Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 4d. 15:13

Literatūros festivalis „Vilniaus lapai“: apie ką kalbėsis T.Snyderis ir T.Venclova?

Timothy Snyder ir Tomas Venclova
„Scanpix"/AFP ir 15min nuotr. / Timothy Snyder ir Tomas Venclova

Tarptautinio literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ pagrindinė tema – istorija. Lapkričio 10 d. finalinis renginys yra žymių istorijos tematikos rašytojų Timothy Snyderio ir Tomo Venclovos diskusija, kurią moderuos kultūros istorikas Aurimas Švedas. A. Švedas atskleidžia, kokius aktualius klausimus pašnekovai ketina paliesti renginio metu.

„Mes neturime laiko ilgiems lėtiems pokalbiams. Mes skubame, mūsų dėmesys nuolat fokusuojamas vis į kitus dalykus, mūsų gyvenimus gaubiantis triukšmas trukdo susikaupti.

„Vilniaus lapų” festivalyje lapkričio 10 dieną lėtam ilgam pokalbiui susitiks dvi asmenybės – istorikas Timothy Snyder ir poetas, vertėjas, kultūros tyrinėtojas Tomas Venclova, kurių tekstai tampa intelektualiniais reiškiniais, o jų interviu bei pokalbiai – visuomenės gyvenimo įvykiais.

Diskusijos su profesoriais Timothy Snyder ir Tomu Venclova metu dėmesys bus nukreiptas į keletą temų: istorijos rašymas kaip pastanga išvysti Kitą; Vidurio Rytų Europa kaip idėja, istorijos vyksmo vieta, atminties siužetas; XXI amžiaus situacija kaip paskata mąstyti apie istorijos pamokas; ateities kontūrai žvalgymas kaip pastanga susivokti, kiek erdvės liko vilčiai.

Kaip istorikui išlavinti refleksijos gebėjimą, įgalinantį neberašyti apie save bei atveriantį galimybes naujų perspektyvų patyrimui? Kokius dalykus turėtų perprasti ar ištobulinti rašytojas arba poetas, norintis užsiimti praeities tyrinėjimais?

Vienas iš svarbiausių dalykų, kurio mums reikia prabilus apie XX amžiaus istoriją, yra empatija Kitam, mokėjimas jį išgirsti, įsiklausyti į jo sakomus žodžius, pamatyti pasaulį kito žmogaus akimis. Ar empatiją galima išlavinti? Kaip tai daryti?

Kodėl kalbant apie sudėtingus istorijos epizodus labai svarbu suprasti ne tik auką, bet ir budelį?

Kaip Vidurio Rytų Europos likimas padeda suprasti bei paaiškinti Europos XX a. istoriją?

Kas šiandien yra Vidurio Rytų Europa? Tik geografinė, o gal ir kultūrinė kategorija?

Ko šiandienos kovotojus už žmogaus teises ir laisves galėtų išmokyti Czeslaw Milosz, Adam Michnik, Milan Kundera ir Václav Havel tekstai?

Kodėl istorijos vyksmas šiuolaikybėje greitėja? Kokias permainas jis gali mums atnešti artimiausioje ateityje?

Kaip matant šiandienos pasaulio prieštaras ir įtampas nepasiduoti baimei bei imtis atsakingos ateities kūrybos?

Ko istorija gali išmokyti Vidurio Rytų Europos gyventojus, siekiančius kurti viltingą ateitį?

Tai tik keletas klausimų, kuriuos su profesoriais Timothy Snyder ir Tomu Venclova pokalbio metu sieksime aptarti“, – sako A. Švedas.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai