Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 14d. 19:50

Knygų kelionės: kokias vietas aplankyti Amsterdame?

„Rijksmuseum“ biblioteka meno knygų biblioteka
Aušros Kaziliūnaitės nuotr. / „Rijksmuseum“ biblioteka meno knygų biblioteka

Keliaudama po kitas šalis dažniausiai savo pažintį su nauja vieta pradedu knygynais, bibliotekomis ir kitomis knygų vietomis. Tai tam tikras ritualas, per kurį prisijaukinu naują miestą.

Viena vertus, knygų vietos skirtingose pasaulio taškuose skiriasi, kita vertus, kur beapsilankytum, mylėdamas knygas šiose vietose jautiesi savas. Lankydamasis knygynuose, bibliotekose, knygų turgeliuose gali nemažai sužinoti ne tik apie knygynus, bibliotekas bei knygų turgelius, bet ir apie pačius miestus, šalis bei kultūras. Net jeigu lankaisi ten, kur prikrauta guli daugybė tau nežinomomis kalbomis parašytų knygų, iš to, koks jų asortimentas, išdėstymas, personalas, knygų kiekis, kokiose miesto vietose šie taškai išsidėstę, gali sužinoti tikrai daug apie visuomenę bei kultūrą. Esama miestų, kuriuose nepriklausomi knygynai tarsi nustumti į paraštes, nepastebimi, mažai lankomi, paslėpti, kai kuriuose – atvirkščiai – geriausią knygų selekciją turinčios vietos išdėstytos centruose ir yra tapę neatskiriama ten gyvenančių miestiečių kultūros bei kasdienybės dalimi.

Net jeigu lankaisi ten, kur prikrauta guli daugybė tau nežinomomis kalbomis parašytų knygų, iš to, koks jų asortimentas, išdėstymas, personalas, knygų kiekis, kokiose miesto vietose šie taškai išsidėstę, gali sužinoti tikrai daug apie visuomenę bei kultūrą.

Būtent apie tokį atvejį šį kartą ir ketinu papasakoti. Amsterdamą, miestą, kuriame gyvenau kiek daugiau nei metus, atlikdama filosofijos doktorantūros praktiką Amsterdamo universitete. Per tą laiką teko ne tik piligrimiškai apsilankyti pagrindiniuose knygynuose, bet ir atrasti tas knygų vietas, kurios man pačiai dėl kartais visai skirtingų priežasčių pasirodė artimos ir svarbios. Iš Amsterdamo grįžusi gyventi į Vilnių gana dažnai socialiniuose tinkluose sulaukiu įvairių žmonių klausimų – kokias vietas būnant Amsterdame derėtų aplankyti tikram knygų mylėtojui? Į šį klausimą ir pabandysiu atsakyti čia, suprasdama, kad kalbant apie tokį kultūros pilną miestą sunku ir beveik neįmanoma visko sutalpinti viename tekste bei imties kriterijumi pasirinkdama anglakalbiam skaitytojui vertas žinoti vietas.

Spui gatvės naujų knygų lobynai

Esant Amsterdame pažintį su knygynais neabejotinai verta pradėti pačioje miesto širdyje esančioje Spui gatvėje. Net viešėdami mieste trumpą laiką čia vienoje vietoje rasite didelę knygų koncentraciją. Būtent šioje gatvėje rasite pagrindinius Amsterdamo naujų angliškų knygų knygynus. O visai greta – ir gausiai turistų lankomos miesto įžymybės: Begijnhof, De Krijtberg bažnyčia, Amsterdamo miesto muziejus.

Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„American Book Center“ knygyno pirmo aukšto ekspozicija nuolat keičiama pagal literatūrines sukaktis ir įvykius
Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„American Book Center“ knygyno pirmo aukšto ekspozicija nuolat keičiama pagal literatūrines sukaktis ir įvykius

Šalia vienas kito įsikūrę dideli angliškų knygų knygynai – amerikietiškasis The American Book Center (ABC) (Spui 12, 1012 XA) bei britiškasis Waterstones Amsterdam (Kalverstraat 152, 1012 XE). Abiejuose milžinuose knygos driekiasi per kelis aukštus. Galima prisėsti ir praleisti ne vieną valandą vartinėjant knygas įvairiuose skyriuose. Prieš kelionę verta patikrinti šių knygynų tinklalapius internete, nes tiek viename, tiek kitame kartais organizuojami verti dėmesio naujų knygų pristatymai bei susitikimai su garsiais pasaulinio masto rašytojais.

Nekalbant apie kitus privalumus – ABC turi puikų grafinių novelių ir komiksų skyrių, kuriame vertėtų apsilankyti kiekvienam tokių knygų mėgėjui, taip pat tai puiki vieta pirkti kelionių gidus, literatūrą apie keliones, nuotraukų bei dailės albumus. Waterstones, be plačios britų rašytojų klasikos, populiariosios šių laikų literatūros pasirinkimo taip pat tinkama vieta paieškoti su knygomis bei literatūra susijusių suvenyrų. Jei lankysitės šiame knygyne, nepatingėkite palypėti laiptais į paskutinį knygyno aukštą, čia rasite jaukią, pagalvėlėmis nukrautą palangę, ant kurios prisėdus pro langą atsivers fantastiškas vaizdas. Tai puiki vieta vartyti knygas, ilsėtis po dienos nuotykių ar tiesiog skaityti.

Jei jūsų skonis kiek snobiškesnis – turėtumėte užsukti į visai greta įsikurusį intelektualų knygyną – Athenaeum Boekhandel (Spui 14-16, 1012 XA). Šis knygynas garsėja puikiu grožinės bei akademinės literatūros pasirinkimu. Čia rasite knygų įvairiomis kalbomis – olandų, prancūzų, ispanų, anglų. Galėsite pačiupinėti legendinės prancūzų leidyklos „Gallimard“ knygas, filosofijos lentynose neabejotinai rasite ką tik pasirodžiusių knygų anglų kalba. Personalas tikrai nesidomės, ką viename kampe veikiate jau kelias valandas, nes patys užsiėmę skaitymu.

Aušros Kaziliūnaitės nuotr./Intelektualusis „Athenaeum Boekhandel“ knygynas
Aušros Kaziliūnaitės nuotr./Intelektualusis „Athenaeum Boekhandel“ knygynas

Personalas tikrai nesidomės, ką viename kampe veikiate jau kelias valandas, nes patys užsiėmę skaitymu.

Visai greta (kitos durys) įsikūręs Athenaeum Nieuwscentrum. Tai žurnalų parduotuvė, kurioje išdėliota daugybė vietinių ir užsienio žurnalų, laikraščių, mados, dizaino ir gyvenimo būdo knygų, riboto tiražo leidinių bei zinų. Čia rasite specializuotus, pagal temas – kinas, literatūra, fotografijos menas, muzika, dizainas, politika, ekonomika, filosofija etc – lentynose išdėliotus žurnalus. Pamatyti tiek įdomių angliškų žurnalų vienoje vietoje – rimtas išbandymas kišenei. Tačiau snobiškieji Athenaeum darbuotojai ir čia apsimes jūsų nepastebintys, net jei stovėdami įsirengsite dienos skaityklą (patikrinta).

Amsterdame galite rasti ir dar du Athenaeum knygynus. Vienas iš jų – Athenaeum Rijksmuseumwinkel (Museumstraat 1, 1071) – įsikūręs Amsterdamo muziejų rajone, paties pagrindinio šalies meno muziejaus Rijksmuseum patalpose. Šalia vienoje vietoje rasite beveik visus pagrindinius miesto muziejus. Šis knygynas garsėja įspūdingu meno knygų, albumų bei žurnalų pasirinkimu. Beje, po tuo pačiu stogu įsikūrusi ir Rijksmuseum biblioteka, garsėjanti savo puikia meno knygų kolekcija. Tai viena gražiausių pasaulio bibliotekų. Jei neturite specialaus bibliotekos paso, veikiausiai į vidų patekti nepavyks. Tačiau lankydami muziejų turėsite galimybę žvilgtelėti į šį stebuklą iš ekspozicijai skirto balkono. Tikrai verta.

Amsterdamo naudotų knygų knygynai

Amsterdame nuo seno gyvena didelės amerikiečių bei britų bendruomenės, nemaža dalis čia gyvenančių įvairių šalių emigrantų tiek universitete, tiek darbe lengvai su visais susikalba angliškai. Anglų kalba virtuoziškai kalba ir patys olandai. Dėl šios priežasties Amsterdamas puikiai tinka naudotų bei antikvarinių angliškų knygų medžioklei.

