Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 01 04, 11:56

Matto Haigo „Kodėl verta gyventi“ – knyga, kurios neturėjo būti

Knygos „Kodėl verta gyventi“ (2017, Sofoklis), anot autoriaus Matto Haigo, neturėjo būti. Prieš septyniolika metų Mattui Haigui buvo dvidešimt ketveri, jis gyveno Ispanijoje, viename iš tykesnių ir gražesnių Ibisos salos kampelių, su savo mergina.
Knygos viršelis
Knygos viršelis / Leidyklos „Sofoklis“ nuotr.
Temos: 2 Literatūra Knygos

Jūra buvo čia pat, o uolos kraštas ne daugiau kaip už dvidešimties žingsnių. Vienintelis Haig‘o planas buvo žengti dvidešimt vieną žingsnį ta kryptimi.

Mattas Haigas kentėjo nuo depresijos ir nerimo ir, nors nenorėjo mirti, gyventi buvo pernelyg sunku. Lemiamą akimirką jį sulaikė mintys apie artimuosius, kurie jį myli ir kuriems jis rūpi. Pats faktas, kad knyga pasirodė, įrodo, kad ši ligayra apgaulinga. Ji verčia manyti, kad viskas blogai. MattasHaigas panoro apie savo patyrimą parašyti knygą, susiremti su depresija ir nerimu. Savo knyga jis siekia dviejų tikslų – sumažinti depresijos stigmą ir pamėginti įtikinti žmones, kad iš slėnio apačios niekada neatsiveria aiškus vaizdas.

Žinojau, kad yra parašyta daug gerų knygų apie depresiją, bet taip pat prisiminiau, kaip bijojau skaityti knygas apie šią ligą.

„Žinojau, kad yra parašyta daug gerų knygų apie depresiją, bet taip pat prisiminiau, kaip bijojau skaityti knygas apie šią ligą“, – teigia autorius. Niūriausiomis dienomis pačiam knygos autoriui skaitymas buvo sunkus ir varginantis, todėl rašydamas knygą „Kodėl verta gyventi“ siekė, kad ji būtų lengvai skaitoma ir drąsintų versti lapus toliau. „Siekiau, kad knyga išlaikytų balansą tarp sąžiningo ir patirtimi grįsto depresijos išgyvenimo, bet nebūtų depresiška pati savaime. Todėl mintyse įsivaizdavau skaitytoją tokį, koks pats buvau dvidešimt ketverių metų stovėdamas ant uolos krašto Ibisoje. Ieškojau žodžių, kurie pasiektų ir grąžintų jį į saugų atstumą.“

Būtent kalbėjimas ir klausymas, anot Haigo, labiausiai jam padėjo ir tebepadeda šiandien. Svarbu plėtoti pokalbį, dairytis norinčiųjų kartu bendrauti. Vis kartoti, kad depresija nėra tai, su kuo derėtų susitaikyti, jos drovėtis, kad tai – žmogiškas išgyvenimas. Dėl to niekas nėra kaltas. Ji tiesiog apninka. Ir nuo jos dažnai padeda pokalbis. Žodžiai. Ši knyga gali pagelbėti ir tuomet, kai patiems pasidaro sunku kalbėti apie šią ligą, tuomet galime paprašyti ją perskaityti kitų ir viltis, kad jie supras.

Mattas Haigas yra vienas originaliausių šiuolaikinių Didžiosios Britanijos rašytojų. Jis kuria vaikams ir suaugusiesiems. Autoriaus kūriniai žavi meistrišku gebėjimu supinti vaizduotę ir tikrovę. Leidykla „Sofoklis“ lietuvių kalba išleido romanus „Mirusių tėvų klubas“, „Radliai“. „Kodėl verta gyventi“ – asmeniškiausia ir daugiausia drąsos pareikalavusi Matto Haigo knyga, išversta į dvidešimt devynias užsienio kalbas. Skaitytojų balsai pelnė jai Books Are My Bag Readers apdovanojimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą