Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 liepos 25d. 14:47

Knyga „Pirmąkart mama“ – V.Rykštaitės dovana pirmakartėms, ne tik laukinėms ir pasiutusioms mamoms

Vaiva Rykštaitė „Pirmąkart mama“
Leidyklos nuotr. / Vaiva Rykštaitė „Pirmąkart mama“

Autorė Vaiva Rykštaitė išleidžia septintą knygą – „Pirmąkart mama“. „Tai mano dovana pirmakartėms, laukinėms, pasiutusioms moterims, kurios pačios nenutuokė viduje slypint pūkuotą švelnią mamytę“, – žiniasklaidai išplatintame pranešime teigia rašytoja.

V.Rykštaitė sako, kad rengdama šią knygą skaitė daugiau, nei ruošdamasi magistriniam darbui.

„Pirmas, netikėtas, viską sujaukiantis tapsmas mama. Toji patirtis mane ištiko kaip šokas, vėliau virto tapatybės krize, tartum nesibaigiantis meilės priepuolis su paranojos priemaišomis. Į šį gyvenimo pokytį nusprendžiau pažvelgti akademiškai ir pačiai sau atsakyti į kilusius klausimus: ar po gimdymo pasikeitė mano smegenys? Ar man reikia mamyčių klubo? Ar vis dar galiu būti seksuali? Kodėl mano močiutės ir kitos Sovietų Sąjungos moterys nežindė savo vaikų? Kas, visuomenės manymu, yra gera mama?“, – dalinasi autorė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaiva Rykštaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vaiva Rykštaitė

Knyga skirta ir visoms rožinėms merginoms, nė karto nepamynusioms tėvų liepimo namo grįžti devintą.

„Nors neužrašytos pramočių patirtys mūsų nepasiekė, feminizmas XX a. II pusėje paskatino žvelgti į vaikų gimdymą ir auginimą ne kaip į prievolę, bet kaip į sąmoningą pasirinkimą. Taip atsirado motinystės tyrimai, lydėję knygos autorę. Jeigu mamos užrašytų savo istorijas, jos daug kuo būtų panašios: „Turėti vaikų? Niekada. Arba kada nors. Jie bus planuoti. Tikrai nepavirsiu rūpestinga ir pervargusia mamyte ir tikrai nebūsiu panaši į savo mamą.“ Tada kūdikis, turintis savų planų, ateina ir mažulyte kojele nuspiria mamos įsitikinimus, planus, iliuzijas ir prietarus. Bet suteikia išminties ir patirties, leidžiančios parašyti knygą, kurioje dera rašytojos talentas, mokslininkės smalsumas, moters išmintis ir mamos humoro jausmas“, – taip apie knygą atsiliepia Humanitarinių mokslų daktarė Solveiga Daugirdaitė.

Anot rašytojos Monikos Budinaitės, tai nuostabus, tikslus literatūrinis pjūvis tarp troškimų ir instinktų, laisvės ir motinystės, tarp bevaikės divos ir matronos. Įtaigu, jautru, juokinga – įtrauks nuo pirmojo sakinio.

„Kadaise išgirdau posakį „vaiko dėka gimsta motina“, bet tik susilaukusi savų atžalų suvokiau jo esmę. Vaivos nauja knyga gvildena būtent šią temą. Rekomenduoju visiems, kurie, kaip ir aš, negali pakęsti knygų apie motinystę ir vaikų auginimą, ir kviečiu leistis į labai asmeninę psichologinio virsmo kelionę, aprašytą su autorei būdingu šmaikštumu ir įžvalgumu“, – knygą įvertino dviejų vaikų mama Laura Bušeikaitė-Hasan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

26:32
00:48
26:34

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/