Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Knygos recenzija: „El Narco“: koks iš tiesų kruvinas karas šiuo metu vyksta Meksikoje

el narco
el narco
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje kiek neįprasta apžvelgti anglų kalba pasirodančias knygas, tačiau kai kurios jų išties vertos dėmesio ir pastangų perskaityti net ir ne gimtąja kalba. Viena tokių drąsiai laikyčiau knygą „El Narco: Inside Mexico's Criminal Insurgency“. Ji – tema, prikausčiusia viso pasaulio žiniasklaidos dėmesį: apie narkotikų mafiją Meksikoje, pavertusią šią šalį kruvinu mūšio lauku.

Buvo laikai, kuomet atrodė, jog mafijos čiuptuvai labiausiai sukoncentruoti dviejose pasaulio vietose. Sicilijoje, iš kur mafijinės struktūros išplito po visą pasaulį. Ir, žinoma, Kolumbijoje, kokaino širdyje, kur vietiniai narkobaronai su Pablo Escobaru priešakyje sukrovė milijardinius turtus. Tačiau laikai smarkiai keičiasi, ir tiek Sicilija, tiek Kolumbija, nors vis dar vaidina nemenką vaidmenį pasaulinėje nelegalioje industrijoje, jau nebėra priešakinėse linijose.

Mishos Glenny knyga „McMafia“ (išleista ir lietuvių kalba) puikiai atskleidė, kad nusikalstamas pasaulis jau seniai nepaiso sienų, jis yra globalus. Na, o Ioan Grillo knygoje „El Narco: Inside Mexico's Criminal Insurgency“ analizuojama situacija šalyje, kurią dabar galėtume vadinti karščiausiu ir kruviniausiu pasaulio narkomafijos tašku. Tai – Meksika. Jau kurį laiką daugybei žmonių ši šalis asocijuojasi ne tik su Kankuno ar Akapulko paplūdimiais, majų ir actekų paslaptimis, margarita ir kaktusais. Reportažai apie kruvinus mūšius pasienyje su JAV, dešimtis sudarkytų kūnų, rastų gatvėse, bejėgę ar korumpuotą policiją ir miestus, kurių žmonės bijo išeiti į lauką, pribloškė pasaulį. Kaip atsitiko, kad šalis, dar visai neseniai atrodžiusi viena iš geidžiamiausių turistinių kelionių krypčių, tapo nauja karo zona?

Iš tiesų šis procesas, kurio vaisius akivaizdžiausiai matome tik dabar, truko ilgus dešimtmečius. Tiesa, nebuvo pakankamai knygų, kuriose jis būtų aprašytas. Nebuvo išleista tokio populiarumo sulaukusi knyga kaip „Killing Pablo“, parodžiusi, kaip veikia narkotikų mafija Kolumbijoje. Buvo „Desperados“ ir „Drug Lord“, tačiau jos – ne apie šiuos, kruviniausius Meksikos mafijos istorijoje laikus. I.Grillo knyga puikiai užpildo šią spragą.

Britų žurnalistas, jau kurį laiką gyvenantis ir dirbantis Meksikoje, kruopščiai surinko informaciją, galinčią susidaryti aiškų vaizdą apie tai, kas vyksta šioje šalyje, ir, galbūt tai dar svarbiau, – kodėl viskas taip atsitiko.

Knyga padalinta į tris skyrius. Pirmame jų apžvelgiama prekybos narkotikais Meksikoje istorija nuo seniausių laikų iki dabar. Tai iš tiesų sudėtinga istorija, kurioje sunku surasti tiesą, kaip nusirista iki dabartinių tikrų tikriausių mūšių Meksikos pasienyje su JAV (23 tūkst. žuvusiųjų per 5 metus). Remdamasis tiek oficialiais dokumentais, tiek plačiai paplitusiomis, tačiau sunkiai įrodomomis konspiracijos teoirjomis autorius rodo, kokį vaidmenį visame tame vaidino politikai (o jų, taip pat ir policijos rolė, labiau siekiant ne suvaldyti situaciją, o iš jos pasipelnyti, akivaizdi), prekiautojai narkotikais iš kitų šalių (kinai, atvežę opiumą į šią šalį, kolumbiečiai, aprūpinę vietinius narkotikų baronus kokainu) ir, žinoma, amerikiečiai. Autoriaus pozicija gana aiški – jeigu nebūtų toks milžiniškas amerikiečių poreikis narkotikams, kruvino narkotikų karo Meksikoje nebūtų. Taip pat kritikuojama amerikiečių politika, kuri dažnai ne padėdavo užkirsti kelią prekybos narkotikais plitimui, o netgi ją paskatindavo. Nuoseklios politikos nebuvimas, nesutarimas dėl priemonių, kaip turėtų būti kovojima su narkotikų karteliais, galų gale, neaiškios istorijos su CŽV, kuri neva irgi galbūt dalyvavo šiame nešvariame versle – autorius įstikinęs, kad tai prisidėjo prie Meksikos tapimo kriminaline valstybe.

I.Grillo aprašo susitikimus su prekiautojais narkotikais, už grotų pakliuvusiais narkobaronais, keliauja į Kolumbiją, kad pakalbėtų su žmonėmis, pagal užsakymą žudančiais žmones, dalinasi įspūdžiais iš karo zonomis virtusių miestų (net patyrę karo žurnalistai, atvykę į Meksiką, pasimeta –Irake ar Afganistane ne kartą buvę specialistai supranta, kad  čia irgi vyksta tikras karas, tačiau jis galbūt dar baisesnis ir be jokių taisyklių – nauju kruvinu tašku bet kurią akimirką gali tapti bet kuri Meksikos vieta). Šis vaizdas, net ir jau susipažinus su reportažais iš Meksikos, pakankamai bauginantis.

Antrame skyriuje autorius analizuoja Meksikos narkotikų kartelių veiklos metodus, būdus, kaip gabenami narkotikai, mafijos grupuočių struktūrą, jų kultūrą, netgi požiūrį į religiją. Žiaurumas atrodo protu nesuvokiamas, o žmogaus gyvybė nuvertinta iki kelių dešimčių dolerių (autoriaus kalbinti paaugliai pasakoja, kad už žmogaus nužudymą jie gauna 85 dolerius).

Trečiame skyriuje autorius analizuoja, kaip įmanoma šią problemą spręsti, kokia galima ateitis. Tai – pakankamai niūru ir, turint omenyje pastarųjų dešimtmečių istoriją, situacija Meksikoje, panašu, kad atsidūrė aklavietėje.

Knyga taip įtraukia, kad ją skaityti galima kone kaip kriminalinį romaną, o jeigu nežinotum, kad tai – tikri faktai, pagalvotum, jog autorius viską dramatizuoja ir padidina žiaurumo mastus. Knygą statyčiau į vieną gretą su tokiais klasikiniais kūriniais apie mafiją kaip „Wiseguy“ ir rekomenduočiau ne tik tiems, kam įdomi nusikalstamų grupuočių veikla, bet ir visiems, kas domisi svarbiausiais pastarųjų metų pasaulio įvykiais, bei norintiems suvokti, kaip kai kuriose šalyse vyksta kriminalinių struktūrų, valdžios, policijos susiliejimas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau