Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 vasario 25d. 15:50

Rašytojas iš Prancūzijos Olivier Truc'as: manęs skaitytojai klausia, kodėl tautietį romane paverčiau niekšu

Olivieris Trucas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Olivieris Trucas

Vilniaus knygų mugėje knygą „Paskutinis lapis“ (leidykla „Briedis“) pristatęs Prancūzijos rašytojas Olivier Truc'as neišvengė klausimo apie literatūrinę niekšybę – kodėl autorius savo tautietį pavertė niekšu? Toks klausimas knygų mugėje nuskambėjo ne pirmą kartą. O.Truc'as prisipažino – tokį klausimą kelia į patys prancūzai.

Detektyvinio romano „Paskutinis lapis“ veiksmas vyksta Laplandijoje, kur elnių augintojai randa nužudytą atsiskyrėlį Matisą.

Šis kraštas romano veiksmui pasirinktas neatsitiktinai. Prancūzijos rašytojas nuo 1994 metų gyvena Stokholme – jis yra dienraščio „Le Monde“ korespondentas Šiaurės ir Baltijos šalims. Literatūriniai keliai į Laplandiją jį nuvedė dėka darbo.

„Atvykau čia kaip žurnalistas, nes rengiau reportažą apie elnių augintojų ir vietos valstiečių konfliktą“, – pasakojo autorius.

Konfliktas virto teisminiu procesu, ginčo priežastis – teisės į žemę. "Ši byla buvo ypatinga, nes supriešino švedus su suomiais. Ji buvo apipinta ir diskriminacija. Byla gali pasirodyti banali, tačiau klausimai buvo keliami rimti", – sakė O.Truc'as.

Apie šį konfliktą rašytojas ir rengė reportažą. Taip literatūrinė Laplandija buvo atrasta.

Prancūzijoje, pasak autoriaus, vyrauja stereotipinės nuomonės apie samius ir jų kultūrą – jie siejami su šiaurės pašvaiste ir panašiais dalykai. Patekimas į jų kultūrą ir susipažinimas su jų istorija turėjo didelę įtaką rašytojui.

„Esu žurnalistas, ne istorikas, tad man teko atlikti didelį tyrimą“, – sakė autorius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Olivieris Trucas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Olivieris Trucas

Dar vienas knygoje pateikiamas įdomus akcentas – būgnas. Tai samių kultūros ženklas. Pasak O.Truc'o, tokių unikalių būgnų, koks yra minimas romane, pasaulyje yra likę vos apie 70. Jie visi skirtingi, o knygoje nupieštas būgnas – sukurtas pačio autoriaus.

„Aš jį nupiešiau pats. Nagrinėjau samų simbolius, piešinius. Aiškinausi, kokiais raštais išraižomi būgnai. Šiame savo sukurtame būgne panaudojau tikrus samių naudojamus simbolius. Tačiau pridėjau ir savo sugalvotų“, – kalbėjo O.Truc'as.

Pasak jo, samiai reikalauja, kad šie būgnai, kurie išsibarstę po visą pasaulį, būtų grąžinti jiems. Dalis šių kultūros atspindžių yra nugulę į privačių kolekcionierių fondus.

Knygoje yra ir prancūziškų akcentų. Vienas jų – geologas. Šis personažas simbolizuoja blogąją žmogaus pusę. O.Truc'as dėl šio personažo sulaukė skaitytojų klausimo – kodėl niekšu romane paverstas būtent prancūzas, autoriaus tautietis?

„Niekšu galėjau paversti amerikietį, bet pasirinkau prancūzą. Tiesiog Prancūzijos energetikos sektoriaus kompanijos yra labai didelės ir jos dirba daugelyje šalių. Man tai buvo naudinga panaudoti romane, nes atitiko realybę“, – sakė rašytojas ir prisipažino, kad šio klausimo yra sulaukęs ir Prancūzijoje, kur romanas išleistas prieš ketverius metus.

Įdomu yra tai, kad rašydamas knygą „Paskutinis lapis“ O.Truc'as konsultavosi su vienu geologu, kuris jam suteikė daug naudingos informacijos, kuri panaudota romane.

„Man šis žmogus labai padėjo, o aš į romane paverčiau niekšu“, – skaitytojus prajuokino autorius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas