Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 2d. 11:07

Knygų recenzija. Viktoro Pelevino knygose – taikli ironija ir tuštumos pasaulis

V.Pelevino knygos
Leidyklų nuotr. / V.Pelevino knygos

Lietuvių kalba neseniai pasirodė iš karto dvi vieno garsiausių šiuolaikinių rusų rašytojų Viktoro Pelevino knygos - „T.“ ir „Ananasinis vanduo puikiajai damai“. Atrodytų, visiškai skirtingi kūriniai, tačiau gilumoje iš tiesų kalbantys apie tą patį.

Literatūros naujienas galite sekti ir socialinio tinklapio „Facebook“ puslapyje „15min knygų lentyna“.

Viktoras Pelevinas – vienas tų retų šiuolaikinių rusų rašytojų, kurių kūryba Lietuvoje leidžiama pakankamai nuosekliai, todėl išverstas turime daugelį žymiausių jo knygų (gaila tik, kad kol kas niekas nesigriebė versti ankstyvųjų V.Pelevino darbų, tokių kaip „Omon Ra“ ar „Vabzdžių gyvenimas“). Daugelis pas mus V.Peleviną atrado po to, kai „Tyto alba“ išleido jo vieną brandžiausių romanų „Čiapajevas ir Pustota“, vėliau etsafetę perėmė „Jotema“, leidusi „Skaičiai“, „Generation P“, „Šventoji vilkolakio knyga“, „Empire V“, o štai dabar iš karto dvi leidyklos griebėsi V.Pelevino – „Metodika“ išleido jo romaną „T.“, o „Kitos knygos“ – apsakymų rinkinį „Ananasinis vanduo puikiajai damai“.

„Kas aš esu?“

Pastaraisiais metais V.Pelevinas mėgavosi žanriniais eksperimentais – rašė romaną kaip internetinį pokalbį, savotiškai interpretavo vampyrines temas, ir romaną „T.“ daugelis įvertino kaip grįžimą prie įprastesnės formos (nors V.Pelevino postmodernistinės kūrybos atveju žodis „įprastesnė“, žinoma, gali nuskambėti ir ironiškai) ir net sakė, kad rašytojas parašė knygą, artimiausią  „Čiapajevui ir Pustota“.

Su „Čiapajevu ir Pustota“ šią knygą galima būtų lyginti bent jau tuo, kad „T.“ yra kiek mažiau socialinės satyros, ir , mano nuomone, tai kone labiausiai budistine filosofija persmelktas V.Pelevino kūrinys. Žinoma, V.Pelevino visi romanai galiausiai atsiremia į jo mėgstamas budistinės tuštumos, proto prigimties temas, tačiau „T.“ kai kurie herojų pokalbiai yra kone tiesmukos diskusijų apie nušvitimą ir tuštumą interpretacijos.

Esminė knygos mintimi tampa grafo T. pastangos suvokti, „kas aš esu?“

Siužetas šioje knygoje taip išmoningai susuktas, kad plačiau apie jį nekalbėsiu, nenorėdamas atimti netikėtumo malonumų. Pagrindinė (menama) istorija – grafas T. keliauja į Optos vienuolyną. Tačiau jam kelią pastoja įvairios kliūtys, o jo susitikimas su Arieliu apverčia kelionės tikslus ir prasmę – tampa nebeaišku, kas yra herojus, kas jo autorius, galiausiai, ar jis yra tikras, ar tik išgalvotas. Autorius rezga įmantrius intertekstinius ryšius, kuriuose bandoma išsiaiškinti kūrėjo ir jo objekto prigimtį. Esmine knygos mintimi tampa grafo T. pastangos suvokti, „kas aš esu?“

V.Pelevinas po tokia forma slepia idėjas, kurias išsakė ir savo ankstesniuose kūriniuose – realūs veikėjai yra tik iliuzija, o iš tiesų „pasąmonės tamsybėse spragsinčios relės“. Ši knyga – tarsi pasaulio konstrukcija, kurį perprasti reikia atsisakyti protinių žabangų ir dualistinio suvokimo.

Knygos idėja puiki ir gudriai sudėliota, įvelianti į vaizduotės žaidimus, subtiliai maustanti skaitytoją, kuris turi suprasti, kad grafas T. – iš tiesų yra jis pats, toks pats niekieno darinys, kuriantis nieką.

Tačiau skaitant bent jau man iškyla ir šiokia tokia problema. Toks įspūdis, kad autorius užsižaidžia dėliodamas sluoksnį po sluoksnio, įveldamas vis daugiau šalutinių linijų ir, staigiai besivysčiusi knyga, nuo vidurio ima vietomis „buksuoti“ besikartojančiomis relėmis. Ko jau ko niekada nekeldavo V.Pelevino knygos, tai nuobodulio, o čia kai kuriuose skyriuose ji ima balansuoti ties tuo.

Pokalbiai su Bušu

Kita lietuvių kalba išleista knyga „Ananasinis vanduo puikiajai damai“, jau kitokia. Kur kas sarkastiškesnė, groteskiškesnė, sakyčiau, ir labiau „prieinama“ nei romanas „T.“ Tiesa, kaip ten bežiūrėtum, temos kitos, forma kita, o pagrindinė mintis slypi tokia pati kaip ir „T.“ – vienintelė realybė yra niekas, tuštuma, į kurią mes ieškome savo kelių.

Bene geriausiai šios temos knygoje atspindėtos apsakyme „Šešėlio stebėtojas“. Indijoje, Goa gyvenantis gidas nusprendžia sekti savo šešėlį, – remdamasis Platono filosofija ir rytietiška pasaulėžiūra jis bando suvokti savo prigimties esmę. Olegas suvokia, kad pasaulis, kuriame jis praleido visą gyvenimą, iš tikrųjų buvo tik šešėlis, ir vieną olegą, tvirtai įsitikinusį savo realumu, vėliau pakeis kitas olegas. „Žmonės ir žmogiškasis pasaulis iš viso neegzistuoja, yra tik amžinasis variklis, varomas saviapgaule kažkieno, ko iš tikrųjų nėra“ (p. 253).

Apsakymuose V.Pelevinas pasitelkia tą savo puikiąją, juodąją ironiją, nuo kurios negali pasislėpti niekas

Apsakymuose V.Pelevinas pasitelkia tą savo puikiąją, juodąją ironiją, nuo kurios negali pasislėpti niekas. Tokiais kandžiais kirčiais jis sugeba itin taikliai smūgiuoti į politinius, socialinius, ekonominius reiškinius, ir aš sutinku su nuomone, kad šio autoriaus vienas didžiausių talentų yra sugebėjimas itin taikliai apibūdinti visuomenės, kurioje gyvena, būseną.

Ypatingai stiprus pirmasis apsakymas „Operacija „Burning Bush“, kuris, ko gero, yra vienas iš geriausių V.Pelevino apsakymų apskritai. Vietos, kuriose „mediumu“ paverstas herojus bendrauja su JAV prezidentu Bušu, demonstruoja tą patį aukščiausios klasės V.Pelevino humorą, kurio apstu buvo „Generation P“.

V.Pelevinas šios knygos matricoje vėlgi parengęs postmodernistinių aliuzijų dėlionę – nuo deus ex machina idėjų žaismo, antikinės literatūros nuorodų iki mokslinės fantazijos elementų.  Tie patys siurrealistiniai, haliucinaciniai pasauliai, prie kurių V.Pelevinas jau mus pripratinęs.

Apibendrinant – dar dvi puikios V.Pelevino knygos, demonstruojančios, kad autorius ir toliau lieka vienu originaliausių, stipriausių Rusijos rašytojų. Kaip pasakytų „Generation P“ herojus, solidžios knygos solidiems knygiams.

DAUGIAU KNYGŲ RECENZIJŲ

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:30
02:50
01:29

Maistas

Kinas