Iš visų aplankytų Amsterdamo naudotų knygų knygynų mano simpatijas neabejotinai dalinasi du knygynai – The Book Exchange (Kloveniersburgwal 58, 1012 CX) ir Antiquariaat Kok (Oude Hoogstraat 18, 1012 CE). The Book Exchange veikia nuo 1978 m. ir gali neabejotinai būti tituluojamas pačiu geriausiu naudotų angliškų knygų knygynu visame mieste. Kalbant apie grožinę literatūrą anglų kalba – čia rasite viską, ko tik galite norėti, ir dar daugiau. Julianas Barnesas, Johnas Maxwellas Coetzee, Virginia Woolf – jų knygas čia pirkau už 2-3 eurus. Ir su pasimėgavimu varvinau seiles žiūrėdama į ankstyvuosius beat generation autorių knygų leidimus.

Antiquariaat Kok – milžiniškas, per kelis aukštus išsidėstęs antikvarinių ir naudotų knygų knygynas. Tai vienas seniausių miesto knygynų, savo duris atvėręs Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, o į dabartines patalpas persikėlęs prieš keturiasdešimt metų. Sunku patikėti, tačiau šis antikvarinis milžinas yra vienos šeimos verslas. Puoselėjantis kelių kartų bukinistų „dinastijos“ tradicijas. Šis knygynas specializuojasi senovinių žemėlapių, archeologijos, biologijos, meno knygose. Tačiau taip pat gali pasiūlyti platų šiuolaikinių naudotų filosofijos, kino, lyčių studijų, grožinės literatūros bei kitų knygų pasirinkimą. Čia galite rasti daugiau nei šimtmečio metų senumo „National Geographic“ numerių bei kitų įdomybių. Kai prie prekystalio kartą atsitempiau kalną storų knygų, pardavėjas labai olandiškai santūriai nusišypsojo: „O, kažką radote.“

Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„Antiquariat Kok“ – pirmas aukštas
Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„Antiquariat Kok“ – pirmas aukštas

Kitas dėmesio vertas Amsterdamo naudotų knygų knygynas – Happy Bookieman (Herengracht 267A, 1016 BJ). Kaip ir skelbia knygyno pavadinimas – šio knygyno savininkas tikrai yra labai laimingas ir nuolat besišypsantis bukinistas. Ar bent taip atrodė kai pirmą kartą sutikau jį Karaliaus dieną, kai visi olandai išėję į gatves audringai šventė. Man užėjus į šį knygyną laimingas ir veikiausiai šiek tiek girtas bukinistas iš geros širdies gerokai pigiau pardavė anglišką Jorge Luis Borges tekstų rinkinį. Nuo tada ši ypatinga vieta pelnė mano neabejotinas simpatijas. Šis mažas ir laisve dvelkiantis knygynas yra viena iš tų puikių slaptų vietų, apie kurią dažnai būna negirdėję net patys vietiniai gyventojai. Joje galite pasivaišinti kava, arbata, nusipirkti puikią knygą už eurą ir vėliau ją skaityti prisėdę prie stalelių priešais knygyną, su nuostabiu vaizdu į kanalą.

Amsterdamo naudotų knygų turgeliai

Mano mėgstamiausias naudotų knygų turgus Amsterdame – Oudemanhuispoort turgus – įsikūręs istoriniuose universiteto pastatuose. Oudemanhuispoort knygų turgus (Oudemanhuispoort, 1012 CN) veikia visomis savaitės dienomis, išskyrus sekmadienius. Čia nuolat sėdi daugybė profesionalių bukinistų, kurių rekomendacijomis verta pasikliauti. Daugiau nei šimtą metų skaičiuojantis naudotų knygų turgus, įsikuręs po universiteto pastatų arkadomis, pasižymi ypatinga atmosfera. Tačiau čia verta užsukti ne tik dėl atmosferos, bet ir dėl puikaus akademinės ir grožinės literatūros pasirinkimo, o kur dar kiekvieną melomaną iš kojų galintis išversti muzikos plokštelių asortimentas. Šio naudotų knygų turgaus tikrai pavydžiu olandams. Įsivaizduokite, sėdite sau paskaitose, dėstytojai užduoda paskaityti Platoną, Sylvia Plath ar Antonin Artaud, po paskaitos išėję į universiteto kiemą pasklaidote kelių bukinistų stalus ir vos už kelis eurus norimos knygos jau jūsų kuprinėje.

Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„Oudemanhuispoort“ knygų turgus
Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„Oudemanhuispoort“ knygų turgus

Užsukti verta ir į penktadieniais priešais ABC knygyną vykstantį naudotų ir antikvarinių knygų turgų, kuris vadinamas tiesiog Spui knygų turgumi (Spui, 1012). Čia rasite puikių meno albumų, retų antikvarinių knygų, įdomių meno darbų, senų nuotraukų bei atvirukų, profesionalūs bukinistai čia parduoda knygas įvairiomis kalbomis, tačiau galiu garantuoti, kad anglų kalba tikrai rasite dėmesio vertų knygų prieinamomis kainomis.

Įdomių knygų galite rasti ir pačiame seniausiame ir didžiausiame mieste Waterlooplein blusų turguje (Waterlooplein, 1011 PG). Prekeiviai čia visą savaitę, išskyrus sekmadienius, parduoda drabužius, dviračius, muzikos įrašus, baldus, senienas, įvairius naudotus namų apyvokos daiktus, knygas. Paprastomis savaitės dienomis kuklesnis turgus šeštadieniais tampa tikru traukos centru. Geriausias laikas čia rasti įdomių knygų – ankstyvas šeštadienio rytas.

Dvi bibliotekos ir „Knygų bažnyčia“

Po dienos miesto knygynuose norite ramiai atsipūsti, pailsėti nuo gatvėmis zujančių dviračių ir paskaityti? Verta užsukti į visai greta Spui gatvės knygynų įsikūrusią Amsterdamo universiteto biblioteką – Universiteitsbibliotheek Singel (Singel 425, 1012 WP). Net ir nebūdamas šio universiteto studentu šiokiadieniais iki 18 valandos galite laisvai užeiti ir specializuotose skaityklose prisėdę pasimėgauti lentynose išdėliotais lobiais. Skaityti ar darbuotis prie kompiuterio galite skaityklose, pro kurių langus atsiveria puikus vaizdas į istorinį senamiestį ir Singel kanalą. Čia taip pat rasite kambarėlį, kuriame galėsite suvalgyti savo atsineštus priešpiečius ar tiesiog pasidaryti kavos ar arbatos. Kino skaitykloje rasite daugybę naujausios literatūros ne tik olandų, bet ir anglų bei prancūzų kalbomis.

Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„Centrale OBA“ – didžiausia Amsterdamo biblioteka
Aušros Kaziliūnaitės nuotr./„Centrale OBA“ – didžiausia Amsterdamo biblioteka

Jei esate netoli centrinės Amsterdamo traukinių stoties, verta užsukti į didžiausią miesto biblioteką – Centrale OBA (Oosterdokskade 143, 1011 DL). Šis milžiniškas modernus pastatas vertas būti aplankytas ir kaip architektūrinis objektas. Pirmame aukšte rasite puikią žurnalų skaityklą (su daugybe naujausių kino, muzikos, literatūros ir kt. žurnalų) bei pianiną. Jei iki suplanuotos kelionės turite laisvo laiko – galite ateiti pagroti ar pasiklausyti čia dažnai ateinančių savo malonumui pakoncertuoti profesionalių muzikantų. Viršutiniame bibliotekos aukšte įsikūrusi kavinė, kurioje užkasti susirenka dieną bibliotekoje dirbantys freelanceriai, studentai, bibliotekos skaitytojai ar turistai. Vakarais čia galima pamatyti damą su vyno taure, skaitančią knygą ir daugybę kitų kultūros apraiškų, iš pirmo žvilgsnio atrodančių gana egzotiškai lietuviškai akiai. Iš bibliotekos kavinės balkono atsiveria viena puikiausių (ir nemokama!) miesto panorama.

Aušros Kaziliūnaitės nuotr./Knygų bažnyčia. „Waanders In De Broeren“
Aušros Kaziliūnaitės nuotr./Knygų bažnyčia. „Waanders In De Broeren“

Jei jau esate netoli Amsterdamo centrinės traukinių stoties ir norite šiek tiek pakeliauti – tikram knygų mylėtojui puiki kryptis – Zvolės miestas. Šio miesto pažyba – nuostabaus grožio XV a. gotikinėje bažnyčioje įsikūręs knygynas – Waanders In De Broeren (Achter de Broeren 1-3, 8011 VA Zwolle). Grakščios kolonos, puošnūs vargonai, knygų pilnos lentynos, įvairiausi literatūriniai suvenyrai, ir... nuostabus sūrio pyragas knygyno kavinėje. Kelionė traukiniu iš Amsterdamo iki Zvolės trunka tik šiek tiek ilgiau nei valandą. Be knygyno šiame mieste rasite puikios senosios tipinės olandų architektūros pavyzdžių bei įdomių muziejų. Tai puiki dienos kelionės kryptis, norintiems pamatyti Olandiją už Amsterdamo ribų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018