Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 11d. 12:00

Marius Burokas. Pasaulio literatūros premijos: Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“

Knygos viršelis
Leidyklos nuotr. / Knygos viršelis

LRT radijo laida „Kultūros savaitė“ kartu su Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija tęsia pasakojimų ciklą „Pasaulio literatūros premijos“. Šią savaitę pristatome Margaret Atwood romaną „Tarnaitės pasakojimas“.

Naujienas apie knygas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia.

Margaret Atwood – viena ryškiausių šiuolaikinių Kanados rašytojų, daugiau kaip trisdešimties knygų autorė, poetė, eseistė, literatūros kritikė. Ji yra gavusi ne vieną literatūrinį apdovanojimą, o 2000 m. už romaną „Aklasis žudikas“ pelnė prestižinę „Man Booker“ premiją. Romanas „Tarnaitės istorija“ laikomas vienu stipriausių autorės kūrinių, jis kritikų lyginamas su George`o Orwello „1984-aisiais“ ir Aldouso Huxley`io „Puikiu nauju pasauliu“. Už šį romaną 1985-aisiais Atwood antrąkart pelnė Kanados nacionalinę Generalinio gubernatoriaus literatūros premiją.

Rašytoja Lietuvoje gana gerai žinoma kaip prozininkė. Tačiau ji yra ir puiki poetė: jos kupini švelnios ironijos ir humoro eilėraščiai labai mėgstami (deja, lietuviškai jų išversta vos keletas). Už poeziją ji gavo ir pirmąją Generalinio gubernatoriaus premiją 1966-aisiais.

Įtaigus Margaret Atwood romanas „Tarnaitės pasakojimas“ (puikiai išverstas Nijolės Reginos Chijenienės) skaitant kelia šiurpą ir nerimą. Kodėl? Iš pradžių trumpai apie turinį.

Fredinė gyvena Vado ir jo Žmonos namuose. Išeiti iš namų jai leidžiama tik kartą per dieną – nupirkti maisto produktų. Parduotuvių pavadinimai yra paveikslėliai, nes moterims nebeleidžiama skaityti ir apskritai siekti žinių. Kartą per mėnesį ji privalo gulėti ant nugaros ir atlikti Tarnaitės pareigą, nes mažėjančio gimstamumo amžiuje Fredinės ir kitų šiai tarnystei paskirtų moterų vertė tėra jų vaisingumas. Ji dar atmena senus laikus, kai gyveno su savo vyru Luku, žaisdavo su dukra, turėjo darbą, pinigų ir galėjo mokytis. Bet dabar visa tai jau praeitis...

Štai toks trumpai nupasakotas garsiausio Margret Atwood romano siužetas.

Fredinės būsena, jausmai ir mintys (pasakojimas – jos dienoraštis, įkalbėtas į kasetes), perteikiamos itin subtiliai ir nuodugniai. Fredinė atsiduria tuštumoje, steriliame pseudoreliginiame nieke, nuolatinėje baimėje, ir kiekvienas teigiamas dalykas – saulės šviesa, gėlė, šypsena, pasisveikinimas, – įgyja neįkainojamą vertę.

Įvykiai, Gileado respublikos santvarkos detalės, visuomenės struktūra pasakojime atskleidžiama palaipsniui, nes rašoma iš vienos moters pozicijų, o ji visko nemato ir nežino. Pasak M. Atwood, būtų nesąžininga atskleisti skaitytojui daugiau, nei žino pagrindinė veikėja. Be to, tas informacijos ribotumas – knygos puslapiuose aprašomo košmaro dalis.

„Rašydama apie ateitį turi paklausti savęs: „O kas, jeigu?“ Tarnaitės pasakojime tokių klausimų yra keletas. Jeigu jūs norėtumėte užgrobti valdžią JAV, panaikinti demokratiją ir įkurti diktatūrą, ką darytumėte? Kuo prisidengtumėte? – viename interviu klausia rašytoja. – Tai nebūtų komunizmas ar socializmas: šios santvarkos būtų nepopuliarios. Manau, remtumėtės XVIII amžiaus Naujosios Anglijos puritonų santvarka, jų požiūriu į moterį. Ir tai būtų teokratija, besiremianti keletu jai patogių citatų iš Biblijos, kad pateisintų savo veiksmus ir, žinoma, pažodžiui besivadovaujanti Senojo, o ne Naujojo Testamento teisingumu.“

„Rašydama susikūriau vieną taisyklę: neįtrauksiu į šį kūrinį nieko, ko žmonija jau nebūtų sumaniusi ir įgyvendinusi kuriame nors laike ar erdvėje, be to, neišradinėsiu jokių jau egzistuojančių technologijų. Viešos egzekucijos, žmonių plėšymas į gabalus, tam tikrų visuomenės grupių atskyrimas drabužiais į kastas ir klases, priverstinis gimstamumo skatinimas, vaikų grobimas, priverstinis neraštingumas, nuosavybės draudimas – visa tai jau buvo, ir ne kitose kultūrose ar religijose, o mūsų Vakarų kultūroje, mūsų, krikščionių, religijoje“, – pabrėžia autorė.

Nereikėtų pamiršti ir konteksto, kuriame buvo rašytas „Tarnaitės“ pasakojimas. Romanas JAV išėjo 1986-aisiais, praėjus vos septyneriems metams nuo Irano islamo teokratinės valstybės paskelbimo. JAV aštuntojo dešimtmečio pradžioje taip pat buvo prasidėjęs naujas religinis sąjūdis – vadinamasis „revivalism“ (tikėjimo atgaivinimas). Prasidėjo pamokslų per televiziją, pastorių-televizijos žvaigždžių, religinių piketų ir tikėjimo flirto su kraštutine dešine laikai.

„Tarnaitės pasakojimas“ dažnai vadinamas „feministine distopija“, bet ir tai nėra visiška tiesa. Feministinė distopija būtų paprastesnė: joje vyrai tiesiog valdytų moteris, ir tiek. Gileado respublikoje viskas daug sudėtingiau – valdžia joje sudaro piramidę ir abi lytys įgauna valdžią (tik pačiose aukščiausiose struktūrose vyrai viršesni už moteris).

Rašydama apie moterų padėtį Gileade M. Atwood užduoda sau vieną klausimą: „Kas būtų, jei ne tokie jau reti pasisakymai apie moterų vietą prie puodų ir apie tai, kad jų reikalas – gimdyti vaikus būtų išpildyti iki galo? Jei būtų užbaigta panašių svarstymų loginė grandinė?“ Taip ir atsirado Gileado santvarka.

M. Atwood šaiposi iš kalbančiųjų apie „tradicines vertybes“, siūlančiųjų moterims vėl tapti namų šeimininkėmis. Viena iš „Tarnaitės pasakojimo“ veikėjų, Fredinės Vado žmona Serena Joy, buvo sėkminga visuomenės veikėja, televizijos laidų vedėja. Ji visą gyvenimą gynė ir propagavo Gileado respublikoje įsigalėjusią ideologiją, o kai jos taip trokštama santvarka pagaliau atėjo, ji liko uždaryta tarp keturių sienų, apribota griežtų taisyklių, statuso, mirštanti iš nuobodulio, pavydo vaisingoms Tarnaitėms ir nepatenkintų troškimų.

Pačios Tarnaitės yra visuomenės piramidės apačioje. Jos – tarsi neliečiamųjų kasta ir turi tik vieną privalumą – vaisingumą. Jos net neskirtos malonumui patirti, kaip hareme, ar auginti vaikams. Jos yra tiesiog žmogus-funkcija, žmogus-indas. Gileado visuomenės galingieji laiko moteris kaip gyvulius, kaip savo galios ženklus. Paprastas, pačios M. Atwood pateiktas pavyzdys: jei visuomenėje galios ženklais ir trokštamais objektais laikomi, tarkim, „kadilakai“, tu norėsi turėti jų kiek įmanoma daugiau. Taip ir visuomenėje, kur trokštami objektai – vaisingos moterys, vadinasi, norėsi jų turėti kiek įmanoma daugiau. Tokiu būdu Gileade grįžtama prie biblijinės poligamijos.

„Tarnaitės pasakojime“ M. Atwood kritikuoja ir šiuolaikinį feminizmą. Pasisakydamos ir protestuodamos prieš pornografiją feministės devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pasisakė ir už cenzūrą. Tokios aktyvistės kaip Andrea Dworkin ir Catharine‘a MacKinnon netgi buvo suvienijusios jėgas su radikaliąja dešine. Rašytoja tiesiog perspėja, kad toks susivienijimas gali atvesti į valdžią baisiausius feminizmo priešus. O aprašydama pagrindinės veikėjos Fredinės motiną, (dar iki Gileado respublikos įsigalėjimo) deginančią knygas, M. Atwood nori pabrėžti, kad šiuolaikinis feminizmas kartais tampa pernelyg griežtas ir jų veiksmai ima priminti religinių fanatikų taktiką.

„Paklausta, ar „Tarnaitės pasakojime“ aprašytas pasaulis kada nors gali išsipildyti, aš primenu sau, kad knygoje esama dviejų ateičių. Ir jeigu išsipildys niūriausioji, ta, kita, šviesioji, taip pat gali išsipildyti“, – įsitikinusi autorė.

Ir iš tiesų romano pabaiga dviprasmiška: rašytoja neatsako į klausimą, kas nutiko Fredinei, nepapasakoja, kaip klostėsi toliau įvykiai Gileade, į kurį romano pabaigoje jau žvelgiama iš tolimos 2195 metų perspektyvos. Atsakymų ieškoti teks patiems.

O kraupiausia tai, kad mes visi, nesvarbu kurią šalį paimsi, esame per žingsnį nuo panašios diktatūros. Ryžtingų ir planus rezgančių bepročių juk niekados netrūksta. Keletą panašių personažų savo šalyje turime ir mes.

Recenzija skambėjo LRT radijo laidoje „Kultūros savaitė“.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Naujame Nacionalinio stadiono Vilniuje projekte – ir oro gondola

Aktualu

R.Karbauskis: atsakomybę už etatinio apmokėjimo klaidas turi prisiimti ir prezidentė

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie artėjantį Kalėdinį bėgimą

24sek

Šaras nenoriai kalbėjo apie traumuotus žaidėjus: „Tokia jų ir situacija“

Verslas

„Revolut“ tampa banku ir po metų siūlys kreditus – licenciją gavo Lietuvoje

Aktualu

Tragedija Klaipėdoje: laivų gamykloje lūžęs kranas pražudė du žmones

Aktualu

Mažeikių Merkelio Račkausko mokykloje kilo gaisras

Gyvenimas

15min studijoje pokalbis apie agresiją su A.Mockumi: ji mus ar mes ją valdome?

Verslas

Tyrimas rodo, kad oriam gyvenimui Vilniuje užtenka 700 eurų. Sutinkate?

Pasaulis kišenėje

Pamatykite: 102 metų promočiutė tapo vyriausia šuolininke su parašiutu

Aktualu

Premjeras apie prezidentę: 10 metų Lietuvoje buvo vienintelis neklydęs žmogus

24sek

Skausmo perkreiptu veidu – su NBA čempionais kovojęs Jonas Valančiūnas patyrė traumą

Buvau geras Gyvenimas

Kitiems padedanti K.Grybaitė: jei kuriu prabangius interjerus, nereiškia, kad gyvenu muilo burbule

Vardai

A.Adamovič ir Ž.Gečas šventes pasitiks trise, su Žaku: „Pernai per Kalėdas sužinojome, kad laukiamės“

Vardai

Ieškomiausi 2018 metų žmonės „Google“ – už princo ištekėjusi M.Markle ir vos nemirusi D.Lovato

Vardai

Monika Marija pristato dainą ir klipą „Light On“: „Ji – apie skaudžiausią mano išgyvenimą“

Maistas

15 laiko patikrintų silkės patiekalų šventėms: nuo silkės „pataluose“ iki švelniai marinuotos

Aktualu

Jemeno taikos derybose Švedijoje – finišo tiesioji

Vardai

Staigmena Linui Adomaičiui: garsūs bičiuliai pasakė, ką iš tiesų apie jį galvoja

Aktualu

FNTT: apgaule gautus 2 milijonus eurų grupuotė investavo į nekilnojamąjį turtą

Naujienos

Verslas

Naujame Nacionalinio stadiono Vilniuje projekte – ir oro gondola

Aktualu

R.Karbauskis: atsakomybę už etatinio apmokėjimo klaidas turi prisiimti ir prezidentė

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie artėjantį Kalėdinį bėgimą

Aktualu

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo: kas laukia „Brexit“?

24sek

Šaras nenoriai kalbėjo apie traumuotus žaidėjus: „Tokia jų ir situacija“

Verslas

„Revolut“ tampa banku ir po metų siūlys kreditus – licenciją gavo Lietuvoje

Vardai

Išreklamuota meilė subliuško: vietoj planuotų vestuvių su Nikolajumi Baskovu – kūdikis nuo kito vyro

Aktualu

Tragedija Klaipėdoje: laivų gamykloje lūžęs kranas pražudė du žmones

Aktualu

Mažeikių Merkelio Račkausko mokykloje kilo gaisras

Gyvenimas

15min studijoje pokalbis apie agresiją su A.Mockumi: ji mus ar mes ją valdome?

Verslas

Tyrimas rodo, kad oriam gyvenimui Vilniuje užtenka 700 eurų. Sutinkate?

Pasaulis kišenėje

Pamatykite: 102 metų promočiutė tapo vyriausia šuolininke su parašiutu

Buvau geras Gyvenimas

Kitiems padedanti K.Grybaitė: jei kuriu prabangius interjerus, nereiškia, kad gyvenu muilo burbule

Aktualu

Premjeras apie prezidentę: 10 metų Lietuvoje buvo vienintelis neklydęs žmogus

24sek

Skausmo perkreiptu veidu – su NBA čempionais kovojęs Jonas Valančiūnas patyrė traumą

Vardai

A.Adamovič ir Ž.Gečas šventes pasitiks trise, su Žaku: „Pernai per Kalėdas sužinojome, kad laukiamės“

Vardai

Ieškomiausi 2018 metų žmonės „Google“ – už princo ištekėjusi M.Markle ir vos nemirusi D.Lovato

Aktualu

Jemeno taikos derybose Švedijoje – finišo tiesioji

Vardai

Staigmena Linui Adomaičiui: garsūs bičiuliai pasakė, ką iš tiesų apie jį galvoja

Aktualu

FNTT: apgaule gautus 2 milijonus eurų grupuotė investavo į nekilnojamąjį turtą

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata