Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 11d. 16:46

Rašytoja Tosca Menten: „Mano knygose suaugusieji yra keisti žmonės“

Tosca Menten
Leidyklos nuotr. / Tosca Menten

Apie Toscą Menten Lietuvos skaitytojai turbūt girdi pirmą kartą. Šiais metais Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta šios autorės knyga „Mumija Dumis ir aukso skarabėjas“ (leidykla „Nieko rimto“), skirta vidutinio mokyklinio amžiaus vaikams. Pirmoji serijos knyga supažindins su šių dienų pasaulyje prabudusiu mumija Dumiu ir jo draugais, kuriems teks ne tik mokyti draugą orientuotis šiuolaikiniame pasaulyje, bet ir painiotis į kone detektyvinę istoriją.

T. Menten kūryba įvertinta ne tik gimtojoje Olandijoje. Knygos apie Dumį išverstos į vokiečių, lenkų, italų, kinų, bulgarų, prancūzų, slovėnų kalbas, o 2014 metais Olandijoje pasirodė ir istorijos ekranizacija.

Charizmatiška rašytoja, turinti dailininkės išsilavinimą, atvirai pasakoja apie vaikų kūrėjos kadienybę, kritiką ir beveik tikrą mumiją Dumį, padedantį vaikams tapti geresniems.

– Kaip nutiko, kad dailininkė tapo rašytoja?

– Tai tebuvo atsitiktinumas. Vieną dieną (tuomet buvau 36 metų menų mokytoja) pajutau įkvėpimą parašyti keletą pasakojimų. Tada supratau, kad mano galvoje – labai daug istorijų. Rankraštį nusiunčiau leidėjui. Buvau nustebinta, kai jie panoro tai išleisti. Tik buvo viena sąlyga: turiu parašyti daugiau knygų. Sutikau ir taip galutinai užbaigiau su mokytojavimu.

– Dabar esate gavusi ne vieną literatūrinį apdovanojimą. Koks jausmas buvo gavus pirmąjį?

– Žinoma, kad džiaugsmas ir tas labai lauktas pripažinimo jausmas. Kaip rašytoja niekada nežinau, ar dalykai, kuriuos rašau, tikrai yra geri. Pelnyti apdovanojimai leidžia jaustis labiau užtikrintai. Esu rašytoja (ir sėkminga) daugiau nei 15 metų, tačiau su kiekviena knyga mane aplanko tos pačios dvejonės.

Aš stengiuosi pasakoti istorijas kiek įmanoma linksmiau, nes noriu, kad vaikai juoktųsi kuo garsiau. Tačiau jie taip pat nori jausti ir liūdesį ar net skausmą

– Be rašymo ir piešimo jūs dar ir vaidinate! Kaip gimė ši idėja?

– Tai juokinga ir taipogi atsitiktinumas. Nyderlanduose spalio mėnesį mes turime savaitę, skirtą vaikų knygoms. Kiekvienais metais pasirenkamas autorius, kuriam skiriama užduotis parašyti mažą knygutę (iki 27 000 žodžių); kiekvienas vaikas, perkantis knygą tą savaitę, nemokamai gauna ir mažąją knygutę. Išties autoriui yra didelė garbė atlikti šį darbą. Ne tik garbė, bet ir žinomumas, nes knygelės tiražas – 400 000 egzempliorių. Manęs tokią dovanų knygelę paprašė sukurti 2012 metais. Tada pas mane atėjo organizatoriai, atsakingi už renginius, ir paprašė paruošti renginį. O štai čia ir atsitiktinumas: mano dukra kaip tik sėkminga aktorė. Kartu su dviem jos muzikantais parengėme labai juokingą pasirodymą, kurį paskui dar dvejus metus demonstravome mažuose ir dideliuose teatruose. Man labai patinka dainuoti ir vaidinti scenoje (manau, nesu labai gera dainininkė... bet kam rūpi). Tiesiog sėkmė!

– Grįžtant prie knygų... Lietuvoje bus pristatyta jūsų knyga „Mumija Dumis ir aukso skarabėjas“. Mūsų skaitytojai su jumis susipažins pirmą kartą. Ką galėtumėte pasakyti apie savo kūrybą? Ko galima tikėtis?

– Nyderlanduose sako, kad mano knygos labai juokingos, įdomios ir kartu – reikšmingos ir paliečiančios. Aš stengiuosi pasakoti istorijas kiek įmanoma linksmiau, nes noriu, kad vaikai juoktųsi kuo garsiau. Tačiau jie taip pat nori jausti ir liūdesį ar net skausmą. 

Mano knygose suaugusieji yra keisti žmonės. Vaikams tenka susigyventi su tomis keistenybėmis.

– Kada ir kaip Dumis atgimė realybėje?

– Cha cha, dėl smagumo... Pagaminau jį iš senos vilnonės antklodės (labai mėgstu daryti tokius dalykus) ir jis tikrai, tikrai bjaurus. Bet vaikai myli Dumį, taigi jie myli ir lėlę. Dauguma nori jį apkabinti. Jei prieš apkabinant lėlę jie turi „pykčio kamuoliukų“, po apkabinimo šie visi būna dingę. Visi jie lieka lėlei – ir niekada neišsiplauna! Iš esmės tai didelė, purvina nosinė.

– Iš nuotraukų panašu, kad jis nuolat keliauja su jumis. Kokių keisčiausių nuotykių teko patirti keliaujant su Dumiu? Ar atsivešite jį į Lietuvą?

– Imu lėlę į keliones, susijusias su Dumio knyga. Kartu buvome Niujorke, Austrijoje ir Graikijoje. Gaila, kad dar nebuvau jo pasigaminusi, kai vykau į Egiptą. Ten mumija persirengiau pati. Pasidariau mumijos aprangą iš terminio kostiumo. Kaip karšta (ir kvaila) buvo! Visur daug fotografuoju lėlę. Iš nuotraukų, darytų Austrijoje, galiausiai sukūriau Dumio video dainą, kurią galima rasti mano „Youtube“ kanale. 

Žinoma, kad pasiimsiu jį ir į Lietuvą!

– Turbūt mažuosius skaitytojus traukia ne tik jūsų knygos. Jums malonu bendrauti su savo gerbėjais?

– Cha cha, suktas klausimas. Kartais. Kai kalbamės, dainuojame ir smagiai leidžiam laiką. Bet kartais tokių smagių valandų per savaitę būna per daug ir tada aš mieliau namuose rašyčiau. To, žinoma, jiems nesakau...

– Jautriai reaguojate į neigiamus komentarus?

– Cha cha, vėl suktas klausimas. Iš tikrųjų tai niekad negirdėjau, kad kas sakytų, jog nemėgsta Dumio. Tai tikra tiesa. Kitos knygos irgi labai populiarios – ačiū kiekvienam skaitančiam už tai! Bet kai rašiau dovanų knygą 2012 metais, trys žurnalistai, teigė, kad mano knyga nepakankamai literatūriška. Ir nors visiems kitiems žurnalistams mano knyga labai patiko, tų trijų nuomonė mane labai žeidė. Aišku, aš niekaip to neparodžiau, bet, žinoma, nekenčiu jų. Turiu tokią mintį parašyti knygą, kurioje būtų ir tie trys idiotai. Ten aš su jais elgsiuosi pasibaisėtinai.

– Ką veikiate, kai nekuriate ir nekeliaujate pas gerbėjus? Lieka tokio laisvo laiko?

– Cha cha, vėl... Aš neturiu laisvo laiko. Rašau kasdien. Bet aš mėgstu rašyti, todėl tai manęs nevargina. Labai mėgstu važinėti dviračiu ir kartą metuose tai darau Prancūzijos Alpėse. Bet po trijų stuburo operacijų tai nelabai įmanoma. Labai gaila, nes važinėjimasis dviračiu leidžia apie nieką negalvoti. 

Paprastai keliuosi 6 ryto ir vis tiek laiko visada per mažai

Aš turiu užtektinai veiklos. Naujų knygų ir dainų rašymas sudaro didžiąją dalį mano gyvenimo. Taip pat turiu tris vaikus ir tris anūkus, vyrą, šunį, šeimą, draugų. Paprastai keliuosi 6 ryto ir vis tiek laiko visada per mažai.

– Kokie tokio aktyvaus gyvenimo minusai?

– Minusų yra. Aš visada skubu, esu užsiėmusi ir retai matausi su draugais. Kartais negaliu užmigti, nes nesiliauju galvojusi apie rašomą istoriją. Daug žmonių prašo manęs begalės dalykų, ir man sunku pasakyti „Ne“. Todėl kartais darau tai, ko visai nenoriu. Mano leidėja man draudžia skaityti gerbėjų laiškus. Ir aš jos klausau, esu labai paklusni.

– Jūs ir dabar žaisminga ir neturite suaugusiems būdingo perdėto rimtumo. O kokia buvote vaikystėje?

– Aš visada žaisdavau kambaryje. Grojau pianinu kasdien, kūriau, siuvau drabužius savo lėlėms, daug piešiau. Mokytis sekėsi lengvai, ir iki pat 18 metų sakiau, kad tapsiu gydytoja. Tada staiga atsidūriau Menų akademijoje. Galite įsivaizduoti, koks šokas buvo namiškiams! Mėgau tinklinį, treniruodavausi daugiau nei keturis kartus per savaitę (dabar žinau, kad tai nėra geriausias sportas nugarai).

– Esate patriotė? Kaip gimtuosius Nyderlandus pristatote užsienyje?

– Jaučiuosi tikra olande. Teikiu pirmenybę olandiškam maistui, mano miestas vidury šalies (valdžia čia pritaiko visas naujoves, atsirandančias Nyderlanduose), čia jaučiuosi esanti namuose. Jaučiuosi laisva galvoti ir sakyti ką noriu, žinoma, gerbdama kitas kultūras, kurių mano šalyje gausu. 

Išties Nyderlandai yra perpildyti; mes neturime natūralių miškų, kalnų ar kitos laisvos erdvės. Jei nenori nieko matyti, gali nueiti prie jūros ir žiūrėti į vandenį. Aš tai labai mėgstu, mano šuo taip pat.

Temos: 2 Literatūra Knyga

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15min primena: kas žinoma apie tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus?

Verslas

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout'as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

Mokslas.IT

Liepos 27-ąją – ilgiausias XXI a. Mėnulio užtemimas. Ką reikia žinoti?

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Gyvenimas

Specialistai pataria: dešimtmetis jau turėtų mokėti skalbti ar įkalti vinį

Vardai

Tarptautine afera apkaltintas šokėjas Andrius Kandelis neteko licencijos: prasideda teismai

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų dukrą pakrikštijo kunigas A.Toliatas: šventas vardas – prosenelės garbei

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Kultūra

Kolekcininkas R.Valiūnas: žmonėms reikia meno, nes taip jie taps geresni

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Aktualu

Anglijos juvelyrinę parduotuvę su žaisliniais ginklais apiplėšę lietuviai pripažinti kaltais

Verslas

Nesutaria dėl kaimo turizmo sodybų: vis dar populiaru ar jau atgyvena?

Gazas

Beprotiška, chaotiška „Formulė 1“ Vokietijoje: S.Vettelis paslydo ant lietaus lašo, L.Hamiltonas sukūrė stebuklą

Aktualu

Miškų gaisrai Latvijoje suniokojo 800 hektarų žemės

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai iš Skuodo: „Šį grožį sukūrė mokiniai ir mokytojai“

Pasaulis kišenėje

Nešventos Šventosios paslaptys: švedų išdavystė, kontrabanda ir „šis bei tas“

Naujienos

Aktualu

15min primena: kas žinoma apie tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus?

Verslas

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout'as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

Mokslas.IT

Liepos 27-ąją – ilgiausias XXI a. Mėnulio užtemimas. Ką reikia žinoti?

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Gyvenimas

Specialistai pataria: dešimtmetis jau turėtų mokėti skalbti ar įkalti vinį

Vardai

Tarptautine afera apkaltintas šokėjas Andrius Kandelis neteko licencijos: prasideda teismai

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų dukrą pakrikštijo kunigas A.Toliatas: šventas vardas – prosenelės garbei

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Sportas

Teismo nuosprendžio laukiantis C.McGregoras išsisuks atlikdamas viešuosius darbus?

Aktualu

Kauno rajone nukritus lėktuvui nukentėjo juo skridę lietuvis ir anglas

15min iš Argentinos Aktualu

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (III): Maironio poeziją mėgstančios močiutės Anos nostalgija Lietuvai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Karolina Meschino vėl džiaugiasi meile: nauja jos simpatija – reperis Remigijus

Kultūra

Kolekcininkas R.Valiūnas: žmonėms reikia meno, nes taip jie taps geresni

Sportas

Sporto psichologija ir ne tik: patarimai, padėsiantys siekti pergalių ir tikslų

Aktualu

Anglijos juvelyrinę parduotuvę su žaisliniais ginklais apiplėšę lietuviai pripažinti kaltais

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”