Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po penkiolikos metų pertraukos pristatomas naujas rašytojo Romo Gudaičio romanas

Romas Gudaitis. „Invazija į Prahą ir širdis“
Knygos viršelis / Romas Gudaitis. „Invazija į Prahą ir širdis“
Šaltinis: 15min
0
A A

Sausio 19 d. Rašytojų klube Vilniuje bus pristatytas naujas rašytojo, apysakų ir romanų autoriaus, Kovo 11-osios akto signataro Romo Gudaičio romanas „Invazija į Prahą ir širdis“. Jubiliejiniame vakare (gruodžio 8 d. autoriui suėjo 70 metų) pristatomas romanas ypatingas – iki jo buvo 15 metų kūrybinė pertrauka.

Knygos tema – invazija į Prahą 1968 m. – reikalauja tam tikro nuotolio nuo istorinių įvykių. Kūrinyje atsiskleidžia praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio studentų gyvenimo marga visuma. Romano dramatizmą lemia invazijos į Prahą motyvas – šiai prievartai ruošiami ir buvę lietuvių studentai, pašaukti į karinius mokymus. Sąmonės srauto proza liudija tą laiką, praradimų ir vilčių apytaką.

Pristatymo vakare dalyvausiantis knygos redaktorius Justinas Kubilius atskleidžia tai, kas, pasak jo, R. Gudaičio kūrinyje yra svarbiausia: „Naujas Romo Gudaičio romanas – kūrybinė pastanga susigrąžinti tą laiką, kai buvome, anot Autoriaus, „jauni kvaili gražūs“. Romane išvystame praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio akademinį jaunimą. Studentų mokslus ir draugystes, šėlsmą ir pokštus sovietiniuose bendrabučiuose, iliuzijas, polėkius ir meiles, jaunystės aistrą.

Jie, Vilniaus universiteto absolventai, trys neišskiriami draugai, nubloškiami į karinius mokymus Kaliningrado srityje, į sovietinės armijos purvą, idiotizmą, rusišką keiksmų kloaką. Ir rengiami internacionalinei pagalbai – invazijai į Auksinę Prahą. Invazija, kurioje tu verčiamas dalyvauti, neišvengiamai prievartauja ir tavo prigimtį.

Ir studijų, ir poligono vaizdai rodo, kaip į sielas įsigauna neviltis, nusivylimas visais „atšilimais“ ir ideologijomis. Juk to meto studentai – ir išvežtųjų, represuotojų vaikai, ir žuvusiųjų pokaryje jaunesni broliai ir seserys, juose gyva pirmosios nepriklausomybės atmintis, kad ir nuožmiai naikinta. Skaisti, negęstanti yra kūrinio paliudyta nueinančio gyvenimo šviesa. Šią egzistencinę, galiausiai estetinę šviesą, manau, atpažins ne tik Autoriaus karta.“

Renginyje taip pat dalyvaus ir literatūrologas prof. Petras Bražėnas, literatūros kritikas, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vyriausiasis redaktorius Valentinas Sventickas, Nepriklausomybės akto signataras Bronius Genzelis, žurnalo „Santara“ vyriausiasis redaktorius Romualdas Norkus, režisierius Julius Dautartas, aktorius Rimantas Bagdzevičius. Įėjimas į renginį laisvas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą