Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 24d. 20:07

K.Sabolius apie knygą „Homo Deus. Glausta žmonijos istorija“: žmogus turi suvesti sąskaitas su savimi

Kristupas Sabolius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kristupas Sabolius

Po tarptautiniu bestseleriu tapusios knygos „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“ nauja Yuval Noah Harari knyga „Homo Deus. Glausta rytojaus istorija“ sulaukė ne mažesnio populiarumo. Penktadienį Vilniaus knygų mugėje vykusioje diskusijoje, moderuojamoje Aušros Kaziliūnaitės, savo mintimis apie naujausią Y.N.Harari kūrinį dalinosi knygą Lietuvoje išleidusios leidyklos „Kitos knygos“ vadovas Gediminas Baranauskas, menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė ir filosofas Kristupas Sabolius.                                                                                                          

G.Baranauskas džiaugėsi knygos sėkme ir pabrėžė jos reikšmę šiandienos pasaulyje: „Mūsų leidyklai teko didelė garbė, buvo labai malonu ir smagu tapti Y.N.Harario, autoriaus, kuris jau dabar vadinamas vienu svarbiausių ne tik istorikų, bet ir intelektualų, leidėjais. <…> Didžioji dalis žmonių nesupranta, kas pasaulyje vyksta, ir tas nežinojimas sukelia labai pavojingą situaciją. Demokratinėse visuomenėse mes sprendžiame labai daug ir nežinoti yra pavojinga.“

Jo teigimu, šiuo metu Y.N.Harario knygos išverstos 12 mln. egzempliorių tiražu ir išverstos į 50 kalbų.

Pasak G.Baranausko, Y.N.Harari dirba prie naujos knygos, kuri anglų kalba turėtų pasirodyti šių metų rugpjūtį ar rugsėjį. Ji vadinsis „21-a XXI a. pamoka“. „Jei „Sapiens“ buvo apie praeitį, o „Homo Deus“ apie ateitį, tai ši knyga bus apie dabartį“, – sakė G.Baranauskas.

Lrt.lt nuotr./Yuval Noah Harrari „Homo Deus: Glausta rytojaus istorija“
Lrt.lt nuotr./Yuval Noah Harrari „Homo Deus: Glausta rytojaus istorija“

Pristatyme dalyvavusi menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė sakė, jog abi Y.N.Harario knygos jai paliko didelį įspūdį: „Man tai buvo protą sukrečiantis atradimas, nes pirmą kartą susidūriau su tekstu, kuriame į žmogų žvelgiama iš stingdančio kosminio šalčio aukštumų, kur homo sapiens tėra tik smiltelė milijonų metų istorijoje. <...> Mane sukrėtė knygos ahumanizmas. Čia humanizmas nėra iškeliamas kaip kažkas, iš ko mes turėtume spręsti apie ateitį. Ateitis yra visiškai miglota ir galbūt visai nepriklausanti homo sapiens“

Kristupas Sabolius, dalindamasis mintimis apie knygą, sakė: „Turbūt svarbiausias momentas, kuris man kaip filosofui krenta į akis, yra tai, jog daugybę dešimtmečių šios temos buvo plėtojamos įvairiuose teoriniuose diskursuose, bet šis darbas buvo atliekamas labai fragmentiškai. To sinoptinio vaizdo, kuris susietų įvairias posthumanistines teorijas, trūko.“

Pasak K.Saboliaus, Y.N.Harari suabejoja žmogaus verte, o tai gali labai skaudinti lietuvių kalbos mokytojas, kalbančias apie humanistinius idealus literatūroje, ar tuos, kurie yra tikri, jog geriausia, ką galima pasiekti etine prasme – tai gerbti kitą žmogų.

„Bet žmogus yra baisi jėga ir mums reikia su savimi kažkaip dorotis. Ši knyga, mano akimis, tai puikiai atskleidžia. Mes turime suvesti sąskaitas su savimi“, – sakė K.Sabolius.

Vaizduotę tyrinėjantis K.Sabolius atkreipė dėmesį į tai, jog ši tema paliečiama ir Y.N.Harario knygoje. „Jis daug kalba apie vaizduotę ir jos svarbą. Kartu parodo, kad žmonija yra ne kas kita, bet vaizduotės produktas. <...> Vaizduotė taip pat veikia ir kaip socialinio reguliavimo mechanizmas. Niekas kitas taip nesirūpina vaizduote kaip galios centrai “, – kalbėjo K.Sabolius, pridurdamas, jog Y.N.Harari savo knygą rašo gamtamokslio diskurso rėmuose ir, jo nuomone, kiek stokoja filosofijos konteksto.

Susipažinti su ištrauka iš knygos „Homo Deus. Glausta rytojaus istorija“ galite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų