvykstantis D.Songaila – apie LKL aukso žiedą, trenerio karjerą ir tikslus už Atlanto

Aktualu

Vilkaviškyje pro langą iškrito devynmetė

Aktualu

Iš Vyriausybės rezervo bus skirta 48 tūkst. eurų moksleiviams iš Rytų Ukrainos priimti

Verslas

Ekspertai neturi vieno recepto, kaip po 2019-ųjų elgtis kaupiantiems pensijai

Naujienos

Aktualu

„Pontem“ kotletų atsivalgęs Seimas rengiasi ieškoti naujų maitintojų

Sportas

Sielvartas Kroatijoje: toks šansas daugiau gali nepasikartoti

Pasaulis kišenėje

Lietuvą apėmė kelionių karštinė: visoje šalyje iššlavė naujuosius magnetukus

Vardai

15min studijoje – festivalio „Midsummer“ pristatymas su V.Petreikiu ir „G&G Sindikatu“

Dirbančių mamų byla: kaip apginta teisė į mokamas nėštumo ir gimdymo atostogas

15min tema Verslas

Su Vyriausybe susitarusi „Danpower“ nutylėjo apie milijonus Rakauskams

Verslas

Reitingų agentūra įvertino Lietuvą: patikima investicijoms, bet galima ir geriau

Aktualu

Ko Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas tikisi iš susitikimo Helsinkyje?

Prancūzai švenčia pergalę pasaulio futbolo čempionate

Vardai

Šokiruojantis Meghan Markle tėvo pareiškimas: „Mano dukra išsigandusi, matau tai iš jos šypsenos“

Sportas

Prancūzijos žiniasklaida: „Tai yra amžina laimė, amžina legenda“

Sportas

Juodoji Prancūzijos triumfo pusė: išdaužytos vitrinos, apversti automobiliai, riaušės ir mirtis

Gyvenimas

Ko trūksta organizmui, jei ūžia ausyse ir apninka depresijos epizodai?

Aktualu

Tomas Viluckas: Tegul ministrai bijo Paskutinio teismo

Mokslas.IT

„Fortnite“ konkurentas su siaubo elementais: adrenalinas liesis per kraštus

Vardai

Karališkoji šeima išplatino princo Louiso krikštynų nuotraukas: pamatykite išskirtinius kadrus

24sek

Į NBA išvykstantis D.Songaila – apie LKL aukso žiedą, trenerio karjerą ir tikslus už Atlanto

Aktualu

Gruzijoje per avariją šachtoje žuvo keturi žmonės

Verslas

Kas iš tiesų yra svarbiausia statant namą: apmaudu, bet ne fasadas

Sportas

C.McGregoras šlovina V.Putiną: „Tai vienas geriausių mūsų laikų lyderių“

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Sveikata

Svajonių virtuvė