Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Nobelio archyvai: premija M.Šolochovui skirta atmetus V.Nabokovo, J.M.Borgeso ir P.Nerudos kandidatūras

Vladimiras Nabokovas, Pablo Neruda ir Jorge Luis Borgesas 1965 metais buvo tarp kandidatų gauti Nobelio literatūros premiją, tačiau komisija nusprendė šį prestižinį apdovanojimą skirti Michailui Šolochovui, rodo dabar atverti archyvai.
Jorge Luis Borgesas
Jorge Luis Borgesas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Švedijos Akademija, kasmet nusprendžianti, kam bus skirta ši premija, 50 metų laikosi konfidencialumo ir neatveria archyvų. Praėjus šiam laikotarpiui archyvai būna atveriami. 

Kaip skelbia guardian.co.uk, tarp pretendentų tais metais gauti premiją buvo V.Nabokovas ir J.L.Borgesas, iš kurių nė vienas taip ir nebuvo apdovanotas Nobelio literatūros premija, taip pat P.Neruda, kuris šia premija buvo įvertintas 1971 metais. W.H. Audenas, Lawrence'as Durrellas, L.P. Hartley, W. Somersetas Maughamas taip pat buvo tarp pretendentų, kaip ir Samuelis Beckettas, kuris Nobelio premiją gavo 1969 metais. 

„Scanpix“ nuotr./Michailas Šolochovas
„Scanpix“ nuotr./Michailas Šolochovas

1965 metų Nobelio premijos skyrimas sulaukė prieštaringų vertinimų – sovietų rašytojas buvo tarp pasisakiusių prieš tai, kad Nobelio premija 1958 būtų skirta Borisui Pasternakui, po ko šis autorius „savanoriškai“ jos atsisakė. 

Kiekvieną kartą praneštos žinios, kad jis vėl negavo Nobelio premijos, jį labai nuliūdindavo

M.Šolochovui Nobelio premija skirta už „meninę jėgą ir sąžiningumą“, už tai, kad savo kūriniuose „apibūdino istorinį Rusijos laikotarpį“. Aleksandras Solženycinas, kuriam Nobelio literatūros premija skirta 1970 metais, buvo tarp rašytojų, kurie vėliau viešai apkaltino M.Šolochovą plagijavus Fiodorą Kriukovą. Pats M.Šolochovas šiuos kaltinimus atmetė. 

Švedijos leidinys „Svenska Dabladet“ skelbia, kad sprendimą priimdama komisija buvo vieninga. Beje, buvo ir siūlymų šią premiją padalinti dviem asmenims – M.Šolochovui ir rusų poetei Anai Achmatovai. Vėliau šis pasiūlymas buvo atmestas, argumentavus, kad abu šie kūrėjai neturi nieko bendro, tik kalbą. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Nabokovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Nabokovas

„The London Review of Books“ citavo J.L.Borgeso kambarinę Epifanía Uveda de Robledo, kuri sako, kad rašytojui galimybė laimėti Nobelio premiją tapo tikra kančia. „Nobelio premijos paskelbimo dieną žurnalistai susirinkdavo prie jo namų durų. Tai vykdavo kiekvienais metais. Kiekvieną kartą praneštos žinios, kad jis vėl negavo Nobelio premijos, jį labai nuliūdindavo“, – pasakojo moteris. 

Argentinietis autorius yra sakęs: „Nobelio premijos neskyrimas man tapo skandinaviška tradicija; nuo tos akimirkos, kai aš gimiau, jie jos man neskirdavo.“ 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai