TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Knygų mugė: „Poezijos pavasario“ almanachas – pokytis buvo neišvengiamas

Festivalio „Poezijos pavasaris 2011“ baigiamasis renginys, kaip įprasta, vyks Vilniaus universiteto K.Sarbievijaus kieme.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / „Poezijos pavasario“ neatsiejama dalis yra almanachas
Šaltinis: 15min
0
A A

Šių metų Knygų mugėje prabilta apie naują „Poezijos pavasario“ almanacho koncepciją bei naujus iššūkius ir siekius. Tikimasi, jog naujasis almanachas bus labiau pastebimas nei ankstesniais jo gyvavimo metais. Taigi šiais metais „Poezijos almanachas“ skaitytojus pasieks su kitokiais poetiniais vėjais ir idėjomis.

„Poezijos pavasario“ festivalis vyksta kiekvienas metais, gegužės paskutinėmis savaitėmis, ir egzistuoja nuo 1965 metų. Jį neišvengiamai kas metai lydi ir „Poezijos pavasario“ almanachas. Pasak vieno iš „Poezijos pavasario“ almanacho sudarytojų Benedikto Januševičiaus, per visą festivalio gyvavimo laiką iškilo vieną svarbiausių problemų, jog „Poezijos pavasario“ festivalis rengiamas Rašytojų sąjungos, o almanachas iki šiol buvo leidžiamas „Vagos“ leidykloje.

„Pastaraisiais metais pradėjome pasigesti almanacho net festivalio renginiuose. Iškildavo problema, kur jį rasti. Bendru sprendimu, susitikę su „Vagos“ atstovais, nusprendėme, jog nuo šių metų almanachą leis Rašytojų sąjungos leidykla“, – kalbėjo B. Januševičius.

Nuo šiol kinta ir paties almanacho sudarymas. Pirmiausia už almanacho sudarymą bus atsakingas ne vienas žmogus kaip anksčiau, o komisija. Šiais metais komisiją sudaro Giedrė Kazlauskaitė, Benediktas Januševičius ir Marius Burokas.

Anksčiau autoriai galėdavo siųsti savo kūrinius ir laukti sudarytojo sprendimo. Šių metų almanachas bus sudarytas iš įdomiausių publikacijų pasirodžiusių kultūrinėje spaudoje – „Literatūroje ir mene“, „Nemune“, „Metuose“ ir kituose kultūriniuose leidiniuose.

Naujoji almanacho recepcija suteikia daugiau laisvės sudarytojui. Pasak B. Januševičiaus: „Sudarytojas yra išlaisvintas nuo bendravimo su kolegomis, nes kartais labai nesinori daug kam pasakyti ne.“

Šiais metais į almanachą atrinkta per pus mažiau autorių nei tai būdavo anksčiau. Ankstesniuose almanachuose būdavo galima aptikti apie šimtą autorių pavardžių. Dabar jų bus 45, o jų tekstų nebus publikuojama daugiau nei 3–4. Naujasis atrankos principas suteikia daug vilčių debiutuojantiems autoriams. Šiemet jų atrinkta taip pat nemažai – 5–10. Taigi sudarytojai pasidžiaugė, jog  almanacho autorių amžiaus vidurkis jaunėja.

„Nepamiršti ir vyresni autoriai į almanachą pateko ir Tomas Venclova, ir Marcelijus Martinaitis. Jie kaip atsvara jauniesiems“, – kalbėjo Marius Burokas.

Naujoji almanacho koncepcija neatsisako užsienio rašytojų kūrybos, jų indėlis į almanachą taip pat bus nemažas. Šiemet planuojama pateikti 12 užsienio autorių kūrinių.

„Paprastai svečiai kviečiami taip – ateina autoriai ir sako renkamės vieną ar kitą. Visa atranka paremta pasitikėjimu. Tikima, kad viena kita katė maiše, kurią atneša vienas ar kitas autorius bus talentingas žmogus“, – savo mintimis dalijosi Donatas Petrošius.

Dabar svarbiausias tikslas, kad jis taptų labiau prieinamas

Šių metų almanacho dar viena naujovė ta, jog jame bus pateikti tam tikrų svarbių lietuvių literatūrinio pasaulio datų ir jubiliejų paminėjimai. Bus trys publikacijos, skirtos didžiosioms poetinėms progoms – Maironiui, Dionizai Poškai, kurio baubliams šiemet sukanka 100 metų, ir Albino Žukausko šimtmečiui.

Pasak Rašytojų sąjungos pirmininko Antano A. Jonyno, toks almanacho tradicijos pokytis buvo neišvengiamas ir netgi reikalingas, nes buvo laikas keisti sudarinėjimo principus, kurie nenutrūkstamai egzistavo apie 48 metus.

„Almanachas buvo tarsi išsisėmęs. Netgi kai jis pasiekdavo knygynus, buvo netgi nebeperkamas. Jis buvo skleidžiamas tik tiek, kiek jo buvo išdalinama per „Poezijos pavasario“ šventes.  Dabar svarbiausias tikslas, jog jis taptų labiau prieinamas“.

Šiais metais almanachą apipavidalins knygos dailininkas Tomas Mrazauskas, kuris buvo apdovanotas knygos meno konkursuose.

„Neįmanoma tokio dalyko atsisakyti – didžiulė garbė dirbti su poezija. Man atrodo, jog šis darbas bus stiprus ir unikalus“, – džiaugėsi dailininkas T. Mrazauskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau