Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Musulmonų mirties nuosprendžio sulaukęs rašytojas Salmanas Rushdie mano, kad radikaliųjų islamistų grėsmė išaugo

Salmanas Rushdie
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Salmanas Rushdie
Šaltinis: 15min
0
A A

Indų kilmės rašytojas Salmanas Rushdie nuo 1989 metų, kuomet musulmonai jam paskelbė mirties nuosprendį, buvo priverstas gyventi bėglio gyvenimą. Tai, ką patyrė per tą laiką, jis aprašė biografinėje knygoje „Joseph Anton“. Ta proga į kelionę po prisiminimus su rašytoju leidosi laikraštis „The Guardian“.

Literatūros naujienas galite sekti specialiame socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje „15min knygų lentyna“

„Joseph Anton“. Taip vadinasi naujoji Salmano Rushdie knyga. Būtent toks buvo rašytojo pasirinktas pseudonimas, kai jis ėmė slėptis nuo musulmonų keršto.

S.Rushdie buvo priverstas Didžiojoje Britanijoje slapstytis, kai Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini 1989 metais paskelbė fatvą, kurioje paragino musulmonus nužudyti šį rašytoją, teigdamas, kad jo romanas „Šėtoniškos eilės“ įžeidžia islamą. 1998 metais Irano vyriausybė paskelbė nesieksianti įvykdyti šio nuosprendžio, tačiau nurodė negalinti jo atšaukti. Dabar S.Rushdie mano, kad šiuo metu jam paskelbta fatva yra labiau „retorikos objektas, o ne rimta grėsmė“.

Per šį laikotarpį daug kas įvyko S.Rushdie gyvenime. Tiek asmeniniame, tiek profesiniame. Jo pirmoji žmona mirė nuo vėžio, žlugo kitos trys jo santuokos, jo knygų leidėjas Japonijoje buvo nužudytas, pasikėsinta į jo knygų leidėją Norvegijoje, subadytas jo knygų vertėjas Italijoje, šimtai žmonių žuvo per protestus, surengtus prieš „Šėtoniškas eiles“, jo romanai buvo viešai deginami.

S.Rushdie atsiminimų knygoje kai kas tikrai nepatiks jo buvusioms žmonoms. Pavyzdžiui, jo antroji žmona rašytoja Marianne Wiggins neturėtų apsidžiaugti, mat S.Rushdie kaltina ją nepadėjus jam sunkiu metu. Jeigu tikėsime S.Rushdie knyga, pirmaisiais, sunkiausiais slapstymosi metais, ji davė interviu, kuriame vadino rašytoją silpnu ir beverčiu. Pora išsiskyrė 1993 metais. Ar rašytojas rodė jai rankraštį? „Ne, ji galės nusipirkti knygą“, – atsako S.Rushdie.  Skirtingai nuo M.Wiggins, jo trečioji žmona Elizabeth West ir ketvirtoji žmona Padma Lakshmi skaitė knygos rankraštį.

Jautėsi tarsi išprotėjęs

S.Rushdie 1990 metais slėpdamasis nuo islamistų keršto ir persikėlęs gyventi į Didžiąją Britaniją, viename Londono policijos poskyryje šešių islamo mokinių akivaizdoje pasirašė raštą, kuriame teigė, kad jis nenorėjo įžeisti islamo ir patvirtino tai, jog jis yra musulmonas.

Visi, kurie mane mylėjo, sakė man, kad aš išprotėjau

Netrukus po šio susitikimo jis parašė straipsnį „Kodėl aš esu musulmonas“ „The Times“ laikraščiui. „Aš tikrai nesu geras musulmonas, – rašė jis tada. – Tačiau galiu pasakyti, kad aš esu musulmonas. Man kelia džiaugsmą tai, kad dabar aš esu bendruomenės, kurios vertybės visuomet buvo artimiausios mano širdžiai, dalimi“.

Dabar, prisimindamas tas dienas, rašytojas sako, kad jautėsi tarsi išprotėjęs. „Skaitydamas to laiko užrašus matau, kad tai buvo juodžiausias mano gyvenimo periodas, – sako jis. – Visi, kurie mane mylėjo, sakė man, kad aš išprotėjau“.

Tiesa, jis teigia, kad tai turėjo ir pliusų – mat kai pasieki dugną, bent jau žinai, kur dugnas yra. Dabar apie save S.Rushdie sako, kad jis yra „giliai nereligingas žmogus“.

Biografinės knygos pradžioje S.Rushdie atsimena, ką jis sakė CBS televizijos stočiai tą dieną, kai jam buvo paskelbta fatva. „Norėčiau, kad būčiau parašęs kritiškesnę knygą“, – sakė jis ir pridūrė, kad jo knyga nėra labai kritikuojanti islamą, tačiau religija, kurios lyderiai taip elgiasi, nusipelno kritikos. „Aš didžiuojuosi, kad pasakiau tai, būdamas smarkiai šokiruotas“, – sako S.Rushdie. Ar dabar, žinodamas, kad už „Šėtoniškas eiles“ jam bus paskirtas mirties nuosprendis, parašytų dar kritiškesnę islamo atžvilgiu knygą? „Be abejo. Taip. Tačiau „Šėtoniškos eilės“ nėra apie – arbe ne vien tik apie – islamą. Ji yra apie pradinę religijos istoriją, glaudžiai susijusią su islamu. Ji yra apie apreiškimą, apie vizijų regėjimą“.

Knyga vis dar spausdinama, autorius nėra užgniaužtas, taigi, ta prasme tai yra pergalė. Tačiau baimė ir grėsmė išaugo

Daugybė musulmonų manė, kad S.Rushdie knygoje atakuoja islamą ir pranašą Mahometą. „Aš nepašiepiau Mahometo. Aš manau, kad jis elgėsi gana gerai. Kai triumfuodamas grįžo į Meką, jis nenužudė daug žmonių“, – sako S.Rushdie.

Knygoje S.Rushdie rašo, kad jis nežino, ar „Šėtoniškų eilių“ kova baigėsi pergale, ar pralaimėjimu. „Knyga vis dar spausdinama, autorius nėra užgniaužtas, taigi, ta prasme tai yra pergalė. Tačiau baimė ir grėsmė išaugo“, – teigia jis.

Musulmonų reakcija – neproporcinga

Šie jo žodžiai itin aktualūs pastaraisiais mėnesiais, kai visame pasaulyje kilo protestų ir smurto proveržiai dėl filmo „Musulmonų nekaltybė“.

„Filmas neabejotinai yra piktavališka šiukšlių krūva. Civilizuotas atsakas būtų pasakyti režisieriui: „F***. Užsiimkime savo reikalais“. Tačiau necivilizuota yra manyti, jog Amerika atsakinga už viską, kas vyksta jos teritorijoje. Tai nesąmonė. Netgi jei tai būtų tiesa, reakcija, kai rengiami išpuoliai ir galvojama, kad normalu pulti žmones dėl to, jog tu esi kažkuo nepatenkintas, yra netinkama. Musulmonų pasaulis turi atsisakyti tokio požiūrio“.

Tačiau jis netiki, kad taip atsitiks. Arabų pavasaris paskatino ekstremistinių islamo jėgų suaktyvėjimą. S.Rushdie mano, kad dar blogiau yra tai, jog Vakarų liberalai priklaupė ant kelių prieš musulmonų ekstremistus. Pavyzdžiui, jis nemano, kad leidėjai dabar sutiktų publikuoti knygą, kuri būtų kritiškesnė islamo atžvilgiu nei „Šėtoniškos eilės“.

Nebėra saugomas

Pastarąjį dešimtmetį S.Rushdie gyveno Niujorke, tačiau turi namą ir Londone. JAV jį labiausiai žavi tai, kad imigrantai rašytojai smarkiai atgaivino jos literatūrą – panašiai kaip turbūt jis ir kiti padarė Didžiojoje Britanijoje prieš kelis dešimtmečius. „Amerikiečių literatūra visuomet buvo paremta imigrantais“, – sako jis. Rašytojo nuomone, iš Kinijos atvažiavusios Yiyun Li ar atvykėlio iš Dominikos Junot Diaz darbai itin praturtina amerikiečių kultūrą.

Kai dabar S.Rushdie išeina į Londono gatvę, kad pasigautų taksi, aplink nematyti nei policininkų, nei ginkluotų apsaugininkų. Taip jau yra dešimt metų, nuo tada, kai S.Rushdie išbrauktas iš trijų labiausiai saugomų šalies žmonių „klubo“. Į jį pateko karalienė, premjeras ir Misteris Antonas – S.Rushdie. Šie žmonės saugomi 24 valandas septynias dienas per savaitę. Iškritus iš šio „klubo“, iš esmės savimi paliekamas rūpintis pats, sako S.Rushdie.

Dabar jis laisvas žmogus. Ir jis ketina tokiu likti visą likusi savo gyvenimą, publikaciją baigia „The Guardian“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą