Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 18d. 19:18

Komiksų leidyba Lietuvoje – perspektyvi, tačiau vis dar nepelninga

Komiksų dienos
Gretos Skaraitienės / 15min nuotr. / Komiksų dienos

Balandžio 14–16 d. Vilniuje pirmą kartą organizuotose „Komiksų dienose“ buvo rengiamos ne tik kūrybinės dirbtuvės bei susitikimai su komiksų kūrėjais, bet ir diskusijos apie komiksų leidybos perspektyvas, galimybes ir iššūkius. Savo patirtimis komiksų leidybos srityje dalijosi Lietuvos bei užsienio leidyklų atstovai.

Leidyklos „Žara” 2013 m. išleistas Thierry Smolderen ir Alexandre Clérisse grafinis romanas „Prisiminimai apie Atomo imperiją“ Lietuvoje sulaukė nemenko susidomėjimo. Leidyklos direktorė Ramutė Žandarienė tikino, jog knygos sėkmę lėmė Prancūzų instituto parama bei komikso autoriaus vizitas Lietuvoje. R.Žandarienė pastebėjo, kad nors komiksų auditorija Lietuvoje egzistuoja, jaučiamas auditorijos pertrūkis – komiksai leidžiami tik vaikams ir suaugusiesiams, o paaugliai neretai lieka pamiršti. Ji taip pat pabrėžė, jog auginti reikia ne tik jaunuosius kūrėjus, bet ir skaitytojus.

R.Žandarienė pabrėžė, jog auginti reikia ne tik jaunuosius kūrėjus, bet ir skaitytojus.

Lietuvos istoriją siekiančios populiarinti leidyklos „Aukso žuvys“ direktorė Sigita Pūkienė teigė, jog „Aukso žuvys“ ieškojo naujų istorijos pateikimo formų, patrauklių jaunam skaitytojui, todėl džiugiai sutiko bendradarbiauti, kai į leidyklą kreipėsi komiksų autorės Miglė Anušauskaitė ir Gerda Jord, nors tuo metu ir vyravo nuomonė, jog komiksų leidyba Lietuvoje visiškai neapsimoka. Taip gimė šiandien didelio susidomėjimo sulaukęs lietuviškas komiksas „10 litų“ apie Darių ir Girėną. Leidykla „Aukso žuvys“ drauge su Vilniaus savivaldybe išleido ir Akvilės Magic Dust komiksą „Let’s Go“ – gidą po Vilniaus miestą.

Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./Komiksų dienos
Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./Komiksų dienos

Nerijus Smola teigia, kad išgyventi iš komiksų leidybos Lietuvoje praktiškai neįmanoma, nors, jo nuomone, šiuo metu pastebimi teigiami pokyčiai komiksų kultūroje.

Leidykla „Kitokia grafika“ užsiima intelektualios komiksų kultūros sklaida – leidyba, pardavimu, kūrybinėmis dirbtuvėmis. „Kitokia grafika“ drauge su Prancūzų instituto pagalba išleido ir tikriausiai garsiausius grafinius romanus Lietuvoje – Marjanes Satrapi „Persepolį“ bei Artp Spiegelmano „Maus“. Tačiau leidyklos vadovas Nerijus Smola teigia, kad išgyventi iš komiksų leidybos Lietuvoje praktiškai neįmanoma, nors, jo nuomone, šiuo metu pastebimi teigiami pokyčiai komiksų kultūroje.

Leidybos namų „Tikra knyga“ rinkodaros vadovė Daiva Rudytė atkreipė dėmesį į dar vieną problemą – Lietuvoje vis dar vyrauja nuostata, jog komiksai yra prastesnis literatūros žanras.

Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./Komiksų dienos
Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./Komiksų dienos

Plačiausią komiksų asortimentą Vilniuje turinčio knygyno „Eureka“ direktorė Eurika Stogevičienė diskusijos metu teigė, jog didžiausias iššūkis komiksų platinime yra jų kaina – komiksų knygos yra ganėtinai brangios, o jų skaitytojai dažniausiai studentai. E.Stogevičienė taip pat sakė, jog geriausiai parduodami komiksai – apie traumines patirtis.

E.Stogevičienė teigė, jog geriausiai parduodami komiksai – apie traumines patirtis.

Prancūzų kompanijos „Eina“ atstovas Baptista Deyrail teigė, jog yra daugybė komiksų autorių, o rasti savo leidėją sunku, todėl Prancūzijoje komiksų kūrėjai neretai buriasi į kolektyvus – taip jie gali išbandyti daug skirtingų technikų, pasidalinti komikso kūrimo etapais.

Jam antrino ir Prancūzijoje įsikūrusios leidyklos „Fidèle“ atstovas Martinas Stzajmanas, pasakojęs, jog Angulemo aukštojoje meno mokykloje, garsėjančioje komiksų kultūros sklaida, net susiformavo tradicija baigus studijas kurti mažus kolektyvus. Anot M.Stzajmano, taip komiksų autoriai įgyja laisvės, gali parodyti, ko išmoko studijų metu, ir praturtinti vaizdo kultūrą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos