Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 09 08, 15:58

Performansu poezijos knygą pristatęs Žygimantas Kudirka-Mesijus: „Niekam nebeįdomus standartų laikymasis“

Žygimantas Kudirka-Mesijus performansu pristatė savo interaktyvios poezijos knygą „XXI a. Kudirka.“ Renginys pradėjo antrąjį „Skaitymo festivalį“ Vilniuje.
„Skaitymo festivalio“ atidarymas
„Skaitymo festivalio“ atidarymas / Simonos Toleikytės/15min nuotr.

Poezijos knygą Ž.Kudirka, daugeliui geriau žinomas sceniniu Mesijaus pseudonimu, pristatė jau trečiąjį kartą. „Nedrįsčiau to vadinti tuo pačiu renginiu. Ramia sąžine vėl kviečiu žmones, kartą jau dalyvavusius pristatyme. Tekstai kiti, atlikimas skirtingas, pasirodymas tapo gyvu padaru, kuris nevaldomai keičiasi ir galiausiai peraugo į perfomansą“, – teigė autorius.

Tekstai kiti, atlikimas skirtingas, pasirodymas tapo gyvu padaru, kuris nevaldomai keičiasi ir galiausiai peraugo į perfomansą

Performanso metu knygos „XXI a. Kudirka“ skaitymą papildė vaizdų montažas. Autorius teigė, kad atrinkinėdamas ekrane demonstruojamus vaizdus peržiūrėjo net 150 tūkstančių nuotraukų internete. Kurti melodiją ir įvairiais garsais papildyti skaitomas eiles Ž.Kudirkai padėjo muzikantas Adas Gecevičius. Performansas pradėtas sarkastišku eilėraščiu apie eksperimentiniais tikslais į kosmosą išsiųstus ir atgal negrįžusius gyvūnėlius vertė susirinkusius lankytojus plyšti iš juoko.

Prie tradicinės poezijos pratusius skaitytojus knyga „XXI a. Kudirka“ gali gerokai nustebinti. Poezija interaktyvi – su knyga galima savotiškai bendrauti: parašyti literatūriniam personažui elektroniniu paštu, paskambinti nurodytu numeriu ir išgirsti balso pašte įrašytą eilėraštį ar jį gauti trumpąja žinute.

Knygoje ne vien interaktyvūs eilėraščiai, bet ir internetinė poezija, literatūros remiksai, kiti neįprastos tematikos tekstai ir iliustracijos. Atsivertę „XXI a. Kudirką“ galėsite rasti mantrą Lady Gagai, pokalbį su dirbtiniu intelektu, eiles, kurias parašė katė ir dar daugelį pačių netikėčiausių tekstų.

Paklaustas, ar tokie tekstai galėtų būti suprantami ir įdomūs vyresniam skaitytojui, Ž.Kudirka teigė, kad interaktyviąja poezija iš tiesų labiau domisi jaunimas: „Vyresni žmonės paprastai visi iki vieno yra užsiblokavę ir nenori priimti jokių eksperimentinių bandymų. Bet tuo pačiu manau, kad kuo vyresnis žmogus, tuo jam aktualiau yra domėtis naujais dalykais. Šiuo atveju sveikintinas reiškinys yra netgi vadinamoji „galerijų mafija“, kuri vaikšto į visus atidarymus iš eilės. Manau, kad taip žmonės ne vien vyno atsigeria, bet ir išlaiko ryšį su esamom tendencijom“.

Savo knyga autorius tikisi tam tikra prasme reformuoti poeziją griaudamas šio žanro sustabarėjimą. Svarbiausia Ž.Kudirkai tai, kad kiekvienas tekstas skirtingai perrašytų poezijos sąvoką. „Noriu atrasti visai naują metodą. Tarkime, jei Galerijoje patalpini kažkokį daiktą, jis savaime tampa meno kūriniu. Lygiai taip pat įvairus turinys, patalpintas į knygą, virsta poezija. Labai įdomu stebėti, kaip poezija tampa tokie dalykai kaip, pavyzdžiui, balso paštas, kurį sugeneruoja ir su klaidomis parašo kompiuteris“, – pasakojo kūrėjas.

„Standartai nebeįdomūs. Dauguma žmonių daro viską, ko iš jų yra tikimasi, todėl bet kuris išsišokimas yra pastebimas ir intriguojantis, – toliau kalbėdamas apie kūrybą reziumavo Ž.Kudirka. Jis taip pat pridūrė, kad nei vienas eksperimentas nėra užprogramuotas pavykti. – Bandymai pirmiausia yra provokacija: naujų liaukų atsiradimo smegenyse stimuliavimas, dar nepatirti pojūčiai“.

Standartai nebeįdomūs. Dauguma žmonių daro viską, ko iš jų yra tikimasi, todėl bet kuris išsišokimas yra pastebimas ir intriguojantis.

Ž.Kudirka yra tiesioginis Vinco Kudirkos giminaitis, vienas jauniausių Kudirkų giminės atstovų. Taigi knygos autorius pats ir yra „XXI a. Kudirka“. Paklausus Ž.Kudirkos, ar,o manymu, šiais laikais prisikėlęs Vincas Kudirka savo eiles irgi bandytų pateikti moderniai, pavyzdžiui, slemu (atliekamąja poezija), jis atsakė taip nemanąs. „V.Kudirka, man atrodo, labiau gotiška asmenybė, galbūt jam būtų artimesnis post-punk muzikos stilius“, – šypsojosi knygos autorius.

Ž.Kudirka be savo muzikinės veiklos ir kuriamos poezijos žymus ir kaip profesionalus reklamos tekstų kūrėjas, baigęs lituanistikos studijas. Autorių galima vadinti inovatoriumi – jis yra vienas iš slemo pradininkų Lietuvoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą