15min be reklamos
2019 09 26, 17:12

Naujas vardas lietuvių literatūroje – Narius Kairys pristato pirmąjį savo romaną

Narius Kairys – iki šiol plačiau žinomas kaip vertėjas, dėstytojas ir kino kritikas – rugsėjo 30 d. Vilniuje pristatys savo pirmąjį romaną „Toliau nei vandenynas“, pasakojantį apie jauno žmogaus piligriminę kelionę. Knygos pristatymas vyks kino centre „Skalvija“, kartu su knygos tema besisiejančio filmo „Finisterrae“ (rež. Sergio Caballero) peržiūra. Debiutinę knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, dizainą kūrė dailininkas Jurgis Griškevičius.
Narius Kairys
Narius Kairys / Ramūno Petrusevičiaus nuotr.
Temos: 2 Literatūra Knygos

„Toliau nei vandenynas“ – pirmasis autoriaus romanas, kuriame jis prisiliečia prie paslapties, gaubiančios pradingusiuosius, ir, užuot konstatavęs faktus ar pateikdamas atsakymus, užduoda klausimus: kodėl žmogus keliauja, kas jį verčia rinktis savo kelią, kokios priežastys lemia pasirinkimus, ir, galų gale, kas įvyksta su žmogumi, kai jis pradingsta?

Nariaus Kairio romano pagrindinė figūra – jaunuolis, išsiruošęs į piligriminę kelionę ir dėl vienų ar kitų priežasčių „dingęs be žinios“. Tai dienoraščio forma aprašyta piligriminė kelionė, kuri leidžia pagrindiniam knygos veikėjui ne tik reflektuoti save patį, bet kartu kaleidoskopiškai apžvelgti ir jį supantį išorinį pasaulį. Veikėjo kelionė prasideda Vilniuje ir per visą Europą tęsiasi į vakarus iki Atlanto vandenyno. Vilnius, kaip vėlių, šmėklų, pamėnų miestas, romane atsiskleidžia kaip esminė vieta, kuri praranda konkrečias geografines koordinates ir virsta veikiau namų tropu.

Dailininkas – Jurgis Griškevičius/Narius Kairys „Toliau nei vandenynas“
Dailininkas – Jurgis Griškevičius/Narius Kairys „Toliau nei vandenynas“

Knygos veiksmas vyksta 2010 m. kovo-balandžio mėnesį ugnikalnio Islandijoje išsiveržimo fone. Lyg ir nieko rimto, tik sutriko skrydžiai virš Europos, o žmonės tiesiogine ir perkeltine prasme iš kelionių turėjo grįžti ant žemės. Jis, einantysis viena koja ant žemės, kita – danguje, nesureikšmino pabudusio ugnikalnio, priešaky jo laukė daug didesnis iššūkis: nevirsti pamėnu – būtybe, praradusia laiką. Ugnikalnio išsiveržimas: kas tai – pikta lemiantis ženklas ar, priešingai, viltis, kad net ir tuomet, kai atrodo, jog nėra kelio atgal, tavęs visąlaik kas nors laukia grįžtant? Intrigą aštrina dvilypis personažo charakteris: nuolatinis svyravimas, puolimas į kraštutinumus ir kartu puoselėjamas dvasingumas.

N.Kairys – rašytojas, vertėjas, kino kritikas, žmogaus teisių dokumentinio kino festivalio „Nepatogus kinas“ programos sudarytojas, dėstytojas. Rašydamas autorius derina skirtingas disciplinas ir lygmenis: literatūros tradiciją, antropologiją, filosofiją ir asmenines patirtis. Jo prozos kūriniai – antropologinės fikcijos – ir publicistiniai tekstai (recenzijos, straipsniai, interviu) spausdinami pagrindiniuose Lietuvos kultūros leidiniuose. Debiutiniame romane Narius Kairys atsiskleidžia kaip unikalaus talento rašytojas, tvirtai žengiantis į literatūros pasaulį. Jo vardas ir balsas neabejotinai dar bus garsiai girdimas mūsų kultūroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Požymiai, kada jau metas keisti stogą. Patarimai planuojantiems įsirengti saulės elektrinę
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename